KEV mevzusu böyle kapanmaz!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yine esmiş gürlemiş! Hanımefendi olduğunu unutup sokak ağzıyla önüne gelene “hodri meydan” demiş.

“Bizim bütün belediye başkanlarımız, yaptıkları bütün harcamaların hesabını veriyor. Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesi. Parayı harcadın mı hesabını vereceksin” diyen CHP Genel Başkanına rağmen 3 yılın hesabını veremiyor.

Galip Hocanın sorularına cevap vermek yerine “sükut ikrardandır” diyerek susuyor.

 Değerli okurlar,

“Fatma Hanım yeteri kadar yıprandı. 2024’ü beklemeden başkanlığı bırakacak. Üzerine fazla gitme” dediğinizi biliyorum.

Sizlere hak da veriyorum.

Ama öyle malzeme veriyor ki, Galip Hocanın eleştirmesi için adeta “Al da at” dercesine pas veriyor.

Neymiş efendim;

AÇIKLAMASI: Başkanlığını Sefa Sirmen’in yaptığı KEV’in  (Kocaeli Eğitim Vakfı) avukatı olmadım.

İTİRAFI: KEV’in Avukatı Veysi Adnan Yavuz’du. Onun avukatlık bürosunda maaşlı çalıştım. KEV’in doğrudan avukatı değildim ama KEV davalarına girdim. Duruşmaları o zamanki Büyükşehir Belediyesine karşı KEV’i avukatı olarak savundum.

AÇIKLAMASI: Ben 82 doğumluyum. 95 yılında 13 yaşındaydım. Nasıl olur da avukatı oluyorum bu vakfın. 95 yılında iddia edilen tarihlerde 13 yaşındaydım.

İTİRAFI: Avukat Veysi Adnan Yavuz ile avukat olarak KEV dahil bir çok davaya girdim. Avukat Veysi Adnan Yavuz ve ben KEV’in, Avukat Halit Çokan Büyükşehir Belediyesi Avukatı idi. KEV vekili olarak savunma yaptığında 30 yaşındaydı.

AÇIKLAMASI: KEV davasının avukatıysam ve ücret aldıysam bana bir belge getirin istediğinizi yapacağım.

İTİRAFI: Düzenlediği basın toplantısında Avukat Veysi Adnan Yavuz ile KEV davasına avukat olarak katıldım. Karşılığında SGK dökümünü paylaştığım belgede yazılı olduğu gibi ücret aldım.

 Değerli okurlar,

Sayın Başkan avukat olmasa, Anayasa ve 1130 Sayılı Avukatlık Kanunu bilmiyor olsa açıklama yaparken bir şekilde KEV avukatlığını itiraf ettiğinin farkında olmadığını kabul edeceğim.

Yasadaki “Aynı ilde kurulu barolardan herhangi birine kayıtlı birden çok avukat meslekî çalışmalarını bir büroda yürütebilirler. Bu birlikteliğin tüzel kişiliği yoktur, yapılan iş ticari sayılmaz” maddesini bilmemiş olsa “KEV’in asıl Avukatı Veysi Adnan Yavuz’dur. Onun yetki belgesiyle KEV davasına girdim” açıklamasında haklı olduğunu düşüneceğim.

Ama Avukat Hanım, “Ben KEV’in doğrudan avukatı değildim” diyerek kamuoyunun aklıyla dalga geçiyor.

Avukat avukattır. Sorumlulukları yasayla belirlenmiştir.

Kaldı ki; Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2004’te mezun olan, avukatlık stajını tamamlayan Fatma Hanım, milletvekili seçildiği tarihe kadar geçimini Kocaeli Barosuna kayıtlı avukat olarak KEV dahil girdiği davalarda müvekkillerinden ya da yanında çalıştığı avukat patronlarından aldığı ücretle sağladı.

Sayın Başkan atıp tutarken, esip gürlerken cevap, bir dönem KEV’in vekili olarak katıldığı davada Büyükşehir Belediyesi vekili olan Avukat Halit Çokan’dan geldi.

Avukat Çokkan, hukuk ve avukatlık dersi vermeye kalkışan avukat başkana öyle “okkalı cevap” vermiş ki yenir yutulur gibi değil.

Başkan Hanım, “Bu KEV mevzusu da böylece kapanmıştır” dese de kapanacak gibi görünmüyor.

Bu kavganın, restleşmenin, suçlamaların nereye varacağını merak ediyorum!

Zira Fatma Hanım bu kez öyle böyle değil çok sert kayaya tosladı.

 İşte Avukat Halit Çokan’ın açıklaması;

“SAYIN BAYAN BAŞKANA CEVABIMDIR

Yönetememe kabiliyetsizliğini, etrafına yalan ve iftira çamuru atarak örtmeye çalışan, şark kurnazı İzmit Belediyesinin Sayın Başkanı bu gün de bize sataşmış.
Sayın bayan başkan kendisinin davacı KEV vekili, bendenizin davalı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vekili olarak katıldığımız bir dava ile ilgili bilgilerin benim tarafımdan bir belediye meclis üyesine verildiğini öne sürerek benim suç işlediğimi iddia etmiştir.
Öncelikle tefahhus ve  tecessüs meraklısı, mütekehhine özentili bu bayan başkana tavsiyem şudur ki; bulanık suda avlanmaya çalışmamasıdır.
Bayan başkanının bu cevaba neden olan iddiasını görünce, bilmediğinden emin olduğum bazı basit hukuki bilgileri kendisine fisebilillah vermek istedim; 2709 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 141/1 f.1.cümlesi, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunun 28/1 ve 295. Maddeleri, 1086 Sayılı Mülga Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunun 382. Maddesi duruşmaların herkese açık ve hükümlerin alenen tefhimini amirdir.
Bu bilgiler çerçevesinde beni suç işlemekle itham edem eden sayın bayan başkana hangi eylemin suç hangisinin suç olmadığını kendisinden  öğrenmeye muhtaç olacak kadar hukuk bilgisi yoksunu değilim. Zira hukuken alenileşmiş davanın içeriğindeki bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasını suç say(n)mak ancak hukuktan bihaber birinin öne sürebileceği bir iddiadır. Dolayısıyla Bayan başkana tavsiyem bu haliyle başkalarına hukuk öğretme cüretinde bulunmamasıdır.
Beceriksizliğini ve iş bilmezliğini mağduriyet mottoları ile örtmeyi, cevabını vermekte güçlük çektiği her eylem ve işlemi varit olduğunda on parmağındaki karayı başkasına sürmeyi, izah edemediği ihale ve kamu alımları söz konusu olduğunda bağırıp çağırarak zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışmayı siyasi tarz edinmiş bu hanımefendiye sözümüz ve sorumuz şudur; siz sağa sola çatmayı bırakın da  -eskilere gitmek istemezdim ama- zihniyet paydaşınız ve selefiniz İzmit Büyükşehir Belediyesi önceki başkan ve yöneticileri belediyeye ait 49 dönümlük arsayı yasal şartlara aykırı olarak ve bedelini ödemeden başında bulundukları vakfa devrettiler mi devretmediler mi? İlaveten aynı vakıf  belediyeye ait 10 dönüme yakın iki arsayı belediyeye kira verdi mi vermedi mi?
Siz de gasp edilen bu taşınmazların kirasını almak için açılan davalara karşı taraf avukatı olarak girdiniz mi girmediniz mi? Bu davada karşılıklı olarak bulunduk mu bulunmadık mı? Bu davalara taraf avukatları olarak karşılıklı olarak girdik mi girmedik mi? Siz bunun cevabını veriniz. Neden bunu inkâr etme yoluna giriyorsunuz!
Ortada ayıplı bir durum olduğu için Sayın Bayan Başkan dilekçelerine imza attığı, duruşmalarına girdiği davanın avukatı olmadığı yalanını söylemiştir. Şu an kamu görevi ifa eden başkan hanımefendinin alenilik kazanmış böyle bir hususta yalan söylemesi kendisinin ne kadar güvenilir bir kimse olduğunu ortaya koymaktadır.
Allah kimseyi duruşmalarına girdiği ve vekili olduğu davanın avukatlığını inkâr eder duruma düşürmesin.
Şimdilik bu kadar. Av. Halit ÇOKAN”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?