Hürriyet, ‘İZİNSİZ’ olduğunu itiraf etti!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sona yaklaştıkça hop oturuyor hop kalkıyor.

“Bizim geleneğimizde halka hesap vermek vardır, halktan kaçmak yoktur. Hesap vermek bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir. Her kuruşun hesabını veren belediye başkanı doğru belediye başkanıdır” diyen CHP Genel Başkanına rağmen 3 yıldır hesap vermemek için köşe bucak kaçıyor.

Gazetecilerin sorularıyla köşeye sıkışacağını bildiğinden sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla İzmitlileri yalan yanlış bilgilerle yanıltarak algı oluşturmaya çalışıyor.

Geçen hafta sağında, solunda, arkasında “saf tutan” yardımcıları, müdürleri, danışmanları, koordinatörleri, prensleri ve CHP yöneticileriyle Cumhuriyet Parkında bir araya gelmiş.

Sosyal medya hesabından canlı yayınladığı basın açıklamasında kamuoyunu bilgilendirirken itiraflarda bulunmuş.

Neymiş efendim;

Yalan bilgilerle sürekli karalama kampanyası ve engellemeye maruz kalıyormuş.

Bunu yapanlar kanunları, kurumları, kurulları sopa olarak kullandıkları silahlarla sürekli ateş etmeye çalışıyorlarmış.

Gazetecilere sufle verilerek bilinçli bir şekilde haberler yaptırılıyormuş.

Mühürlendi, kapatıldı gibi bilgi kirliliğiyle Cumhuriyet Kafe birilerinin sinsi planlarına heba edilmek isteniyormuş.

Büyükşehir Belediyesi şeytanın bile aklına gelmeyecek önceden kurgulanan sinsi planlarla çalışmaları engelliyormuş.

Eleştiriye tahammülü olmayan Başkan Hanım beceriksizliğinin, başarısızlığının faturasını aklınca gerçekleri yazan gazetecilerle yasa, yönetmelik ve kurul kararının uygulanmasını isteyen kurumlara çıkartmaya kalkışmış.

 

BAŞKANIN ÇELİŞKİLERİ

Değerli okurlar,

Allah’tan korktuğunu söyleyen, Hak’tan, hukuktan bahseden avukat Başkanın İzmitlilere SMS ile gönderdiği Cumhuriyet Parkı'yla ilgili https://bit.ly/3R4gGoU videoyu bir kaç kez izledim.

Fatma Başkanın konuşmasını dinlerken Ahmet Kaya’nın şarkısında geçen “Bu ne yaman çelişki” dizelerini anımsadım;

YANLIŞ:

Kafe alanının tahsisini aldıktan sonra bir yenileme projesi yaptık. İhaleye çıktık, çalışmalar başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı proje var.

DOĞRU:

1)    İzmit Belediyesinin Başkan Hürriyet döneminde Cumhuriyet Kafe Yenileme projesi ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına başvurusu yok.

2)    Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 2019 seçimlerinden sonra Cumhuriyet Kafe onarımı ile ilgili izni yok.

3)    Bahsedilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı proje Fatma Kaplan Hürriyet dönemine ait değil.

4)    Cumhuriyet Parkı, 25.01.2019 tarihli ve 20680 sayılı olur ile “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi.

5)    Cumhuriyet Parkı Doğal Sit Alanı ilan edildiğinden buradaki kafe dahil yapılacak her türlü düzenleme, yenileme, onarım çalışmaları için çalışma, yenileme, onarım için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Kurulundan izin alması gerekiyor.

6)    Cumhuriyet Park alanı içindeki Cumhuriyet Kafede yapılacak her türlü değişim ve yenileme çalışmaları bu kurumlardan alınacak izinlerden sonra  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) denetiminde yapılacak.

7)    Başkan Hanımın yardımcısı Emirşah Torun kurula Cumhuriyet Kafe yenileme projesiyle ilgili sunum yaparken “Kuruldan neden izin almadınız?” sorusuna cevap verememiş. Başkanı gibi 2019’dan önceki onaydan bahsetmekle yetinmiş.

YANLIŞ:

Cumhuriyet Kafe yenileme çalışması izni var, kapatılmadı, mühürlenmedi.

DOĞRU:

1)    Cumhuriyet Kafe izni olmadığı için kapatıldı. Yenileme ve onarım çalışmaları durduruldu. Kafenin etrafı bantla çevrilerek giriş-çıkışa yasaklandı.

2)    Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Kocaeli İl Müdürlüğü İzmit Belediye Başkanlığına, “Cumhuriyet Parkı Doğal Sit Alanı olduğundan buradaki tesislerde yapılacak her türlü çalışmanın buna göre yapılması ve izin alınması gerekir” yazısı gönderdi.

YANLIŞ:

Bunu yapanlar kanunları, kurumları, kurulları sopa olarak kullandıkları silahlarla sürekli ateş etmeye çalışıyorlar.

DOĞRU:

1)    Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yasa, yönetmelik, kurul ve meclis kararlarını uyguluyor.

2)    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Fatma Kaplan Hürriyet’in Cumhuriyet Kafe projesini engellemek isteseydi 18 Ocak 2022 tarihinde yaptığı meclis toplantısında Cumhuriyet Parkını İzmit Belediyesine 10 yıl tahsisini yapmazdı.

YANLIŞ:

Gazetecilere sufle verilerek bilinçli bir şekilde haberler yaptırılıyor.

DOĞRU:

Gazetecilere sufle verildiği ima edilen kurumlar Cumhuriyet Kafe’de “izinsiz, kaçak” yenileme, onarım, tadilat çalışması yapıldığını Galip Hocanın yazılarından öğrendi.

 

BAŞKANDAN İTİRAFLAR

Kimseye müdanası olmayan “yüksek egolu” Başkan Hanım yanlışları doğruymuş gibi anlatarak algı oluşturmaya çalışırken farkında olmadan itiraflarda bulundu;

Bir: Kocaeli Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı İl Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, dosyadaki onay yazısının 2019 yılından önceki döneme ait olduğu, kendi dönemlerinde izin alınmadığı yazıyor.

İki: Sosyal medya hesabından canlı yayınlanan Cumhuriyet Parkındaki açıklamasında, “Cumhuriyet Kafede yenileme çalışmalarını durdurduk. Kurul karar versin de devam edelim diye bekliyoruz. Kurul kararını bekliyoruz” dedi.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı Hürriyet Cumhuriyet Kafe ile ilgili açıklamasında her zaman olduğu gibi kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle algı oluşturmaya çalıştı. Açıklamasına “Şikayet etmeden çözüm üretmeye çalışıyoruz” diyerek başlamasına rağmen her cümlesinde adeta ağladı.

Necip Fazıl Kısakürek ne güzel söylemiş, “Yola çıktıklarınızı yolda bulduklarınıza değişirseniz; Hem yolunu kaybedersin hem de dostunu!”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?