Kılıçdaroğlu ve Hürriyet

Değerli okurlar,

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, oy veren CHP ve İYİ partililer dahil herkesi yanılttı.

Başkan olmadan İzmit’i düşündüğünü söyleyen Fatma Hanım koltuğa oturduktan sonra siyasi geleceğini düşünmeye başladı.

3 yılda “Bu benim eserim. Bunu ben yaptım” diyeceği bir proje bile hayata geçiremeyince agresifleşti.

Yetkilerini aşarak, siyasi algı yaratarak, rol çalarak, ön alarak tribünlere oynadı.

Hesap sorulduğunda kaçtı morali ve psikolojisi bozuldu, zıvanadan çıktı.

Verdiği sözleri tutamayacağını anlayınca Büyükşehir Belediyesine devrettiği projelerin hesabını soracak kadar “pişkinleşti”.

Gazetecilerin karşısına geçip İzmitlilere 3 yıllık harcamalarının hesabını veremiyor.

Şaibeli ihalelerle ilgili iddiaları yazan gazetecilere açıklama göndermek, tekzip etmek yerine makamında basın toplantısı(!) düzenlediğini söyleyerek kamuoyunu yanıltıyor.

Gazetecilere 15 Mayıs’ta 3 yılın hesabını vereceği basın toplantısı randevusu vermesine rağmen gazetecilerin karşısına geçmeye cesaret edemiyor.

Açıklama yapmak yerine hanımefendisini savunması için “prensi” danışmanına belediyenin yayın organı gazeteden saldırması talimatı veriyor.

Haddini aşarak ilçe belediye başkan danışmanı da Büyükşehir Belediye Başkanına cevap verme nezaketsizliği gösteriyor.

 

MEYDAN OKUMA MI?

Başkan Hanımın; 3 yılda harcadığı her kuruşun hesabını vermesini isteyen gazetecileri kara listeye almasını anlıyorum.

İzmit’i CHP’nin kazandığını unutup kerameti kendinden menkul sanarak ak saçlı büyüklerine, kanaat önderlerine müdanası olmadığını biliyorum.

CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarını “efsunlamış” olmalı ki onca yanlışa rağmen övgüyle bahsetmelerini de kabul ediyorum.

Ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “meydan okur” gibi kafasına göre takılmasını siyaseten etik bulmuyorum.

Genel Başkanına “Sen ne dersen de ben bildiğimi okurum” diyerek tamamen aksini yapmasını siyaseten açıklamakta zorlanıyorum.

Geliniz önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu neler söylediğine bakalım;

Bir:  Tarih, 25 Haziran 2019

Yerel seçimler sonrası partisinin TBMM Grup Toplantısında belediye başkanlarına,

“Belediye başkanlığı hizmetini belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil halk için yapacaksınız. Belediyede yönetici atamalarında kesinlikle liyakat sistemine uyacaksınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz.”

İki: Tarih, 6 Şubat 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Çiğli Tramvayı Temel Atma Töreninde, “Belediye Başkanı, yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadır. Halka hesap vermek, Hakk’a hesap vermektir. Her kuruşun hesabını veren belediye başkanı doğru belediye başkanıdır.”

Üç: Tarih, 6 Kasım 2021

Şişli Belediyesini ziyaretinde, “Belediyelerin verginin nerelere, nasıl harcandığını ayrıntılarıyla göstermesi gerekir. ‘Ne demek millete hesap mı vereceğiz?’ Evet efendim. Politikacıysanız millete hesap vereceksiniz. Millete hesap vermenin onurlu bir görev olduğunu asla unutmayacaksınız”.

Dört: Tarih, 23 Haziran 2021

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran Demokrasi Şenliğinde, “Siyaset kurumunun temel unsuru, temel ögesi vatandaşına hesap vermektir. Bizim bütün belediye başkanlarımız yaptıkları her harcamanın hesabını veriyorlar. Hesap vermek bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir. ‘Parayı harcadım, hesabını veriyorum.”

Beş: Tarih, 17 Ekim 2021 

Antalya Anadolu Buluşması-Yerel Medya Çalıştayında, “Bizim sağlıklı ve tutarlı eleştiriye ihtiyacımız var. Bazen kendi dünyamızda kendimizi yeteri kadar sorgulayamıyoruz, hatalarımızı yanlışlarımızı göremiyoruz. Hatalarımızı ve yanlışlarımızı bize bildirecek olanlar gazetecilerdir.”
Altı: Tarih, 16 Kasım 2021

CHP’nin TBMM Gurup Toplantısında, “Helalleşme yüzleşmek, barışabilmek, devam edebilmek demektir. Bizim kavgaya değil helalleşmeye ve kucaklaşmaya ihtiyacımız var.”

Yedi: Tarih, 21 Haziran 2022

CHP’nin TBMM Grup Toplantısında, “Söz veriyorum halkıma, söz veriyorum; her kuruşun hesabını veren bir yönetim gelecek. Her kuruşun hesabını veren, kul Hakkı yemeyen bir yönetim gelecek. Harcanan her kuruşun hesabı halka verilecek.”

Sekiz: Tarih, 11 Haziran 2022
Zonguldak Çaycuma’da, “Devlet adaletle yönetilir. Devlet liyakatle yönetilir. Devleti adaletle yönetmezseniz, belediyeyi liyakatle yönetmezseniz, kaynakları israf edersiniz. Halktan topladığımız verginin yani her kuruşun hesabını vereceğiz. Halkımızla helalleşeceğiz, herkesi kucaklayacağız.”
Dokuz: Tarih, 21 Haziran 2022

“Gazetecilerden dürüst insan korkmaz. İyi bir yönetim gazeteciden korkmaz. İyi bir yönetim gazetecinin eleştirel olarak dünyaya bakmasını ister. Kim korkar gazeteciden? Gazeteciden malı götüren korkar. Malı götüren diyecek ki: ‘Ya eyvah, gazeteci yazarsa ne olacağız? O zaman susturmamız lazım.’ Haksızlık yapan, adaletsizlik yapan bir yönetim varsa, gazetecinin konuşmasını istemez, susturmak ister onu.”

 

KILIÇDAROĞLU SAMİMİ Mİ?

Değerli okurlar,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, harcadığı paranın hesabını veremeyen, eleştiren gazeteciden rahatsız olan, herkesle kavgalı belediye başkanlarına tavsiyeleri, uyarıları, uyması gereken kuralları elbette bunlarla sınırlı değil.

Sayın Kılıçdaroğlu her fırsatta gerçekleri, doğruları yazan gazetecilere sahip çıkarken belediye başkanlarını da uyardı.

Tamam da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tavsiyeleri ve uyarıları bir kulağından girip diğer kulağından çıkan CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i de uyardı mı?

Fatma Hanım bildiğini okumaya devam ettiğine göre karşısına alıp, “3 yılın hesabını neden vermiyorsun? Gazeteciler başta olmak üzere herkesle neden kavgalısın?” dememiştir, diyememiştir.

Aksine Genel Başkanını “takmayan”, uyarılarını ve tavsiyelerine kulak arkası eden, 3 yılın hesabını veremeyen Fatma Hanım’a teşekkür etti.

Bir: 13 Ağustos 2020’de, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatma Hanıma “diyet öder” gibi Fatma Hanımı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterince “Siz isterseniz neden olmasın” dedi.

İki: 20 Ocak 2021. İzmit Belediyesini ziyaretinde, Fatma Kaplan Hürriyet’i önümüzdeki seçimlerde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterme niyetini tekrarladı.

Üç: 3 Nisan 2021. Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 91'inci yıl dönümünde, “Bir kadın büyükşehir belediye başkanımız var. Sayısının artmasını isteriz. Fatma Kaplan Hürriyet’in de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığında hazırlanmasını arzu ederiz” açıklamasını yaptı. 

Dört: 8 Eylül 2021 İzmit ziyaretinde “İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Bundan en ufak şüphem yok” dedi.

 

SONUÇ: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in 3 yılda İzmitlileri nasıl somurttuğunu abartmadan yazdım.

Başkan Hanımın kimseye müdanası olmadığını, genel başkanının uyarılarına ve tavsiyelerine uymadığını biliyorduk.

3 yılın hesabını veremeyen Fatma Hanımın eleştiriye tahammülü olmamasına, gazetecileri kara listeye almasına alışmıştık.

Ama Sayın Genel Başkanının, 3 yılın hesabını veremeyen, gazetecilerden köşe bucak kaçan, CHP’ye İzmit’te güven, itibar ve oy kaybettiren Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e hala sahip çıkmasını anlamak da zorlanıyorum.

Buradan Sayın Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunuyorum;

“CHP’li Belediye Başkanları her kuruşun hesabını verecekler, adaletli ve liyakatli olacaklar, görevini yapan gazetecilere sahip çıkacaklar” söylemlerinde samimiyse;

Bir: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili gereğini yapacak. İki: Genel Başkanını takmayan, bildiğini okuyan, hesap vermekten kaçan Başkan Hanımın “kulağını çekemiyorsa” bunu itiraf edecek.

Üç: Bir daha TBMM çatısı altında, il ziyaretlerinde, toplu açılış törenlerinde “Hesap vermekten, adaletten, Hak’tan, hukuktan, gazetecilere sahip çıkmaktan” bahsetmeyecek!

Sayın Kılıçdaroğlu sözlerinde samimi ise önce CHP’li İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’e “Fatma Hanım, onurlu ve doğru belediye başkanı 3 yılın hesabını kuruşuna kadar verir. Gazetecilerin karşısına geç açıkla” demeli.

İlçe belediye başkanına sözünü geçiremeyen genel başkana 85 milyon niye inansın ki?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?