Işık’tan Miçotakis’e Atatürk göndermesi

Değerli okurlar,

Kocaeli’yi yönetmeye soyunan gazeteler ve köşe yazarlar her seçim öncesi milletvekillerine karne verirler.

Kerameti kendinden menkul sananların ‘başarı ölçüsü’ ise milletvekillerinin seçim bölgesi ve Türkiye’ye kazandırdıkları değil seçim bölgesine ne kadar uğradığıdır.

Olayları ve siyasileri “at gözlüğüyle” bakarak değerlendirenlere göre çoğunlukla kendilerine yakın milletvekilleri başarılı, tanımadıkları başarısızdır.

Halk arasında ‘Anadolu Fırtınası’ lakabıyla tanınan, döneminin hazır cevap siyasetçilerinden Osman Bölükbaşı da seçim meydanlarını doldurur, büyük alkış alır ama hep muhalefette kalırdı.

Rahmetli her seçim sonrası seçmene “Sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor... Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman'ı (Allah'ı) alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız” diyerek sitem ederdi.

Kocaeli milletvekillerinden başbakanlık, bakanlık, meclis başkan vekilliği yapanlardan vefat edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklar diliyorum.

Kocaeli’ye büyük hizmetleri olan, hala saygıyla anılan her partiden değerli milletvekillerimiz ve siyasilerimiz oldu.

AK Parti’nin 20 yıllık iktidarına baktığımızda öne çıkan isimler arasında aktif olarak siyaset yapanlar arasında Milletvekili Fikri Işık adı öne çıkıyor.

Birileri Sayın Işık’a ‘itibar suikastçılığı’ yaparak “başarısızmış” gibi göstermek için özel çaba harcasa da altının kıymetini sarraf bilir.

Bu beylere verilecek en güzel Fikri Işık cevabı;

Bir: 22 Temmuz 2007’de 23. Dönem, 12 Haziran 2011’de 24. Dönem, 7 Haziran 2011’de 25. Dönem, 1 Kasım 2015’de 26. Dönem, 24 Haziran 2018’de 27. Dönem Kocaeli Milletvekili seçildi.

İki: 61, 62, 63 ve 64. Hükümetlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, 65. Hükümette Milli Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Üç: AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı,  Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörlüğü ve Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Dört: TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Sözcülüğü ve Başkanlığı yaptı.

Beş: TBMM NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) üyesi olarak Osman Aşkın Bak, Ahmet Berat Conkar, Cengiz Aydoğdu, Ahmet Yıldız, Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Taner Yıldız, Nurettin Canikli ile Türkiye’yi temsil ediyor.

 

LİBYA TEZKERESİ

Gelelim asıl konumuz, Libya Tezkeresine;

Bir: Libya’ya asker gönderilmesiyle ilgili tezkere 2 Ocak 2020 tarihinde TBMM’de kabul edildi.

İki: 2 Ocak 2021’den itibaren 18 ay daha uzatılan teskere süresi 2 Temmuz 2022’de sona eriyor.

Üç: Libya’da Mehmetçiğin görev süresinin 18 ay daha uzatılmasına dair tezkere, geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Dört: TBMM’nin önceki günkü oturumunda görüşülen tezkerenin 18 ay daha uzatılmasına AK Parti, MHP, İYİ Parti ‘evet’ oyu kullanırken CHP ve HDP ‘hayır’ dedi.

Beş: İYİ Parti, Libya Tezkeresine önceki iki oylamada ‘hayır’ demişti.

Altı: Tezkerede, demokratik kurumların inşa edilmesine yönelik çabaların, artan silahlı çatışmalar nedeniyle akamete uğradığı, ülkede parçalanmış bir yapı ortaya çıktığı anımsatıldı.

Yedi: Kabul edilen tezkere ile Libya’ya insani yardım ulaştırılmaya devam edilecek. Ulusal mutabakat hükümetinin talep ettiği destek sürdürülecek.

 

IŞIK’IN KONUŞMASI

TBMM Genel Kurulunda Libya Tezkeresi görüşülürken AK Parti Gurubu adına Milli Savunma Bakanlığı yapan, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi üyesi olarak NATO ülkelerinde düzenlenen toplantılara katılan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık konuştu.

Işık konuşmasına, “Türk-Libya kardeşliğinin kökleri dört yüzyıla dayanır… Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de bizzat rol aldığı, mücadele verdiği İtalya'ya karşı Libya'nın bağımsızlık mücadelesinde Türkiye üzerine düşeni yapmıştır” diyerek başladı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik, lojistik, ekonomik öneminden bahsetti.

Yunanistan’ın Türkiye’yle ilgili tüm ikili meselelerde provokatif bir yaklaşım sergilemesinin, her platformda Türkiye’yi şikâyet etmeye kalkmasının büyük oranda Yunanistan’ın iç politikasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Konuşmasının Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e tavsiyeleri bölümü siyasi tarihe not düşecek değerde ve önemdeydi.

Sayın Cumhurbaşkanının Miçotakis'le görüşmesinde söylediği “Bak, gel, bu işleri birlikte çözelim. Türkiye'nin Yunanistan'la dostluktan başka bir amacı yok. Gel, araya başka ülkeleri koymayalım, doğrudan müzakerelerle aramızdaki sorunları çözelim. Sorunumuz var mı? Var. Ama her sorunun bir çözümü de var" sözlerini hatırlattı.

Gelelim, Sayın Işık konuşmasının en can alıcı bölümünde söylediklerine;

Bir: “Bizim Miçotakis'e tavsiyemiz şu: Ya Venizelos'un ilk dönemini tercih edeceksin ya Venizelos'un son dönemini tercih edeceksin. Biliyorsunuz, o da Yunanistan'ın bir Başbakanı. Venizelos, İzmir'in işgalinden sonra Sevr'in Osmanlı'ya ve Türklere kabul ettirilmesi için özellikle İngiltere Başbakanı Lloyd George, Amerikan Başkanı Wilson ve İtalya ve Fransa Başbakanlarının da gazıyla Anadolu'yu işgal etmeye kalktı. O süreçte Megali İdea peşinde Anadolu'da güya Büyük Helen'i kuracaktı, Megali İdea'yı gerçekleştirecekti ama Türkiye'nin o meşhur ve güçlü müdafaası ve Gazi Mustafa Kemal önderliğindeki Türk askerinden yediği tokat önce onu iyi bir sersemletti.

İki: O arada Yunan halkından da büyük bir tokat yedi, 1920 Kasımında girdiği seçimleri kaybetti, adam Anadolu'da Megali İdea peşindeyken Yunanistan'da seçim kaybetti. Ha, belki o arada, o sayede idamdan da kurtuldu, onu tarihçiler daha iyi bilir.

Üç: Yunan Ege'de denize döküldükten sonra, Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Gazi Mustafa Kemal'in o basiretli dış politikası sebebiyle Yunanistan'la ilişkiler öyle iyi bir noktaya geldi ki -karşılıklı ziyaretler- Venizelos Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi.

Dört: Şimdi Miçotakis'e önerimiz şu: Tercihini yap. İlk dönem Megali İdea peşinde koşan Venizelos'u mu örnek alacaksın yoksa Türkiye'nin dostluğuyla kendi huzurunu, barışını, kalkınmasını, refahını seçen Venizelos'u mu örnek alacaksın?

Beş: Bu noktada bizim tavsiyemiz, her zaman söylediğimiz gibi, tüm sorunlarımızın müzakere yoluyla, karşılıklı oturarak, karşılıklı anlayış çerçevesinde, egemenlik haklarına saygı duyan ama asla tartışmalı konuları bir provokasyon sebebi hâline getirmeden konuları oturmak, konuşmak, müzakere etmek ve mümkünse çözümlerine birlikte ulaşmak.

Altı: Şu anda, bazı büyük ağabeyleri onu belki gazlıyor olabilirler "Hadi aslanım, hadi kaplanım!" diyebilirler ama geçen gün Sayın Çipras'ın söylediği gibi, bunların hiçbiri ihtiyaç duyulduğunda bizim arkamızda bulunmaz. Miçotakis'in bunu çok iyi bilmesi ve özellikle ona göre hareket etmesini ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde Doğu Akdeniz'deki tüm kaynakların hak ve adalet ölçüsü içerisinde paylaşılacağı; hidrokarbon yataklarından Kıbrıs Türk halkının da, Kıbrıs'taki Rumların da, Türkiye'nin de, Yunanistan'ın da, ve bölgedeki tüm ülkelerin de hakkaniyetle pay alacağı bir anlayışa gelmelerini bekliyoruz.

Yedi: Türkiye tarihi boyunca her zaman saygılı, hak ve adaletten yana, insanların insanca yaşamasına, insanlık onuruna önem veren bir politika izledik; bundan sonra da bu politika devam edecek. Süresini on sekiz ay uzatmak istediğimiz Libya tezkeresinin de temel amacı budur. Libya'da kaos kesinlikle şu anda yatıştı, bu kalıcı bir barışa dönüşsün ve Libyalı kardeşlerimiz barış, huzur içerisinde geleceğe güvenle yürüsün, Türkiye'nin çıkarları teminat altına alınsın ve büyük ölçekte de bölgesel ve küresel barış tesis edilsin; tezkerenin amacı budur.

SONUÇ: AK Parti Milletvekili, deneyimli siyaset adamı Fikri Işık TBMM’de Libya Tezkeresi görüşülürken AK Parti Gurubu adına yaptığı konuşmada Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e önerilerde bulunurken, “Tercihini yap. İlk dönem Megali İdea peşinde koşan Venizelos'u mu örnek alacaksın yoksa Türkiye'nin dostluğuyla kendi huzurunu, barışını, kalkınmasını, refahını seçen Venizelos'u mu örnek alacaksın?” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

İbrahim Kahraman - Çok güzel bir özet bilgi demeti sunmuşsunuz.tarihe ışık tutan ve bilgilendirme ile bşzleri aydınlatan yazınıza ve bu yazıya vesile olan Fikri Işık beye takdir ve teşekkürler…Trablusgarp gazisi olan M.Kemal Atatürk tesbitleride bilmeyenlere yerinde hatırlatmakar…

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Haziran 11:08


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?