İzmit’te susan Hürriyet Van’da esmiş gürlemiş!

Değerli okurlar,

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi 18 Haziran 2023’de yapılacak.

Seçime bir yıl var.

Sadece CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olduğu “6 benzemez” muhalefet parti lideri il il, ilçe ilçe dolaşıyorlar.

“Demokrasi ittifakıyla bu seçimde halkın iktidarını kuracağız”

mesajı vermeye çalışıyorlar.

Klasik, bildik ‘cekli, caklı’ cümlelerle iktidarın değişeceğini anlatıyorlar.

Erken seçim istiyorlar ama TBMM’ye önerge bile veremiyorlar.

CHP’de girdiği her seçimi kaybeden genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönlünden Cumhurbaşkanlığı geçiyor ama açıklamaya cesaret edemiyor.

2018’de yüzde 7.3 oy alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ikinci kez yenilgiyi göze alamadığından makam küçültüyor.

Memleketi Kocaeli’de 2018 milletvekili seçiminde yüzde 10.3 alırken Cumhurbaşkanı adayı olarak yüzde7.2 oy alan Meral Hanımefendi, Anayasa’da yazmayan Başbakanlığa talip oluyor!

AK Parti’de Genel Başkanlık ve Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu, 2018’de milletvekili bile seçilemedi.

2019’da kurduğu Gelecek Partisi Genel Başkanı olarak CHP ve İYİ Parti gölgesinde TBMM’ye girmek peşinde.

AK Partide Dışişleri ve Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı yapan

Ali Babacan da 2018’de milletvekili seçilemedi.

2019 yılında DEVA Partisini kurarak Sayın Davutoğlu gibi aşını, ekmeğini yediği AK Parti’ye zarar verebilmek için bir zamanlar rakip olduğu Kılıçdaroğlu ve Akşener'in değirmenine su taşıyor!

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Edirne F Tipi Cezaevi’nden 6'lı masa genel başkanlarıyla kafa buluyor!

Siyasetin dili, siyasilerin üslubu giderek sertleşiyor.

Zor seçim olacak.

2023 seçimiyle ilgili en ilginç açıklamayı çalıştay için gittikleri Van’da CHP’nin Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yapmış.

11’i büyükşehir olmak üzere 248 CHP’li belediye başkanının katıldığı çalıştayın ana gündeminin yaklaşan seçimler olduğu söyleyen Torun, “Van’dan hem milletvekili çıkaracak hem de yerel seçimlerde başarıya ulaşacağız” kehanetinde bulunmuş.

Sayın Torun belli ki 24 Haziran 2018 ve 31 Mart 2019 seçimlerinde CHP’nin Van’da aldığı oyları unutmuş.

Torun seçmenle kafa bulurken 2018 Van seçim sonuçlarını hatırlayalım;

Bir: Tarih 24 Haziran 2018. Cumhurbaşkanlığı seçimi. CHP adayı Muharrem İnce yüzde 4.5, İYİ Parti adayı Meral Akşener yüzde 0.9, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 35.4, HDP adayı Selahattin Demirtaş yüzde 58.4 oy.

İki: Tarih 24 Haziran 2018. Milletvekili seçimi. CHP yüzde 2.6, İYİ Parti yüzde 1.3, AK Parti yüzde 31.8 oy 3 Milletvekili, HDP yüzde 59.3 oy 5 Milletvekili.

Üç: Tarih 31 Mart 2019, CHP yüzde 1.40 oy, İYİ Parti yüzde 1.10 oy alabildi.

HDP 53.83 oy alarak 1 Büyükşehir ve 9 ilçe belediye başkanlığı kazandı. AK Parti yüzde 40.51 oy karşılı4 ilçe belediye başkanı çıkardı.

 

HÜRRİYET VAN’DA

Gelelim asıl konumuz, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e;

Başkanlığını yaptığı İzmit’te esnafın yoğun olduğu Fethiye ve İstiklal Caddesinde dolaşamayan, esnafla sohbet edemeyen,

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Fethiye ve İstiklal Caddesi yerine yol fakiri İzmit’te Alemdar Caddesini trafiğe kapattırarak konuşturan,

Esnafla yardımcıları, prensleri, danışmanları, koordinatörleri aracılığıyla konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım Van’da esmiş gürlemiş!

“Cumhuriyet Halk Partimizin Belediye Başkanları Çalıştayı için Van’dayız. Şehirdeki ilk günümüzde esnaflarımızla ve vatandaşlarımızla bir araya geldik, sohbet ettik, dertlerini dinledik” demiş.

Başkanlık koltuğunda oturduğu 3 yılda yaptıklarının, harcamaların hesabını veremediğini, görevden aldığı onlarca çalışanın yargı kararıyla göreve döndüğünü, çocuklar için sadece bir kreş açtığını, verdiği vaadleri tutmadığını unutmuş.

“Hayalim; adaletli bir düzen kurup ülkemizi yeniden ayağa kaldırmak.  Çocuklarımıza umut dolu, aydınlık bir gelecek bırakmak” diyerek Van’dan İzmitlilerin aklıyla alay etmiş!

İzmit Belediyesi ile ilgili iddialara İzmit’te cevaplandıramayan, gazetecilerin karşısına geçip 3 yılın hesabını veremeyen Hürriyet Van’da “Şeffaflık, dürüstlük, eşitlik” dersi vermiş!

Başkan Hanımın açıklamaları bana, Ahmet Kaya’nın bir şarkısında

“Bu ne yaman çelişki anne” sözlerini hatırlattı.

İzmit’te susan, 1.570 kilometre uzakta Van’da esip gürleyen Başkan Hürriyet’ten isteğim;

Bir: Çalıştay için gittiği Van’da esnafın arasına karışarak sohbet ettiği gibi belediye başkanı seçildiği İzmit’te de Fethiye ve İstiklal Cadde esnafı başta olmak üzere esnafla buluşması, sorunlarını dinlemesini.

İki: Van’da düzenlenen çalıştayda 3 yılı değerlendirirken İzmit’te gazetecilerin karşısına geçip 3 yılda yaptıklarının, harcadıklarının hesabını vermesini.

Üç: 3 yılda İzmit Belediyesi çalışanlarından kaçının işine son verdiğini, yargı kararıyla göreve dönenlerin sayısı ve ne kadar tazminat ödediğini açıklamasını.

Dört: İzmit Belediyesine başkanlığı döneminde aldığı danışman, koordinatör sayısı ile bunlara şirketler üzerinden ne kadar ödeme yaptığını kamuoyu ile paylaşmasını.

**************

 

Pekin, HÜR-SEN’den ‘malulen emekli’ oldu

Türk Eğitim Sen’den (TES) ayrılan eğitimciler 20 Aralık 2021’de Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikasını (Hürriyetçi Eğitim Sen) kurdu.
Levent Kuruoğu kurucu genel başkan olurken Ali İhsan Hasanpaşaoğlu genel sekreter, Erdoğan Aktaş, Erdinç Öztaş, Ali İhsan Öztürk, Süleyman Pekin, Gökhan Öztürk da kurucu genel başkan yardımcısı koltuğuna oturdu.
Hürriyetçi Eğitim Sen, Pazar günü Ankara’da 1. Olağan Genel Kurulunu yaptı.
Kurucu genel başkan ve kurucu genel başkan yardımcılarından Süleyman Pekin hariç diğerleri yeniden aynı göreve seçildi.
1. Olağan Genel Kurulda Hürriyetçi Eğitim Sen üyeleri, genel başkan yardımcısı Süleyman Hocaya nezaketen, “10 yıl Türk Eğitim Sen Başkanlığını yaptığın Kocaeli’de Hürriyetçi Eğitim Sen’e 5 ayda 132 üye yapabildin, başarısızsın” demedi.
Ama siyasi partilerde ve STK’ların sıkça rastlanan dinlenmesi gereken üst düzey yöneticilerine uygulanan “Genel Merkez Üst Denetim Kurulu Başkanlığı” layık görüldü.


Bir başka deyişle sendikacılıkta “malulen emekli” oldu.
Sen Süleyman Pekin olarak, Kocaeli’de 10 yıl şube başkanlığı yapacaksın, milletvekili adayı olacaksın,
Hürriyetçi Eğitim Sen genel başkan yardımcısı koltuğunda oturacaksın.
Kurucu Genel Başkanı Levent Kuruoğlu, Kurucu Genel Sekreteri Ali İhsan Hasanpaşaoğlu, Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Öztürk’ü kurucu genel başkan yardımcısı ve Kocaeli temsilcisi olarak İzmit Öğretmenevinde ağırlayacaksın.
Doğup büyüdüğün, ilk ve ortaokula gittiğin Başiskele ilçesinde eşinle birlikte ancak toplam 8 üye kaydedeceksin.
Genel kurul delegeleri Süleyman Pekin’e “Köşene kitaplarını yaz” derken hani haksız da değiller.
Sonuç olarak, Hürriyetçi Eğitim Sen’in 7 kişiden oluşan kurucu genel merkez yönetiminden 6’sı temsilcisi oldukları illerde başarılı oldukları için olağan genel kurulda yerlerini korudu.
Doğup büyüdüğü ilçe Başiskele’de 8 olmak üzere temsilciliğini yaptığı Kocaeli’de 132 üye kaydedebilen Süleyman Pekin’in yerine Bursa temsilcisi Erol Usta seçildi.
Bir başka deyişle Hürriyetçi Eğitim Sen genel kurul delegeleri, “Zihniyetinizden istifa ediyorum” diyen, TES’ten istifa eden, Hürriyetçi Eğitim Sen kurucusu olan Süleyman Pekin’i başarısız bularak “Bu koltuk sana büyük geldi” dedi ve genel başkan yardımcısı seçmedi.
Hürriyetçi Eğitim Sen yönetimine yeniden seçilen 6 üye ile yeni seçilen Erol Usta’yı kutluyor, başarılar diliyorum.
Önce meslekten emekli olan ardından sendikacılıktan “malulen emekli” edilen Süleyman Pekin’in Genel Merkez Üst Denetim Kurulu Başkanlığı görevini hazmetmesi fazla zaman almaz umarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?