KOÜ Akademik Giysi Töreni ve o profesör!

Pandemi nedeniyle Kocaeli Üniversitesinde yüz yüze öğretim gibi Akademik Aşama kaydeden öğretim üyelerinin cübbe giyme töreni de ertelenmişti.

Yaşamın normale dönmesinin ardından yüz yüze öğretimle birlikte Umuttepe Kampüsünde etkinliklerde başladı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Bahar Şenliğinde öğrenciler sınav öncesi stres attı, moral depoladı.

Salı günü de Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde 2021-2022 Akademik Giysi Töreni düzenlendi.

Akademik Aşama kaydeden 94 profesörden 72’si, 196 doçentten 150’si, 96 doktor öğretim üyesinden 64’ü olmak üzere toplam 386 akademisyenden 286’sı  cübbe giydi, beratlarını aldı.

2020 ve 2021 yıllarında Web Of Science İncites'ta yer alan Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında en çok yayın yaparak ilk 3'e giren toplam 20 akademisyenlere yayın teşvik ödülü olarak birer laptop verildi.

 

Değerli okurlar,

KOÜ Akademik Giysi Töreninde Rektör Sadettin Hocanın konuşmasında öne çıkan cümleleri paylaşmak istiyorum.

Bir: Akademisyenlerin bilime ve öğrencilerine karşı olduğu kadar, ülkelerine ve milletlerine karşı daha da ötesi insanlığa yüksek sorumluluk hissetmeleri gerektiğine inanıyorum.

İki: Türkiye’miz için eğitiyor, araştırıyor ve üretiyoruz felsefesi ile çıktığımız yolda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde büyük aşama kaydederek önemli başarılar elde ettik.

Üç:  289 Bilimsel Araştırma Projesi, 33 TÜBİTAK Projesi, 1 AB Projesi başarı ile yürütülmektedir ve bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 30 Milyon TL’ye ulaşmış durumdadır.

Dört: Kocaeli Üniversitesi’nin bugünkü hedefi dikey büyüme olup en kısa sürede araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizde atılımlar yaparak Kocaeli Üniversitesi’ni araştırma üniversiteleri arasına sokmak konusunda kararlıyız.

Beş: Akademisyenlerin bilime ve öğrencilerine karşı olduğu kadar ülkelerine ve milletlerine karşı da yüksek sorumluluk hissetmeleri gerektiği inancındayım.

Altı: Üniversitelerin performansları eğitim, araştırma ve hizmet olarak sıralanıyor. Bir başka deyişle sanayiye destek veren patent ve üretimlerle ekonomik çıktı sunan öğrencilerin bilgi seviyesi kadar motivasyonlarına da önem veren üretim, araştırma ve hizmetin iç içe olduğu bir sistem.

Yedi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destekleri için teşekkür etti. Kocaeli Üniversitesi önceki rektörleri Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle ve şükranla andı. Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun kazandırdıklarını anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın üniversiteye sahip çıktığını söyledi.

 

ÖDÜLLÜ HOCALAR

Akademik Aşama kaydeden 386 öğretim üyesi adları çarşaf çarşaf yayınlandı.

Ama 2020 ve 2021 yıllarında Web Of Science İncites'ta yer alan Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında en çok yayın yaparak ilk 3'e giren hocalardan hiç bahsedilmedi.

2020 yılında başarılı olan ve ödüle layık görülenler;

Fen Bilimleri: Doç. Dr. Müslüm Arıcı Mühendislik Fakültesi, Prof. Dr. Hayriye Sundu Fen ve Edebiyat Fakültesi, Prof. Dr. Neşe Ömür Fen ve Edebiyat Fakültesi.

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. Ayten Yazıcı Tıp Fakültesi, Doç. Dr. Necmi Eren, Prof. Dr. Ayşe Cefle Tıp Fakültesi.

Sosyal Bilimler: Prof. Dr. Şöheyda Göktürk Eğitim Fakültesi, Doç. Dr. Zeynep Aydın Sünbül Eğitim Fakültesi, Doç. Dr. Bilsen Bilgili Turizm Fakültesi, Prof. Dr. Emre Özkul Turizm Fakültesi, Prof. Dr. Ümit Alnıaçık İ. İ. B. F.

2021 yılında başarılı olan ve ödüle layık görülenler;

Fen Bilimleri: Doç. Dr. Müslüm Arıcı Mühendislik Fakültesi, Araş. Gör. Çağatay Yıldız Fen Bilimleri Fakültesi, Prof. Dr. Ali Demir Fen ve Edebiyat Fakültesi.

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. Zeynep Cantürk Tıp Fakültesi, Doç. Dr. Alev Selek Tıp Fakültesi, Doç. Dr. Hafize Emine Sönmez Tıp Fakültesi, Prof. Dr. Berrin Çetinarslan.

Sosyal Bilimler: Doç. Dr. Doğan Yüksel Eğitim Fakültesi, Dr. Öğr. Üyesi Ayfer Özyılmaz Gölcük MYO, Doç. Dr. Gülşah Sekban Spor Bilimleri Fakültesi.

 

KOÜ’DE NE İŞİ VAR

KOÜ Akademik Giysi Töreni fotoğraflarını incelerken ön sırada en sağda, çıkış kapısının yanında oturan cübbeli hocayı merak ettim.

Fotoğrafa dikkatli bakınca meğer o ufak tefek kişi her fırsatta Kocaeli Üniversitesi yönetimlerini karalayan 1992-1998 yılları arasında rektörlük yapan Prof. Dr. Atıf Ural imiş.

Üniversitenin davet etmediği, cübbe giyen bir doçent tarafından çağrılan o hoca rektör ve ekibinden yüz bulamayınca kıyıda köşede oturmak zorunda kalmış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Üniversitesi ve rektörleri için söylediği onca ağır sözlerin ardından rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu adını taşıyan salona girmesini doğrusu garipsedim.

Rektörlüğü döneminde usulsüzlüklerini belgeleriyle yazmamdan rahatsız olan o hoca açtığı tüm ceza ve tazminat davalarını kaybederken kazanan hep ben oldum.

Kimsenin ilgilenmediği hoca kapıya yakın yerde oturduktan sonra tören sonunda geldiği gibi gitmiş.

Rektör Sadettin Hocanın Atıf Ural’a neden yüz vermediğini, ilgilenmediğini merak etmişsinizdir, anlatayım.

21 Ocak 2013 ve 1 Kasım 2020 tarihlerinde Sözcü Gazetesinden Hande Zeyrek’e konuşan Atıf Ural bakın neler söylemiş;

Bir: İk­ti­da­rın tüm not­la­rı sı­fır. Tür­ki­ye'nin ye­ni bir li­de­re ih­ti­ya­cı var

İki: Devir değişti. Şimdi tarikat mensubu olmak lazım. Kaytan bıyıklı olmak lazım.

Üç: Atatürk’ü övdüğüm için üniversiteler beni konferanslara çağırmıyorlar.

Dört: Türkiye'deki öğretim üyelerinin bir kısmı doçent ve profesörlük niteliklerine layık değiller.

Beş: 1997'de rektörken Tayyip Erdoğan danışmanlık teklif etmişti ama siyasi görüş ayrılığımız nedeniyle kabul etmedim. İyi ki de etmemişim.

Altı: 27 Mart 2018’de Yeniçağ Gazetesine verdiği röportajda, “Bu ülkenin geleceği olan eğitim, Milli Eğitim Bakanlığından başlamak üzere ‘siyasi İslamın yetki ve etki alanına’ sokuluyor, bu amaca yönelik, demokrasi araç olarak kullanılıp ‘kadrolaşmaya’ gidiliyor. ‘kullar’ yetiştiriliyor... Türkiye nereye gidiyor? Nereye götürülüyor? Temel sorunlar üzerine gidilip ulusal çözümler üretilemiyor. Üniversiteleri yok etmek, Bilim Kurumlarını siyasallaştırmak vb. büyük işlerle uğraşıyoruz.. Yazık bu ülkeye... Ülkenin bu makus (ters giden) tarihini yok edecek Cumhuriyetçi nesiller ve kişiler nerede? Ülkesini seven herkes bir ve güçlü olmak durumundadır. Bu amaçla, her gün devleti yönetenlere, yazılı ve sözlü basına, sorumlu üstel yöneticileri sürekli mesaj yağmuruna tutalım, milletvekillerini uyarılarımızla uyandıralım, çünkü yarın çok geç olabilir” demişti.

Yedi: Yazdığı kitapta Kocaeli Üniversitesine hizmet eden, destek veren herkesi  yalan, yanlış ve iftiralarla itibarsızlaştırmaya çalıştı ama amacına ulaşamadı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?