Nicomedia, belediyenin değil Hürriyet’in vakfı!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sona yaklaştıkça morali ve psikolojisinin bozulmasının yanı sıra “zıvanadan” çıkıyor.
3 yıl önce verdiği sözleri tutmadığını görünce telaşından hata üstüne hata yapıyor, pot üstüne pot kırıyor.
Başkanı olduğu meclis toplantılarına bir değil, iki değil, üç değil tam 6 kez üst üste katılmayarak görevini yapmadığı gibi oy verenlere ‘saygısızlık’ ediyor.
İhalelerle ilgili “Evet iddialar doğru ama kitabına uydurduk” türü açıklamaları her zaman olduğu gibi “prensi” basın danışmanı Cem Şakoğlu’na yaptırıyor.
Fethiye Caddesi başta olmak üzere İzmit’in çok eleştirilen ve tepki alan projeleri savunmak görevini, “çakma prensi” İKM Başkanı Murat Öztürk üstleniyor.
CHP’liler başta olmak üzere İzmit’te 3 yılda “Bu benim eserim” diyecek projesi olmasa da Fatma Hanımın belediyeyi CHP’nin neferleri inanmışlarla değil de sayıları ve aldıkları ücret bilinmeyen koordinatörler ve danışmanlardan oluşan ikna edilmişlerle yönetmesini kabullenmiştik.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i yanlış bilgilerle yanıltmasına alışmıştık.
Sabiha Gökçen'in manevi oğlu Tarihçi-Yazar Eriş Ülger’in koleksiyonundaki Atatürk’e ait özel eşyaların sergilendiği tarihi Yeşil Konak’ı “Dünyanın en zengin Atatürk Müzesi İzmit’te açıldı” kandırmacasını sineye çekmiştik.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Milletvekilleri dahil binlerce kişinin ziyaret ederken duygulu anlar yaşadığı, habercilerin röportajlar yaptığı “Atatürk Evi” kapısına sözleşmenin bitmesine 2 yıl kala kapısına kilit vurmasına üzülmüştük.
Rol çalmasını, ön almasını, yapmadığı projeleri yapmış gibi göstermesini “Fatma Hanım Klasiği” diyerek gülüp geçmiştik.
Kimseye müdanası ve eleştiriye tahammülü olmayan, ağzı iyi laf yapan, sosyal medyadan başkasını tanımayan Başkan Hanımın İzmitlilerin aklıyla dalga geçmesini kanıksamıştık.

NİCOMEDİA VAKFI

Ama sayın başkanın 3 yılına katlanmak zorunda kalan İzmitliler, “Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı” kurulduğunu 21 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede okuyunca, “Bu kadarına da pes!” dedi.
Önce Fatma Hanımın 2020 yılından buna Nikomedia ile ilgili neler söylemiş, hangi vaatlerde bulunmuş onları hatırlayalım;
Bir: 3 bin yıllık tarihi olan İzmit’in yeraltı zenginliğinin gün yüzüne çıkarılması için çaba harcıyoruz. Hoşgörü Kenti İzmit unvanını tescillettik. Kentimizi Dünya’da Hoşgörünün Başkenti olarak tanıtmak istiyoruz. Dünyanın en büyük şehri Nicomedia gün yüzüne çıkıyor.
İki: Çukurbağ Mahallesinde ikinci Efes yapmak istiyorum. Unesco dünya miras listesine Kayıp Şehir Nikomedya adını kazımak amacındayız. 2022’de İzmit’in Nikomedya Yılı ilan edilmesi için çalışacağız.
Üç: İzmit Kültür ve Sanat Vakfını kurduk. Kazı için vakıf üzerinden destek sağlayacağız.
Dört: Korservasyon ve Arkeopark yapacağız Bugün o ilk somut adımı atmak benim başkanlığım dönemine nasip oldu. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz.
Beş: Başkanlığını Ömer M. Koç’un yaptığı, Ülker Grubunun destek verdiği
Afrodisyas antik kentinin çıkarılmasında önemli bir rol olan Geyra Vakfı kurucuları ve yöneticileriyle görüşüyoruz.
Altı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Koruma Daire Başkanlığından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’ı ziyaret ederek desteğini aldık.
Yedi: Bu kentte Santa Barbara gibi önemli bir kimlik var. İzmitli bir Azize. Dünya üzerinde 45 kentin adı Santa Barbara. Bizim de bu zenginliği kullanmamız gerekiyor.

VAKFIN KURUCULARI

Bugüne geldiğimizde İzmitliler bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı, verilen sözlerin tutulmadığını gördü.
Bir: Çukurbağ Mahallesi ne ikinci Efes oldu, ne Unesco dünya miras listesine adını yazdırdı, ne 2022 İzmit’in Nikomedya Yılı ilan edildi.
İki: Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Fatma Hanımın açıkladığı gibi 2020 yılında değil, Kocaeli 1.Asliye Hukuk Mahkemesinin 13.04.2022 tarihinde kesinleşen, E:2021/386, K:2022/152 sayılı kararının 21 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmasıyla kuruldu.
Üç: Vakfın amacı; İzmit olmak üzere Antik Kent Nikomedia’nın arkeolojisi üzerine yapılacak kazılar; bu kazıların bilimsel araştırmaları ve inceleme projelerini desteklemek, Antik Kent Nikomedia’nın ulus ve uluslararası arkeoloji ve tarihi miras alanında daha fazla tanınması için çalışmalar yapmak.


Dört: Fatma Kaplan Hürriyet, Hakime Özgüven, Tuna Şare Ağtürk, Feyzullah Yavuz Ulugün, Sertaç Turgut tarafından kurulan vakfın yönetim kurulu Fatma Kaplan Hürriyet ve Hakime Özgüven’den oluşuyor.
Beş: Adresi Kocaeli, mal varlığı 100.000,00 TL olan vakfın yönetimi herhangi bir sebeple sona ermesi halinde borçların tasfiyesinden arta kalan mal ve hakları İzmit Belediyesi Başkanlığı’na devredilecek.


Değerli okurlar,
Vakfın kurucularından sadece Fatma Kaplan Hürriyet ile Yavuz Ulugün tanıdık.
Hakime Özgüven üniversite resmi onaylı psikoterapist, yaşam koçu, ISF onaylı NLP aile danışmanı imiş.
Tuna Şare Ağtürk Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde doçent. 2019’dan beri Avrupa Birliği Konseyi Marie Curie Fellow’u olarak araştırmalarını Oxford Üniversitesi’nde sürdürüyormuş.


Sertaç Turgut kimdir, İzmit ve Nicomedia ile ilgisi nedir merak ettim. Araştırmama rağmen tek satırlık bilgiye ulaşamadım.
Ama vakıf kurucuları arasında tarihi eserleri tespit eden, bilimsel yöntemlere açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koruyan, tanıtan, sergileyen, eğitim, bilim ve sanat kurumu olan Kocaeli Müze Müdürlüğü yok. 


Bakanlıkça tespit edilen veya ettirilen gerekli kültür varlıkları ile sit alanlarının tescilini, korunması gerekli kültür varlıklarının gruplandırılmasını yapan, koruma amaçlı imar planları ile bunların her türlü değişikliklerini inceleyip karar alan Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü temsilcisi de yok.
Çukurbağ ve Nicomedia dahil Kocaeli tarihinin gün ışığına çıkarılması, tarihi eserlerle kültür varlıklarının korunması ve sahiplenilmesi konusunda özverili çalışmalarıyla dikkat çeken, Kocaeli’nin bilinmeyen tarihi ile ilgili araştırmalar yapan Tarihçi-Yazar Volkan Şenel de unutulmuş.
Dikkatimi çeken bir başka konu; Tekel binası kalıntısı yıkımını gazete ve televizyonlara canlı yayında anlatan, Çukurbağ kazı alanı protokol imza töreni haber yaptıran Fatma Hanımın 21 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı” kuruluşu ile ilgili tek satırlık açıklama yaptırmaması.


1 Nisan 2021 ve 17 Kasım 2021 tarihlerinde kuruluşunu açıkladığını Vakfın kuruluşunun 21 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlandığını okuyunca “Sayın Başkan, vakıf hani 1 Nisan 2021 tarihinde kurulmuştu?” sorusuyla karşılaşacağını düşünerek mahcup olmamak için açıklamaya gerek görmemiştir.
SONUÇ: Kimseye müdanası olmayan, CHP’lileri küstüren ve dışlayan, rol çalmak, sosyal medya üzerinden şov yapmak da ilk sırada yer almayı başaran,
Agresif tavırlarıyla siyasi rant peşinde koşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yine yapacağını yaptı. “Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı” üzerinden İzmitlilerin aklıyla dalga geçerek “Fatma Hanım İzmit’e zarar veriyor” diyenleri haklı çıkardı!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Osman Çakırcı - Yaşını başını almış, az ya da çok Kocaeli medyasında bir isim yapmışsın, yazdığın yazı, üslup, gazeteci(!) üslubu mu?, yoksa adeta yerel muhalefet temsilcisi üslubu mu?

Ne yiyorsunuz içiyorsunuz da, bu kadar keskin DÖNÜŞÜM, DEĞİŞİM YAŞIYORSUNUZ siz Allah aşkına....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 15:44


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?