Hürriyet’e, Halkevinden ‘siyasi malzeme’ çıkmaz!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in “köşeye sıkıştığında” her yolu deneyeceğini biliyordum.
Nisan ayı meclis toplantısında gündeme gelen “ramazanda içki ruhsatı” ve “denetim raporu” sonrası bir “hinlik” bekliyordum.
Büyükşehir ve 11 ilçe belediyesi üzerinden algı oluşturarak için çok iyi kullandığı sosyal medyayı kullanacağını düşünüyordum.
Ama Cumhuriyetimizin tarihsel simgesi “İzmit Halkevi binasının restorasyonu” üzerinden açıklama yapacağına hiç ama hiç ihtimal vermiyordum.

Değerli okurlar,
Başkan Hanımın, “Halkevi binasının İzmit Belediyesine tahsis edilmesi” açıklaması neresinden bakılırsa bakılsın samimiyetsizliğini ‘cehaletini’ gösterdi;
Bir: İzmit Belediye Başkanlığının muhatabı Kocaeli Valiliği değil İzmit Kaymakamlığıdır.
İki: Adres belki YİKOB ya da Kültür Müdürlüğü olabilirdi ama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü asıne alaka.
Üç: Valiliğe ya da Kaymakamlığa yazılacak yazılarda başkan yardımcısı değil Başkan adı kullanılır.
Dört: Yazıda, Kocaeli Valiliğini itibarsızlaştırmaya yönelik, samimiyetten uzak “Tarihi öneme sahip Halkevi Binası günümüzde bakımsız ve atıl kalmıştır” ifadeye ne demeli?
Başkan Hanımın görev, yetki ve sorumluluklarını unutarak Halkevi Binasına sahip çıkıyormuş gibi görünmesi ilk değil.
Önceki dönemde de Halkevi Binası restorasyonu için Vali Hüseyin Aksoy’un kapısını çaldı.
“20 milyon TL lazım” sözünü duyunca arkasına bakmadan valilikten çıktı, soluğu Belsa da aldı.

VALİ YAVUZ DÖNEMİ

“Huylu huyundan vazgeçmez” Atasözünde olduğu gibi Başkan Hürriyet, Vali Seddar Yavuz’un Kocaeli’nde göreve başladığı günlerde, “prenslerinden” İzmit Platformu Başkanı Hüseyin Erol’a Halkevi Binası bahçe duvarına ‘siyah kurdele’ bağlama eylemi başlatmış. Kaymakamlığın müdahalesi sonrası ‘pes’ etmişti.


İzmit Belediye Başkanı gibi CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı da Halkevi Binası üzerinden “siyasi rant” peşinde koşarken, “Kent için çok önemli Halkevi binasının restore edilmesi için biz ve TBMM Başkanvekilimiz Haydar Akar önemli bir mücadele verdik” demişti.
Ama Cumhuriyet kazanımları ve değerlerinin tek koruyucusu ve sahibi olduklarını söyleyen CHP’lilerin öncülük ettiği aktivistler bahçe duvarına
bağladıkları siyah kurdele ile “Karalar Bağladık” kampanyası dışında en küçük bir çaba harcamadıkları gibi restorasyon için ne yaptıklarını açıklayamamışlardı.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP’liler belli ki Vali Seddar Yavuz’un Halkevi Binası restorasyonu ve güçlendirilmesi için insiyastif alarak iradesi koymuş olmasının ne anlama geldiğinin farkında değiller.
Anlatayım da Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1923’te açılışının 102’nci yıldönümünde Halkevi Binası restorasyonuna talip olduğunu açıklayan Fatma Hanım buradan “ ekmek çıkmayacağını” öğrensin.


Bir: Vali Yavuz Kocaeli’ne geldiği ilk günlerde, Cumhuriyet ve kazanımlarının kimsenin tekelinde olmadığını söyleyerek Halkevi Binası üzerinden “ön almak” isteyenlerle “siyasi rant” peşinde koşanlara gerekli mesajı verdi.


İki: Halkevi Binası restorasyonu ile ilgili yapılan projeleri bir kenara bırakarak Gebze Teknik Üniversitesine hazırlattığı rapor doğrultusunda Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Halkevi Binası restorasyon ve restütisyon projelerini onayladı.
Üç: Binada kule güçlendirmesi dahil gerekli olan para Kültür Varlıkları payından kasaya kondu.
Dört: Vali Yavuz 27 Ekim 2021 tarihinde, “2021’de ihale, 2023’de açılış” açıklamasını yaptı.
Beş: Halkevi Binası Restorasyoın ve Güçlendirmesiyle ilgili ilk ihale 23 Kasım 2021’de, ikinci ihale 7 Nisan 2022 tarihinde yapıldı.
Altı: Açık ihale yapılacağı Türkiye genelinde duyurulmasına rağmen Mavva Yapı Proje Firmasından başka başvuru olmadığı ve rekabet ortamı oluşturulmadığından her 2 ihalede iptal edildi.


Yedi: Dün konuştuğum Vali Yavuz Halkevi Binası restorasyon ve güçlendirme projesi ile ilgili, “Maliyet girdilerindeki artışlar nedeniyle ihalelere başvuru olmayınca iptal etmek zorunda kaldık. Bakanlık fiyat düzenlemesini güncelleyerek yüzde 33 arttırdı. İhalede rekabet oluşuncaya kadar devam edeceğiz. Halkevi Binası restorasyon ve güçlendirmesini yaparak Gençlik Merkezi olarak açmak konusunda kararlıyız. Bir başka kuruma devretmemiz kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

*************


Rasim Hocanın Kocaeli ziyareti

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik, 20 Nisan Çarşamba günü Kocaeli’ne geldi.
Eğitim Daire Başkanı Şükür Köse, Özel Büro Şube Müdürleri Dilaver Dörtok ve İlyas Tosun, Eğitim uzmanı Selman Işık ile Gebze Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi,  Çayırova Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi, Körfez Med Marine Tuncer Şen Fen Lisesine ziyarette bulundu.
Her 3 okulda da toplantılar düzenledi, öğretmen ve öğrencileri dinledi, sohbet etti,
İl ve ilçe yöneticileri ile bir araya geldi, eğitim öğretim konularında genel değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
İftar programına katılmadan çalışma arkadaşlarıyla Ankara’ya döndü.

Değerli okurlar,


Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli’nde
6 yıl görev yaptı.
Eğitimin kalitesini arttırarak, başarı çıtasını yukarılara taşıyarak, ödüllü akademik, sosyal, kültürel ve sportif projelere imza atarak 8 Ağustos’ta “hoş bir seda” bırakarak Ankara’ya gitti.
Yaklaşık 9 ay sonra ilk kez geldiği Kocaeli’nde daha fazla kalmadan, iftar programına katılmadan apar topar ayrılması dikkatimi çekti.
En çok da ziyareti, il müdürü Ömer Hocanın twitter hesabından paylaşmaması.
“Neden yıllarca birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla iftarda çayını yudumlarken sohbet etmedi? Ömer Hoca neden twitter hesabından paylaşmadı?” sorularının cevaplarını aramaya başladım;


Bir: İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin 2022 Yılı Müdürlüğü Münhal okullar listesine yazılmaması mı?
İki: Körfez Çamlıtepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin duyuruya çıkarılmadan müdür atanması mı?
Üç: Müdürlüğü döneminde boşaltılan, yıkım kararı alınan, 23 Eylül 2021’de ihalesi yapılan İzmit İmam Hatip Lisesi inşaatının başlamaması mı?
Onlarca olası cevap bulurken ziyareti, Ömer Hocanın twitter hesabından neden paylaşmadı?” sorusu cevapsız kaldı.
Yaklaşık 9 aydır ben dahil ziyaretine giden onlarca, yüzlerce kişiyi twitter hesabından paylaşan Ömer Hoca, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in ziyaretini paylaşmamıştı.


İnanamadım. ‘olamaz’ dedim.
Gazetedeki arkadaşlardan yardım istedim.
Aldığım cevap, Ömer Hocanın genel müdür Rasim Hocanın ziyaretini twitter hesabından paylaşmadığı doğru idi?
Sahi, sizce neden paylaşmamış olabilir?

***************

Eyüp Gençer’in sürpriz istifası!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Hanım 19 Nisan salı günü İzmit’te esnaf ziyareti yaptı, partililerle ve gençlerle bir araya geldi.
İl Başkanı Serap Çakır ve İzmit İlçe Başkanı Ömer Uçar’ın Belsa önünde düzenlediği iftar programına katıldı.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Davutoğlu’nun sağında oturması ‘sponsor’ dedikodularına neden oldu.
6’lı masa ortaklarından CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız da iftar programındaydı.
Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu’nun programında istem dışı yaşanan aksaklıklar sonrası basın danışmanı Eyüp Gençer, meslektaşlarından özür diledi.


Ama Eyüp Gençer’in performansından, özverili çalışmasından rahatsız olanlar boş durmadı.
Basın toplantısında gazetecilerin, iftar programında CHP’li gençlerin salonu terk ederken Eyüp Gençer “günah keçisi” ilan edildi.
Gelecek Partisine yaşanan olumsuzlukların faturası işini profesyonelce yapan Eyüp,’e çıkartıldı.
Ve önceki gün Eyüp, il başkanı Serap Çakır’ı rahatlatmak için “İşini düzgün yapan, özveriyle 7/24 çalışan gazetecilerin kaderi” deyip istifa etti.
Eyüp bundan önce çalıştığı yerlerde olduğu gibi kendisine yakışanı yaparken yine işsiz kaldı.
Çok değil, 22 Nisan’da “Eyüp Gençer’den danışmanlık dersi!” başlıklı yazımda,
Sevgili Eyüp Gençer’in gazetecilik ile yerel yönetimler ve siyasi partilerde üstlendiği danışmanlığını takdir ettiğimi anlatmıştım.
Her zaman olduğu gibi yine başarılı olanlar kaybederken başarıyı kıskananlar kazandı.
Eyüp’ün istifasında payı olan protestocu CHP’li gençlerle gazetecilerin gözü aydın.
Eyüp de Türkiye’de milyonlarca işsiz ordusunun bir üyesi oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Faruk Kara - Galip hocam hiç yakışmıyor. Bu yazıdan sonra Ömer Akmanşenin twitter hesabına baktım. Hiçbir ziyaret ve meb faaliyet haberi göremedim. Hayret ettim bir daha baktım. Yalan söylüyor olamadınız. Ama yanılmışsınız yada bilerek işi karıştırdınız. Ömer hoca tüm faaliyetleri kamu hassasiyeti gereği Millî Eğitim sayfalarından yapıyormuş meğer. Rasim hocanın tüm ziyaret fotoğrafları ve haberleri oradaymış meğer...

Hiç yakışmadı size.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 23:23
01

Vatandaş - KİN VE NEFRET DOLUSUN SAYIN YAZAR. USLUBUNUZ HİÇ HOŞ DEĞİL..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 25 Nisan 11:22


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?