MSÇB’nin tanıtımını Büyükakın yapacak

Marmara Bölgesi için yerel düzeyde iklim değişikliği, doğal afetler, ulaşım ve enerji gibi sorunlara yönelik ortak yol haritasının yer aldığı MSÇB’nin tanıtımı 20 Ekim’de gerçekleşecek. Projenin tanıtımını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yapacak

Türkiye’de bir ilk olan 14 ili ve 5 kalkınma ajansını kapsayan Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi’nin (MSÇB) lansmanı, 20 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da gerçekleştirilecek. CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul’daki lansmanda Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, MSÇB’yi tanıtırken kendisine Marmara Bölgesi’nde yer alan büyükşehir, il ve MBB Encümen Üyesi belediye başkanları eşlik edecek.

PROJENİN AMACI NE?

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi (MSÇB) ile Marmara Bölgesi’nin mevcut durumdaki sorun ve potansiyellerini değerlendirerek gelecek öngörülerini ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde bölge ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacak bir yol haritası oluşturmayı amaçlıyor.

BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

“Güçlü Yerel İş birliği ve Ağları ile Üretimde Verimliliği, Yenilikçiliği ve Küresel Rekabeti Önceleyen, Doğal ve Kültürel Varlıkları ile Sürdürülebilir, Dayanıklı ve Kapsayıcı Yerleşmelere Sahip Marmara”nın vizyon olarak belirlendiği MSÇB, Marmara Bölgesi’nin geleceğini tayin edecek.

14 İLİ, 5 KALKINMA AJANSI

MSÇB çalışması kapsamına, Marmara Bölgesi’ni çevreleyen Marmara Belediyeler Birliğine üye belediyelerin bulunduğu illerin (Kocaeli, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Sakarya, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Yalova, Bilecik) yanı sıra Eskişehir, Bolu ve Düzce illeri de çalışmaya dahil edildi. MSÇB çalışması 14 ilin bir araya getirilmesi ile tanımlanan süreç odaklı bir yaklaşımla geliştirildi.

5 TEMEL KONU

Bu kapsamda, öncelikle bölgesel gelişmeyi yönlendiren küresel eğilimler; dünya ekonomisinin genel durumu, nüfus dinamikleri ve uluslararası göç, iklim değişikliği, doğal tehlikeler ve afet, yenilikçilik ve teknolojik dönüşüm, ulaşım ve lojistik konularında ele alındı. Mevcut durum çalışması; nüfus ve yerleşmeler sistemi, ekonomi ve özel uzmanlaşma bölgeleri, ulaştırma ve lojistik, enerji altyapısı ve doğal-kültürel yapı ve iklim değişikliği olmak üzere beş temel çalışma konusunda gerçekleştirildi.

TÜM BULGULAR HAZIRLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Mekânsal Strateji Planı Mevcut Durum Sentezi ve Mekânsal Değerlendirmeler” çalışmasından da faydalanılarak bulgular bölgeye özel olarak hazırlandı. Marmara Bölgesi’ndeki aktörlerin yerleşmelere ilişkin sorun ve potansiyellere yönelik değerlendirmelerini anlamak amacıyla alan araştırması yapılmış ve kamu kurumlarının yerleşmelerine ilişkin en kritik sorunları ve öncelikli projeleri; meslek odaları, sanayi ve ticaret odaları ve STK’ların ekonomi, doğa-çevre, kentleşme ve sosyal alanda çözülmesini önemli buldukları sorunları ve öncelikle değerlendirilmesi gereken potansiyelleri sıralamaları istendi.

PROJE NEYİ KAPSIYOR?

MSÇB’de belirtilen alt bölgeler; “özgün odaklar”, “bölgedeki geçiş etkileşim bölgeleri” ve “bütünleşme aksları, bağlantılar ve koridorlar” olmak üzere üç farklı mekânsal temsil biçimi ile ele alındı. Bu kapsamda özgün odaklar; doğal ve kültürel odaklar, turizm odakları, ulaşım ve lojistik odakları, üretim ve yenilikçilik odakları ile beşeri sermaye ve çekicilik odakları olmak üzere beş grupta değerlendirildi. Ayrıca raporda sanayi, turizm ve ulaşım aksları ve koridorları da tanımlandı.

MSÇB İÇERİĞİ

Yönetici Özeti

I. Cilt – Mevcut Durum Analizi ve Analitik Değerlendirmeler Raporu (I. Bölüm)

II. Cilt – Mevcut Durum Analizi ve Analitik Değerlendirmeler Raporu (II. Bölüm)

III. Cilt – Projeler ve Mekânsal Gelişme

PROGRAM

10.30-11.00 Kayıt ve İkram

11.00-11.30 MSÇB Lansmanı

11.30-12.30 MBB Meclis Toplantısı

12.30-13.30 Öğle Yemeği

13 Eki 2021 - 17:17 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?