Kocaeli’nin dış ticareti değerlendirildi: “Firmalar üretim yaptıkları illere yazılmalı”

Kocaeli’nin dış ticaretinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli dış ticaret hacminin  75,7 milyar dolar olduğunu ifade ederek, “İhracat rakamları başta olmak üzere firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının önem arz ettiğine dikkat çekmek istiyoruz” dedi

Muharrem Şenol
Muharrem Şenol Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde Kocaeli dış ticaret verileri hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi. Programa KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Yapıcı ve kentimizde faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“KOCAELİ BÜYÜK ÖNEME SAHİP”

Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Yapıcı, “Ülkemizin dış ticaretinin yüzde 19’u ilimizde gerçekleşmektedir. Kocaeli vergi tahsilatının yüzde 84’ü gümrük dairesi tarafından yapılmaktadır. Veriler bölgemizin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sanayi odasıyla işbirliği içerisindeyiz. Kocaelimizin dahil olduğu bölge müdürlüğü büyük öneme sahiptir” dedi.

“TOPLAM 26,6 MİLYAR DOLAR”

Yapıcı’nın ardından konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Oda olarak ilimizde üretim yapan firmaların dış ticareti ile ilgili Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile bir çalışma yaptık. Bu yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında; İlimizde üretim yapan firmaların ihracatlarının toplamı  26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik. TİM ‘in verilerine göre bu rakam 12,3 milyar dolar.

İHRACAT RAKAMLARI

Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ihracat  11,7 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ihracat  14,9 milyar dolar. Türkiye  ihracatından aldığımız pay  yüzde 15,6.  Bu çalışma sonucunda ilimizde üretim yapan firmaların ithalatının 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ithalat  22 milyar dolar.  Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ithalat  27,1 milyar dolar

DIŞ TİCARET HACMİ

Türkiye ithalatından aldığımız pay yüzde  22,3. Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacminin  75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız  yüzde 19,4. 2021 yılı verilerine baktığımızda ilk 7 aylık dönemde ihracat 19,6 milyar dolar. TİM’e göre bu rakam 9,2 milyar dolar.

“İTHALAT PAYIMIZ”

Kocaeli Gümrüklerinden yapılan  9,5 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan 10,1 milyar dolar. Türkiye  ihracatından aldığımız pay yüzde 16,2.  İthalat rakamı Türkiye’de 35,5 milyar dolar.  Kocaeli Gümrüklerinden yapılan ithalat ise 20,1 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan ithalat ise 15,4 milyar dolar. Türkiye  ithalatından aldığımız pay yüzde 24,2.

“POTANSİYELİMİZİ YANSITAMIYORUZ”

Dış ticaret hacmi  55,1 milyar dolar. Türkiye dış ticaretindeki payımız  yüzde 20,5. Kurumlar tarafından açıklanan resmi verilerin, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmadığını düşünüyoruz. Aynı sorunu vergilerde ve İSO tarafından açıklanan ilk 500 listesinde de görüyoruz.

“ENDİŞESİNİ TAŞIYORUZ”

İhracat rakamları başta olmak üzere firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının önem arz ettiğine dikkat çekmek istiyoruz. Açıklanan resmi verilerin sağlıklı olmaması halinde devletin vereceği teşvikler ve yönlendirmelerin birebir örtüşmeyeceği endişesini de taşıyoruz” dedi.

“PANDEMİ FIRSAT OLUŞTURDU”

Programda konuşan Vali Seddar Yavuz şu ifadeleri kullandı, “Kocaeli Türkiye’nin dünyayla yarışan yüzü. Bilim, sanayi ve teknoloji üssü Kocaeli. Kocaeli coğrafi konumu açısından da üretim açısından da böyle. Bu konum bize üstün bir yer belirliyor. Sanayi üretiminde ve genel anlamda üretimde ciddi bir artış var. Özellikle Avrupa piyasasının talepleri oldu. Pandemi aslında fırsatlar da oluşturdu.

“GLOBAL FİRMALAR GELİYOR”

Kocaeli’nin liderliğini sürdürebilmesi, yüksek teknolojinin şehrimize gelmesi, dünya ile yarışabilen bir alana doğru gitmek bizim beklentimiz. Global firmalar da Kocaeli’ye gelmeye başladı. Bir cep telefonu firması üretime başladı. Cep telefonu alanı önemli bir alan. Bu alanda kendimizi geliştirmeye devam etmemiz lazım.

“CİĞERLERİMİZ YANIYOR”

Bir taraftan çok üzgünüz. Ciğerlerimiz yanıyor. Nem oranlarının düştüğü ve rüzgarın 40 kilometrenin üzerine çıktığı günler bizler için riskli günler. Bu şehrin yüzde 42’si orman. Bu ormanların zarar görmeden bir sonraki kuşaklara aktarılabilmesi açısından hassasiyet haritası çıkardık. Yarınlara hazırladığımız alanlar var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yaraları hep beraber saracağız. Yanan sadece ağaç değil, bir ekosistem yok oluyor.

“İHRACATA DAYALI BÜYÜMELİYİZ”

İhracat rakamlarında yeni bir zirve yakalayacağımız gözüküyor. Büyüyecekseniz ihracata dayalı büyüyeceksiniz. Sanayicilerimizin bu konudaki azmi, uyumu çok kıymetli. Kapasite sorununuz varsa, esnek değilseniz, kaliteli işgücüne sahip değilseniz başaramazsınız. Krizlerin fırsata dönüştüğünü söyleyebiliriz. Tüm kesimlere teşekkür ediyoruz. Hükümetimize de birçok hususta üretim kesime verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.

“AŞIDA İYİ BİR SAYI YAKALADIK”

Pandemi küresel bir sorun. Küresel sorunlar yerel önlemlerle aşılamaz. Küresel sorunlar ancak küresel iş birliğiyle çözülebilir. Pandemiyi şu ana kadar iyi yönettik, bunda bir tereddüt yok. En önemli çare aşı gözüküyor. Aşılama konusunda iyi bir sayı yakaladık. Önümüzdeki süreçte aşılamayı hızlandırmayı ve tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Aşının ciddi bir koruyuculuğu var.

“TOPLUMLAR TUZAĞA ÇEKİLDİ”

Bu sorun sadece sağlık sorunu değil. Hepimizin eğilimlerini etkiliyor bu salgın. E- Ticaret bu dönemde patlama yaptı. İnsanlar dijital platformlar üzerinden alışveriş yapıyor. Pandemi hayatın tüm alanını etkiledi. Bu durum toplumları bir tuzağa çekti. Şu anda dolaşana haberlerin yüzde 60’ı kurmaca haberler. Kurmaca haberleri istihbarat örgütleri yaparak hassasiyetlerimizi kullanmaya çalışırlar.  Bizim hedefimiz en önde olmaktır. 

“ÜRETEMEYEN BAĞIMSIZ OLAMAZ”

Pandemi döneminde Kocaeli’de işsizlik düştü. Son altı ayda kayıtlı işsizlik 20 binin altına düştü. Bu üretimin gücünü gösteriyor. Üretmeyen, dünyayı takip etmeyen ülkelerin bağımsız olabilmelerine imkan yok. Siber güvenlik, biyo güvenlik ve gıda arz güvenliği çok önemli. Bu 3’ünü birlikte yapamıyorsak bağımsız bir devlet olduğumuzdan bahsetmemeliyiz.

“FELAKETLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIK”

Orman alanlarına 4 kilometre yakın mesafede ateş yakmak yasaktır. Orman yangınları artmaya başladı. Biz ormanlık alanlara girmeyi ve ateş yakılmasını yasakladık. Amaç farkındalık yaratmak.  Şu anda ekiplerimiz sahada. Dronelarla alanlar kontrol ediliyor. Dün gece alkol alan bir şahıs orman içinde bir barakayı yaktı. O bölgede gezen devriyemiz olmasaydı bir felaketle karşı karşıya kalacaktık. Toplumsal hassasiyet bekliyoruz.

“3 GÜN MANGAL YAPMASAN NE OLUR”

Sorunların ve acıların üzerinde tepinen bir toplum olmaya başladık. Bu çok tehlikeli bir şeydir. Toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Camilerin tamamından bildirimde bulunuyoruz. Önümüzdeki Cuma günü kritik, hava sıcaklıkları yüksek.  Bana diyorlar ‘ben nerede mangal yapacağım’ 3 gün mangal yapmasan ne olacak. İnsanlar yanıyor bir tarafta. Orman ve insan konusu varsa bireysel özgürlüklerden söz edilemez. Güvenlik ekiplerine talimatım nettir. Yangın söndürmek kolay bir şey değildir. Elinizde her şey olsa da yangını söndüremeyebilirsiniz.

“DUYARSIZLIĞI ANLAYAMIYORUM”

Bu hafta içinde çok hassas bir şekilde devam edeceğiz. Akşam saatlerini de çok dikkate alıyoruz. Ormanlar için yolların kapatılması, başka önemler alınması gibi her şeyi çalıştık. Saatler süren toplantılar yapıyoruz. Tüm önerileri dinliyoruz. Bazen anlam veremediğimiz şeyler oluyor. Tarla temizliği yapmak için ot yakmayı anlamıyorum. Bu bir eğitimsizliktir. Her şeyi eğitimsizliğe de bağlamamız gerekiyor. Aslında bu duyarsızlığı gerçekten anlamıyorum.

HALKEVİ’NE GENÇLİK MERKEZİ

Halkevi konusunda birçok çalışma yapıldı. Halkevi binasında müthiş bir gençlik merkezi kuruyoruz. Bilgisayar oyun sistemleri, ses kayıt odası, el sanatlarının yapılabildiği, geçmişteki fonksiyonlarının da yaşayacağı bir alan olacak . Oranın ihalesini yakında yapacağız. Cumhuriyet kazanımları hepimizin kazanımlarıdır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Birkaç ay içerisinde konu netleşir.”

“BEN YETKİMİ KULLANIYORUM”

Ekmek zammı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, “Ticaret bakanlığı zam konusunda bir bedel belirliyor. Ben ekmeğin sadece ekmek olmadığını biliyorum. Ekmek konusu fiyatla izah edilebilecek bir konu değil. Esnafımız da kazansın istiyoruz ama bu konuda bana verilen yetkiyi bu yönde kullanıyorum. Bakanlıkla görüşüyoruz. Dava ne olur o ayrı bir husus. Ben yetkimi kullandım” diye konuştu.

04 Ağu 2021 - 10:35 - Ekonomi

Muhabir Muharrem Şenol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.




Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?