Lastik İş 72. yıldönümünü programla kutladı

Lastik İş Sendikası kuruluşunun 72. yıldönümünü Başiskele’de bulunan Tryp By Wyndham Otel'de düzenlenen programla kutladı. Programda Sendika üyeleri ve çocukları arasında düzenlenen resim ve müzik yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi

1949’da kurulan DİSK’e bağlı Lastik İş Sendikası 72. yaşını sendikanın Başiskele'de bulunan Tryp By Wyndham’da düzenlenen programla kutlandı. Programda 72. yıla özel hazırlanan “Geçmişten Geleceğe Lastik İş” belgeselinin gösterimi gerçekleşti. Sendikanın 72’nci yıl programına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Lastik-İş Genel Başkan Alaaddin Sarı ve Genel İş Sendikası Şube Temsilcisi Vedat Küçük yer aldı.

“İŞÇİ SINIFININ ONURLU MÜCADELESİNİN KARESİ”

Belgesel gösteriminin ardından ilk konuşmayı gerçekleştiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bizim sendikalarımızın tarihi Türkiye işçi sınıfının tarihidir. 72 yıldır bu ülkede lastik işçisinin onurunun temsilcisi olmuş Lastik İş sendikamızın 72. yılını kutluyorum. Lastik İş Sendikası 72 yıldır işçi sınıfının onurlu mücadelesinin karesi. Lastik İş Sendikası DİSK’in kurucu sendikalarından biridir. O günden bu güne kadar her türlü zorluk ve baskıya rağmen, DİSK’in çatısı altına mücadele eden sendikalardan biri. Kurumsal yapısı, gelenekleri ile tüm sendikalara örnek olan sendikalardan biri. DİSK çatısı altında verilen bu mücadele ve Lastik İş Sendikası iyi ki var. Hep birlikte bu bayrağı geleceğe taşıyacağız.

“BU İYİLER VE KÖTÜLER KAVGASIDIR”

Dünya zor bir dönemden geçiyor. İşçilerin haklarının her gün azaltılmaya çalışıldığı, gençlerimizin işsiz kaldığı bir dönemin içerisindeyiz. Bu iyiler ve kötülerin kavgasıdır. Bu mücadeleyi hep birlikte yaşayacağız. Bizim geçmişimiz aynı zamanda geleceğimizdir. Bu birikimleri geleceğe taşıyacak olan çocuklarımızdır. Bu nedenle sendikamız her yıl etkinliklerle sendikayı işçinin evine taşıyor. Lastik İş Sendikası bu deneyimler ve birikimler ile sendikayı geleceğe taşıma sorumluluğunu üstlenmişti. Artık eski Türkiye ve dünyada değiliz. 2020’lerin DİSKİ diye kongremizi gerçekleştirdik. Sendikamızın 72. yılını kutluyorum. Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” ifadelerini kullandı.

“BU MÜCADELEDE AĞIR BEDELLER ÖDENDİ”

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu hafta yoğun bir gündemimiz var. Kocaeli şube binamızın açılışı olacak. Belgeselimizde tarihi sürecimizi izledik. Lastik İş sendikasının hangi mücadelelerle birlikte öğrenmiş, görmüş ve geleceğe hazırlamak zorundayız. Baktığımız zaman geçmiş başkanlarımızın ifadeleri çok önemli Rıza başkandan beri, sendikal tarihimizden beri, bu mücadele bir kavga usulüyle olmuş ve bu mücadelede ağır bedeller ödenmiş. İnsanlar işlerini değil hayatlarını kaybetmişlerdir. Sendikal mücadele yapan yöneticiler, başkanlar hastalanmışlar ya da öldürülmüşler Abdullah Karacan Başkanımız gibi. Onun bırakmış olduğu sendikal mücadelesinin geçmişten aşınan o mücadele anlayışını aynı şekilde devam ettireceğiz.

“SENDİKAL MÜCADELE KURUMSAL BİR MÜCADELEDİR”

Sendikal mücadele zor bir mücadeledir sendikal mücadele kurumsal bir mücadeledir. Varlığını göz yaşını ve kanla sulanmış bir Lastik İş Sendikası'ndan bahsediyoruz. Ağır bedeller ödenirken çocuklarımız, geleceğimiz için mücadeleyi sürdürürken geçmiş mücadeleyi kenara asla bırakmamalıyız. Lastik İş Sendikası'nın 2 yıldan beri genel başkanlığını üstlendik. Sendikamızı geleceğin sendikası yapma yolunda uygun ve samimi adımlarla yürüyoruz. Sendikamız içerisinde sorunlar ve problemler olacaktır ama bunları aşmayı da hep birlikte yapacağız.

“TAVİZ VERMEDEN EMEK MÜCADELESİ VERECEĞİZ”

Tarihimizi belgeselde izledik o mücadeleler yapılmamış olmasaydı bugün burada olmazdık. Panzerlerle işçi sınıfının üzerinden geçilmiş yasal düzenlemeye ile haklarınız kaybolmuş ve o bizim büyüklerimiz, abilerimiz o mücadeleyi geleceği bizlere devretmek için devam etmiş. Dünyanın gelişimiyle alakalı ideallerimizden asla taviz vermeden, emek mücadelesine döndüreceğiz. İşçi sınıfının mücadelesi devam edecek ama bir bakıyoruz ki yapay zeka var robotlar ve işlerimiz elimizden alıyor. Sendika olarak sadece toplun sözleşmeye dayalı sendikal anlayış bakışından çıkıp aile bazlı bakıl açısına dönmek zorundayız. Bu toplumsal olarak bulunan tüm sendikaların bakıl açısı olmak zorundadır. Aile bazlı bir sendikal bizim için önemli. Bizim üyemiz her zaman sorumluluklarını üstlenmek zorundayız. Üyemizi fabrika içerisindeki çalışmasını en iyi şekilde sağlamak zorundayız ama üyemizin sosyal yaşantısında bizi bağlayan işçimizin ailesidir. Aile kavramına baktığımızda işçimizin eşi bizim için üyedir, çocukları çocuğumuzdur.

“BİREYSEL ÇIKARLARIN ANLAYIŞINDA DEĞİLİZ”

Temmuz ayından sonra bu hastalığın bitmesiyle, bu ayın sonunda özellikle işçi sınıflarının yasağının kalktığı dönem oluyor. Lastik İş Sendikası bireysel çıkarların anlayışında bir sendika değil. Biz geçmişimizden 'biz varsak biz varız’ı öğrendik. Arzu başkanım belgesel için teşekkür etti ama benim bir şikayetim var emeğinize  sağlık ama genel başkan olarak çok fazla öne çıkartılmışım bir daha ki sefere yönetimimi çıkarmanızı isterim.

"ENFLASYON GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Açıklanan enflasyon gerçeği yansıtmıyor. 1 Temmuz'dan sonra normalleşme sürecinden sonra daha da fazla anlayacağız. Geleceksiniz diyeceksiniz ki başkan bu para bize yetmiyor diyeceksiniz ama yabancılar buna farklı bakıyor. Satın alma gücü karşısında bizler enflasyonu hiç tanımadık ve tanımayacağız. Önümüzdeki sendikal mücadelemiz hepimizin adına önemli bir süreç olacaktır. Sendikanıza güvenip, sorumluluk alacağız. Makine başında çalışan arkadaşımız her şeyi görmeye bilir, duymaya bilir. Bizler bunu ifade edeceğiz."

YENİ BİNADA ÇOCUKLAR İÇİN ETÜT ODALARI OLACAK

Başkan Sarı yeniden yapılan sendika binası içerisinde çocuklar üç katı ayırdıklarını ifade etti. Sarı, "Perşembe günü saat 14.00'te Kocaeli şube binamızın açılışı olacak, deprem bölgesinde yaşadığımız için ağır hasar almıştı. Bizde binanın yeniden yapılması kararını aldık. Binamızın şöyle bir güzelliği var. Çocuklarımıza yatırım yapmazsak geleceği planlamış olamayız. Lastik İş Sendikası Kocaeli şubesi binamızda üç katını işçilerimizin çocuklarına etüt odaları yaptık. Matematik ve yabancı dil konusunda etüt merkezi açacağız. Bu konuda Kocaeli pilot bir bölge olacak” dedi.

11-13 YAŞ ARASI RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER

Programda sendika üyelerinin ve çocukları arasında düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Üyelerin çocukları arasında düzenlenen 11-13 yaş aralığında düzenlenen “Hayallerimiz” konulu resim yarışmasında birinci olan isim Lastik-İş İzmir şubesine bağlı Japar iş yeri üyesi Adem Taşdemir’in kızı Lale Naz Taşdemir oldu. Resim yarışmasının ikincisi Kocaeli Şubesine bağlı Prometeon iş yeri üyesi Turhan Aygün’ün kızı İdil Neva Aygün olurken üçüncü ise Kocaeli şubesine bağlı Goodyear iş yeri üyesi Ümit Bayraktar’ın kızı Ecrin Bayraktar oldu.

8-9 YAŞ ARASI DERECEYE GİRENLER

8-9 yaş aralığında düzenlenen resim yarışmasının birincisi ise İstanbul şubesine bağlı Hakan Plastik iş yeri üyesi Recep Mutlu’nun oğlu Alper Mutlu oldu. Resim yarışmasının ikincisi Gebze şubesine bağlı Procter Gamble iş yeri üyesi Timuçin Pak’ın kızı Öykü Su Pak olurken yarışmanın üçüncüsü ise Kocaeli şubesine bağlı Goodyear iş yeri üyesi Özcan Varol’un kızı Gülce Zeynep Varol oldu. Lastik-İş üyelerinin katıldığı şiir yarışmasında İstanbul şubesine bağlı Vibracouistic Çerkezköy iş yeri üyesi Kaniye Balcı oldu. Yarışmanın ikincisi Gebze Şubesine bağlı Polisan Kansai Gebkim iş yeri üyesi Çetin Gülsever oldu. Şiir yarışmanın üçüncüsü Kocaeli şubesine bağlı Özka Lastik iş yeri üyesi Davut Çakır oldu.

ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER

Şiir yarışmasında dereceye girenler ise şöyle; birinci Vibracouistic Çerkezköy Fabrikasından Kaniye Balcı olurken, ikinci ise Polisan Kansai Gebkim Fabrikasından Çetin Gülsever oldu. Şiir yarışmasının üçüncüsü ise Özka Lastik Fabrikasından Davut Çakır oldu.

29 Haz 2021 - 13:24 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?