İşte müsilaj sorunuyla mücadele edecek Bilim Kurulu ve yapacakları çalışmalar!

Marmara Denizi'ni tehdit eden müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde Bilim ve Teknik Kurulu oluşturuldu. Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla oluşturulan kurulun başkanlığını TÜBİTAK’tan Prof. Dr. Hasan Mandal üstlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6 Haziran 2021 tarihinde Kocaeli, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Yalova valileri ve belediye başkanlarının katıldığı Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı'nın ardından Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek amacıyla oluşturulan 22 maddelik bir eylem planı açıklamıştı. Marmara Denizi Koruma Eylem Planı; Marmara Belediyeler Birliği ile birlikte Bakanlıklar, TBMM Çevre Komisyonu Üyeleri, Valiler, Belediye Başkanları ve bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanmıştı.

Eylem Planının ilk maddesinde “Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK'lardan müteşekkil koordinasyon kurulu, Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu” oluşturulacağı belirtilmişti.

BİLİM KURULU'NUN YAPACAĞI ÇALIŞMALAR

Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu başlıca;

Kentsel ve endüstriyel atıksular, tarımsal aktiviteler, gemilerden kaynaklı riskler ile atmosferik taşınımı da kapsayacak şekilde kirlilik baskısına ve bu baskıların azaltılması için yapılması gereken çalışmalara,

Marmara Denizi’nin hidrodinamik, hidrobiyolojik şartları ile kimyasal yapısına,

Müsilaj ve diğer kirlilik unsurlarının temel sektörel etkileri ile sektörlerin deniz kirliliği üzerine etkisine odaklanacak.

BÜYÜKAKIN AÇIKLADI

Bilim ve Teknik Kurulunda yer alan 21 isim Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı’nın ardından MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.  Tahir Büyükakın tarafından açıklandı.

Büyükakın, “Marmara Bölgesi’nin ortak problemlerine yönelik çözümler geliştirmek, bölgesel ölçekte araştırmalar yaparak politika önerileri oluşturmak ve birlikte hareket etmek, Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluş misyonu. Bu misyon ışığında Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj problemiyle mücadele için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çalışmalarımıza başladık. Katılımcı bir yaklaşımla 6 Haziran’da bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu sorun ortak akılla ve birlikte hareket ederek çözülebilecek bir sorun. ‘Marmara Hepimizin’ diyerek Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğini başlattık.” şeklinde konuştu.

Tonlarca deniz salyasının Marmara Denizi’nden uzaklaştırıldığını ifade eden Büyükakın, “Müsilaj seferberliğimizi bilimin ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak yürütmeye devam ediyoruz. Dün de oksijenin daha derinlere inmesine ve deniz canlılarının rahat solunum yapmasına yardımcı olacak cihazları Sayın Bakanımız Murat Kurum ile Marmara Denizi'mize bıraktık. Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın ilk maddesinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde bir bilim ve teknik kurulu oluşturulacağını ilan etmiştik. Bu kurul, Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bu kurul Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde MBB bünyesinde oluşturulan kurulda 21 değerli bilim insanı bir araya geldi.” dedi.

Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu

Kurul Başkanı

Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK

Kurul Üyeleri

Doç. Dr. Ahsen Yüksek, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, Boğaziçi Üniversitesi

Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Bülent Keskinler, Gebze Teknik Üniversitesi  

Doç. Dr. Çolpan Polat Beken, TÜBİTAK’tan Emekli Uzman

Prof. Dr. Funda Yercan, Piri Reis Üniversitesi

Prof. Dr. Güçlü İnsel, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Güleda Engin, Yıldız Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Gülşen Altuğ, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. İzzet Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, İstanbul Üniversitesi    

Prof. Dr. Melike Gürel, İstanbul Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Mete Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi        

Prof. Dr. Nuray Çağlar, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Nüket Sivri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa 

Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM            

Prof. Dr. Saadet Karakulak, İstanbul Üniversitesi

Dr. Selma Ayaz, TÜBİTAK MAM              

Prof. Dr. Sevil Veli, Kocaeli Üniversitesi

23 Haz 2021 - 14:09 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?