Tutuş: “İzmit’te 2 yıldır hiçbir faaliyet-maliyet yok”

İzmit Belediyesi Meclis Toplantısı'nda 2020 yılı faaliyet raporu hakkında konuşma yapan  AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş şu ifadeleri kullandı:

“Faaliyet raporu ne demek? Hali hazırda uygulamaya geçmiş ya da üzerinde çalışılan projelerin değerlendirilmesi ve raporlanması diyebiliriz. Ancak ‘’İzmit’te 2 yıldır hiçbir faaliyet-maliyet yok’’ desem yalan olur. Evet İzmit’te hiçbir faaliyet yok doğru ancak sırtımıza yüklenen çok ciddi maliyetler var. Yani bugün öncelikle, gerçekleşmeyen #sosyalmedya faaliyetlerinizden bahsedip, ardından İzmit’in sırtına yüklediğiniz ciddi maliyetlerden bahsedeceğim. Bakınız; Kitabı açmaya bile lüzum yok. Sadece sizin ağzınızdan ve sürekli basına pompaladığınız haber bültenlerinizden yola çıkarak, gerçekleşmeyen bazı #sosyalmedya faaliyetleriniz:

1-Cedit
Bu mesele maalesef, sizin yürüyüşünüz ayak sesleri oldu. Komisyonlarda çalışıldı, kredi talebiniz oldu, gereksiz zaman kayıpları oldu, en nihayetinde ben bırakıyorum bu işi dediniz. Artık çok ta konuşmaya gerek yok, orada yeni bir süreç başladı. İmzalar atıldı. Hem kentimize hem de mahalle halkına hayırlı uğurlu olsun.

2-Halk Süt
Aynı Cedit gibi, defalarca gündem oldu, haftada bir haber oldu, komisyonları uzun süre meşgul etti, kredi talebiniz oldu, sonuç maalesef yine hüsran. Ortada ne et var, ne süt ne de yoğurt.

3-Kreşler
2 yıldır ‘’Kreşler geliyor’’ haberlerine maruz kalmamıza rağmen ortada bir tane bile kreş yok. Yeşilova mahallemizdeki çürümeye terkedilen binayı defalarca kamuoyuna duyurmamızın ardından başlayan çalışma hala devam ediyor.

4-Veterinerlik Müdürlüğü
Tabi bu konuda hatırlamak bile istemeyeceğimiz olaylar yaşadık maalesef. Bu konu geldiğinde ne konuştuk dün gibi aklımızda. Bu faaliyetler mevcut müdürlükler üzerinden de yapılabiliyor, bugüne kadar da yapıldı. Zaten bu konunun esas çözüm merkezi büyükşehir belediyesi dedik. Sonuç ortada. Mesele müdürlük kurmak değil, mesele her çalışanın başına bir amir koymak ta değil, mesele hizmet üretmek hizmet. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz…

5-Atatürk heykeli
Sanat sokağındaki heykeli halka soracağız dediniz, kendiniz karar verdiniz. Atatürk’e benzemedi, değiştirdiniz yine benzemedi. Esasen uzmanlık alanınız olan bir heykeli bile beceremediniz.

6-Askıda fatura-Askıda tablet
Arkadaşlar bu belediyede askıda olan tek şey var o da HİZMET… Bu konu ile ilgili vermiş olduğum önergeye gelen cevaptan anlaşılan budur.

7-Robot üretimi
Sn. başkan bir robot ürettik demiştiniz. Hiç göremedik. Ne yapıyor bu robot; yürüyor mu, uçuyor mu, kaçıyor mu? Bir çağırın da bir görelim şunu mümkünse…

8-Halk Market
Yine bu olay basında 30 kez gündem olmuştur. Marketler geldi, geliyor, hazırlanıyor. Daha önce de söyledim ne kedi var ne ciğer.

9-Tarımsal Faaliyetler
Dünya’da beklenen kıtlıkla mücadele etmek adına başlandığı duyurulan bir iddialı proje daha. Yine konu ile ilgili önerge verdim. Verilen cevap tam bir fiyasko, şuana kadar 50 çuval mahsul hasat edilmiş. Bakınız, adı proje olan işlerin tamamında tanıtımına harcanan para, ortaya çıkan işten daha maliyetli.

10-Makine İkmal Müdürlüğü
Meclise geleli, komisyondan döneli 8 ay oldu. Muhtemelen bu konuyu unuttunuz. Hatırlatmış olalım.

11-Çınar kadın Kooperatifi
Bir hukukçu olarak, hukuki altyapısı bile olmayan bir konu daha meclisimizi ve komisyonları meşgul edip, idare tarafından geri çekildi.

12-Mancarlı Pide
Sözüm ona tanıtım yaptınız, bu lezzet sınırları aşacak dediniz, İstanbul’a mancarlı pide satacağız dediniz. Sonrası yok. O tanıtımdan sonra, aklınıza gelip kendiniz hiç mancarlı pide yediniz mi acaba Sn. başkan?

13-Dal öğütme makinası
Makinanın suçu yok tabi fakat ben bu makinanın adını yalan makinası koydum. Yılda 12 milyon TL tasarruf edeceğiz diyerek tanıtımı yapılan, esasen makine değil belediye başkanı idi. Sonuç, bırakın milyonu, sanırım 30bin tl ya alınan makine kendi parasını bile çıkartamadı. Yine konu ile ilgili verdiğimiz önergemize verilen cevapta, dalların hala İzaydaş’a gönderildiği söylenerek makinenin de çalışmadığı tarafımıza iletildi.

14-Amatör Spor Kulüpleri
Seçim gecesi kulüp başkanlarımıza attığınız mesaj hala telefonlarda, ancak tüm kulüplere her yıl için vermeyi taahhüt ettiğiniz maddi yardım sözünüz de askıda duruyor Sn. başkan…

15-Emin olun bu liste uzar gider ancak çok uzatmadan belki de belediyecilikte çığır açacak ancak kitaba eklemeyi unuttuğunuz bir hizmetinizi de ben ekleyeyim. Refakat Hizmeti…

Nedir refakat hizmeti bilen var mı? Büyükşehirin hizmet araçlarının peşine, kameralı adam takıp çekim yaparak hizmet reklamı yapmak… İşte sürekli söylediğimiz #sosyalmedya belediyeciliği tam da bu…

Bir örnekle de müdürlüklerdeki #sosyalmedya belediyeciliğine bir göz atalım…

Sosyal medyada, yazılı ya da görsel basında bakıyoruz ne diyor?

10 yıldır kapalı olan yolları açıyoruz.

15 yıldır hiç asfaltlanmamış yolları asfaltladık.

20 yıldır yüzüne bakılmayan yerleri parka, bordür, merdiven yaptık.

Peki kitap ne diyor?

Yapılan yaya yolu ve merdiven uzunluğu: Hedef 77500 mt. Gerçekleşen 13700 mt. Gerçekleşen hizmet oranı sadece %17.

Yine yeni açılan yol uzunluğunun toplam yol uzunluğuna oranı: Hedef %2,2. Gerçekleşen hizmet yüz binde 6.

Sn. başkan algıları yönetmek başkaaa, İzmit’i yönetmek başka…

Bugüne kadar, müdürlüklerden ve komisyonlardan meclise 368 madde gelmiş. Bunların 4 tanesini ilk etapta geri göndermişiz ve sonra onlarda meclisten geçmesine rağmen, biri hariç diğerleri maalesef faaliyete geçmemiştir.

MALİYET RAPORU

1-Maliyet raporumuzun ilk ve en önemli maddesi, maalesef tazminat ödemek için kredi çekmekle başlayıp maaş ödeyemeyen bir bir belediyenin ilk ayak seslerini bugün duyduk. 

2-Yine mevcut belediye başkanı, belediyemizin borcunu 2 yılda tam 80milyon TL artırmıştır. Yani, mevcut belediye başkanının bu performansla 5 yılda belediyemizin borcuna 200 milyon daha ekleyeceği de olasıdır.

*Ancak #sosyalmedya belediyeciliğinde neler anlatılıyor?

Tasarruf, üretim, hak, hukuk, adalet. Toplu iş sözleşmesinde ise yandaşa değil işçiye verdik diyordunuz. Ancak denetim kurulumuzun raporunda ve işçilerin bordrolarında gördük ki, işçiye değil yandaşa gitmiş…

3-Gelelim Özel kalem ve Basın yayın müdürlüklerine. Bu müdürlüklere para yetmezken, Park bahçeler ve Etüt proje gibi hizmet müdürlüklerinde adeta hiç iş yapılmadığı rakamlarla anlatılmış.

Özel kalem müdürlüğü %100 harcama

Basın yayın müdürlüğü %95 harcama

Park ve bahçeler müdürlüğü %55 harcama

Etüt ve proje müdürlüğü %25 harcama

4-Kentin her ilçesine 2 yılda sadece 50 çuval mahsül alabildiğiniz bahçedeki resminizi koyarak, şahsi tanıtımınız için belediyenin kasasını kullanırsanız,

5-Bir duvar için yüzbinlerce maliyete katlanarak, istediğiniz kişi ve kurumların şahsi ve siyasi reklamları için belediyenin kasasını kullanırsanız,

6-Belediyemize hiçbir menfaati olmamasına rağmen, Kiptaş’ın reklam, kitapçık ve her türlü harcamalarını ilçe ilçe, kapı kapı tanıtmak ve dağıttırmak için belediyenin kasasını kullanırsanız; Özel kaleme de, basın yayına da para yetmez tabi ki…

7-Belediyemize ait olan iki şirkete, tamamen siyasi ve hatta İzmit’le ilgisi bile olmayan kişileri atayarak; şahsınızın siyasi borçlarını belediye kasasından öderseniz ve bunların maaşlarını da neredeyse iki katına çıkartırsanız;

Ayda 48000, yılda 576000, 5 yılda ise 2.900.000 tl milletin sırtına maliyet yüklemiş olursunuz.

8-Kin ve nefret duygularıyla işten attığınız çalışanların, sadece isim isim bildiğim kişileri hesaplarsak, ortalama belediyemize yüklediğiniz maaş ve tazminatlar, onların yerine aldıklarınıza hesaplarsak en az 3milyon maliyet te buradan çıkıyor.

9-Artık her gün basında görmeye alıştığımız personel alımı haberlerinin ardından; personel giderlerinin toplam gidere oranı 2018 de %18, 2019 da %19, 2020 de ise %20,15 ulaşmasıyla başka bir maliyet daha yüklenmiş olursunuz.

10-AK Parti eseri diye, bu millete ait 60 milyon TL'lik Vadi İzmit dururken, bunu görmezden gelerek Kiptaş’ın peşine takılarak, bir de giderlerini üstlenmek te komik bir maliyet olsa gerek.

11-Ve son olarak çok büyük iki tehlikeden bahsedeyim size;

Birincisi şuan belediyenin borçları, toplam gerçekleşen gelirini geçmiş durumda 310,000,000 - 224,000,000

İkincisi ise belediyenin kısa ve uzun vadeli borçları şu an, özkaynaklarını da geçmiş durumda. Bu şu demek, şuan kapıya kilit vurup her şeyi satsanız, borçlarınızı ödeyemiyorsunuz. Ve bu ilk kez gerçekleşen bir durum.

*Bizim muhasebede bir kural vardır Sn. başkan;

Aynı karakterli iki hesap birbirini kapatmaz, takla attırır. Günlük hayatta da bu böyledir; borçla borç, yalanla da yalan kapatılmaz…”

12 Nis 2021 - 20:44 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?