KSMMMO Başkanı Taşpınar: “Mesleğimizin önemi pandemide belli oldu”

KSMMMO Başkanı Mustafa Taşpınar, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama ile sektörde yaşanan sorunları ve tespitleri kamuoyu ile paylaştı. Taşpınar, “Mesleğimizin önemi pandemi döneminde daha net ortaya çıktı. Eksikler giderilirse verimlilik daha da artacaktır” dedi

Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanıyor. 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 114 bin serbest muhasebeci mali müşavir ve 4 bin 800 yeminli mali müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet gösteriyor.

TAŞPINAR AÇIKLAMA YAPTI

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Mustafa Taşpınar, bu özel hafta ile ilgili Genel Başkan Emre Kartaloğlu’nun mesajını kamuoyu paylaştı. Muhasebe Haftası dolayısıyla yayımlanan mesajda şu ifadeler yer aldı: “Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi dolayısı ile Muhasebe Haftamızı sınırlı bir organizasyonla kutluyoruz. Covid-19 süreci mali müşavirlik mesleğinin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu net bir şekilde gösterdi. Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır.

“MESLEĞİMİZİN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILDI”

Serbest muhasebeci, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu. Muhasebe mesleğinin sunmuş olduğu hizmetlerin ne kadar hayati öneme haiz olduğu pandemi dönemi boyunca daha iyi anlaşıldı. Mali müşavirler pandeminin zor şartlarında, görevi başında işletmelerimize ve ülkemize hizmet vermeye devam etti.

“SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRDİK”

Bu zor şartlarda çok sayıda meslek mensubumuz hastalandı ve bazı meslektaşlarımız aramızdan ayrıldı. Halen hastalıkla mücadele edenlere acil şifalar diliyor, aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. Pandemi süreci mali müşavirlik mesleğinin vazgeçilmez önemini net ve açık bir şekilde göstermiştir. Hem işletmelerimizin varlıklarını koruyabilmeleri hem de kamu finansmanının sağlanması açısından kamu ile işletmeler arasında köprü görevi gören mali müşavirler üstlenmiş oldukları sorumlulukları başarı ile yerine getirdiler.

“ÖZEL HİZMETLER BİZDEN”

Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışı, mali müşavirler tarafından yapılıyor. Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da meslek mensuplarımızın hizmetlerinden yararlanıyor.

“DİNAMİK BİR TÜRKİYE İÇİN”

Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının da en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır.
Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan, serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır.

“ÖZVERİ İLE ÇALIŞIYORUZ”

Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet veriyoruz. Oda olarak kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmakta, gerek stajyerlerimiz ve meslek mensuplarımızın eğitiminde, gerekse mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile görevini yerine getirmektedir.

KDV İNDİRİMİ İSTEDİLER

İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin artırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan mali müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunuyor. Mesela mücbir sebep hali genişletilmelidir. Serbest meslek erbabında KDV’nin gelir vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır. Mali müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır.

YEŞİL PASAPORT TALEBİ

Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gereklidir. Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı da genişletilmelidir. Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır. Mali müşavirlere yeşil pasaport verilmeli, meslektaşlarımıza ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir. YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM’lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir.

DİYALOG VE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça arttı. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri alması sağlanmalıdır. Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız ve çözülmesini talep ettiğimiz biriken çok sayıda sorunumuz bulunuyor. Bu eksikliklerin diyalog ve iş birliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz.

“BİLDİRİMLER SADELEŞTİRİLMELİ”

Ülkemizin şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gereklidir. Bu kapsamda yapılacak kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Karşılıklı anlayış ve iş birliği ile yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır. Meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyorum.”

28 Şub 2021 - 16:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?