Gebze Ticaret Odası’ndan eğitime destek  

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, eğitimin ülkelerin gelişmesinde en önemli araç, yeni yetişen nesillerin, milletlerin geleceği ve güç kaynağı olması bilinciyle, eğitim-öğretim alanında projeler gerçekleştirmeyi heyecan ve gururla devam ettirdiklerini söyledi.

Eğitime en çok pay ayıran, destek veren, katkı sunan, proje paydaşı olan sivil toplum kuruluşlarının başında gelen Gebze Ticaret Odası’nın eğitime katkı ve desteklerini Başkan Nail Çiler’den dinleyelim; “Gebze Ticaret Odası olarak ülke ekonomisine yön veren önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yaptığımız bölgemizin ticari ve sınai hayatının daha da gelişmesi adına sağladığımız desteklerin yanı sıra, eğitimin ülkelerin gelişmesinde en önemli araç, yeni yetişen nesillerin milletlerin geleceği ve güç kaynağı olması bilinciyle, eğitim-öğretim alanında projeler gerçekleştirmeyi heyecan ve gururla devam ettiriyoruz. Bulunduğumuz süreçte, insan kaynağının niteliğinin ve kalifikasyonunun gerek ulusal, gerekse uluslararası rekabette en önemli güç olduğu bilinciyle; bölgemizdeki genç nüfusu kalifiye işgücü niteliğine kavuşturacak yeni bir projeyi Gebze Ticaret Odası bünyesinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz.”

ROBOTİK KODLAMA

Sanayi 4.0 devriminin teknoloji ile birleştiği günümüzde “Robotik Kodlama” eğitim sisteminin geliştirilmesini sağlamak amacıyla oda bünyesinde Robotik Kodlama ve Maker Atölyeleri kurduklarını anlatan Başkan Çiler, “İnovasyon Akademisi adıyla açılışını gerçekleştirmiş olduğumuz projemiz gençlerimizi yeniliğe dahil edecek, kişilerin tüketimden üretime geçmesini, üretken ve inovatif düşünceye sahip olmalarını, bu özelliklerini daha da ön plana çıkarmalarını destekleyecek; el becerilerini arttıracak, yeteneklerini yeterli düzeyde kullanabilmelerini sağlayacak. Bir şeylerin nasıl çalıştığına dair merak, mevcut şeyleri değiştirme arzusu ve bazı durumlarda tepeden tırnağa yeni bir şey yaratma isteği ile dolup taşan çocuklarımız, İnovasyon Akademi’mizde yeniliğe adım atacak. İş gücü potansiyelini sanayimizin ihtiyaç duyduğu niteliğe kavuşturma hedefiyle yola çıktığımız akademimizde gençler ayrıca CNC, Torna, Freze ile tanışacak. Pandemi süreci nedeniyle eğitim süreçlerine başlayamadığımız İnovasyon Akademi’mizi en kısa zamanda öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Gebze Ticaret Odası olarak mesleki eğitime katkı sağlamak amacıyla yürütülen etkin faaliyetlerle ilgili bilgi veren Başkan Çiler, “Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Yenilikçi Teknoloji ile Mesleki Eğitime Katkı” sağlıyoruz. Çelik İhracatçıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Güçlü Mesleki Eğitim Güçlü İmalat Sanayi”, Deniz Yıldızları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  “İmalat Sanayi İhracatçılarına Uygun Cihazlar ile PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) ve Kontrol Laboratuvarı Kurulması”, Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Yenilikçi Eğitim Metodlarına Uygun PLC Laboratuvarının Kurulması”, GOSB Tadım Jale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Geleceğin Teknisyenleri Endüstri 4.0 ile Yetiştiriyoruz” projeleri ile; toplamda 3 milyon 623 bin 810 TL destek sağlayarak, mesleki gelişimin uygulamalı olarak yürütülmesi ve sanayiye nitelikli eleman sağlama noktasında etkin çalışmalar gerçekleştirilmesi adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermekte olan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile birlikte önemli projelere imza attık” dedi.

 GTO VAKFI DESTEĞİ

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Özel Eğitim Meslek Okulu ile gerçekleştirdikleri “Üretimin Özel Lokomotifleri” projesiyle, bölgede hem özel hem de tüm bireylere yönelik Ahşap CNC Laboratuvarı kurulması ve eğitimlerin verilmesi ile Yumrukaya Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda özel öğrencilerin sanatsal becerilerini geliştirebilmesi adına bir yıllık resim materyali bağışında bulunduklarını anlatı. Çiler, “ Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. ile tasarım odaklı prototip geliştirme merkezinin kurulması amacıyla gerçekleştirdiğimiz projelerimizle de gelişim sürecinin parçası olmaya devam etmekteyiz. Kalkınmanın en temel unsurlardan birinin sanayileşme ve sanayileşmenin de en önemli faktörlerinden birinin güncel ve gelecek teknolojileri ile donanımlı, yüksek verimi gerçekleştirecek, esnek bilgi ve beceriye sahip nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinden hareketle kurmuş olduğumuz Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lise’miz 2019-2020 dönemi itibariyle 6’ncı mezunlarını vererek, donanımlı gençleri hayata kazandırmayı sürdürmektedir.  İnternet, bilişim ve bilgi teknolojilerinin son dönemde gösterdiği gelişim süreciyle, bu alanda ihtiyaç duyulan Endüstri 4.0 ile entegre, yerli ve milli yazılımları üretecek geleceğin yazılımcılarının yetiştirilmesi amacıyla; üyemiz Logo Teknoloji ve Yatırım A.Ş.’nin sahibi Mehmet Tuğrul Tekbulut’un destekleriyle; Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni (Bilişim Lisesi) eğitim camiamızın hizmetine sunduk. Bilişim Lise’mizin içerisine zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasiteleri veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren öğrencileri yetiştirmek için özel eğitim programlarıyla eğitim verilen Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)’in kurulmasını sağlayarak, geleceğe yön verecek bilim ve sanat insanlarını hayata hazırlayan kurumun bölgemizde yer almasını sağladık” ifadelerini kullandı.

 GTO’UN EĞİTİM HEDEFLERİ

Sanayinin yanında hizmet sektörüne de nitelikli eleman yetiştirilmesine yönelik çalışmalara da destek sağlamak amacıyla, Muallimköy’de bulunan Öğretmen Evi’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesini sağlayarak, bu alanda da eğitime destek verdiklerini söyleyen Çiler, “Projelerimiz dışında; Batman, Van, Muş, Trabzon gibi illerimizde kütüphane kurulması adına ve eğitimin ışığında yol alan gençlerimizin en güzel şartlarla öğrenim hayatına devam edebilmesi için kitap ve materyal desteklerinde bulunuyoruz. Yeni dönemde de öğrencilerimizin yanlarında olmayı, gereksinimler doğrultusunda eksiklerini gidermeyi sürdüreceğiz.

HEPİMİZİN HEDEFİ OLMALIDIR

Özetle; Tüketimin kaçınılmaz olduğu bu çağda, geri dönüşüm, inovasyon, açık kaynak gibi birçok yeni kavramla cevap verecek ve üretime geçecek nesiller oluşturmak hepimizin hedefi olmalıdır. Dünyanın ilk on ekonomisinden biri olmak istiyorsak, doğrusal bir büyümeyle yetinmeyip eğitimin her basamağında sıçrama yapmak zorunda olduğumuzun bilinciyle çabamız, Oda olarak üzerimize düşen tüm görevleri yapma gayretiyle çalışmaktır. Gebze Ticaret Odası olarak bizler; ülkemizin gelişimi adına nüfusumuzu girişimci, yenilikçi, yaratıcı işgücüne dönüştürmeyi hedefleyen projelerimizi gayretle yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

01 Eki 2020 - 10:51 Kocaeli/ Gebze- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?