Bulut: “KGF mutlaka Kocaeli’de olmalı”

KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kocaelili iş insanları için önemli bir adım olarak nitelendirilen Kredi Destek Fonu (KGF)’nin ilimizde de mutlaka uygulanması gerektiğini ifade ederek, “Kocaeli İstanbul’dan yönetilecek kadar küçük bir köy değil. Kocaeli’nin ticaretini temsil ediyorsak bu hakkımızı geri almak zorundayız” dedi

Kocali Ticaret Odası (KOTO) Eylül ayı meclis toplantısı, KOTO Meclisi Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın yönettiği toplantıya, KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut’un yanı sıra çok sayıda üye katıldı. Meclis öncesi Ermenistan’ın, kardeş ülke Azerbaycan’a düzenlediği hain saldırı kınandı. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk, KOTO meclisinde şarkı ve bayraklarla hatırlatıldı. Azerbaycan’a destek veren KOTO üyeleri, “İki devlet, tek millet” sloganı ile Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ın yanlarında oldukları mesajını verdi.

ERMENİSTAN’I KINADI

Toplantıda ilk sözü alan KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yapmış olduğu saldırıyı kınıyorum. Şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. Akabinde söz alarak ekonomideki gelişmeleri değerlendiren KOÜ İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, “Dünya ve Türkiye için olağanüstü koşulların yaşandığı süreçteyiz. Mart ayı itibariyle Türkiye’de etkili olmaya başlayan sağlık problemi var. 33 Milyon’dan fazla insanın enfekte olduğu salgında ekonomiyi de etkileyen gelişmelere tanık oluyoruz. Hem dünya ekonomisi hem Türkiye ekonomisini değerlendireceğiz” dedi.

“YENİ NORMAL EKONOMİ”

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Bayrakturan, Türkiye için pandemi öncesinde Suriye-Irak ile olan sorunlar Doğu Akdeniz, Libya sorunu birtakım jeopolitik sorunlarla gündemimiz meşgul oldu. Dünya gündemine baktığımızda başkanlık seçimi var. İki kötüden biri seçilecek. İstihdamı önceleyen politika yaklaşımı, artan dolarizasyon enflasyon görünümünde bozulmayı beraberinde getirdi. Hükümetin olumsuz gelişmelerin yansımalarını asgari düzeyde tutma yaklaşımını görüyoruz. 2021-2023 dönemini kapsayan yeni ekonomi programı 2021’den itibaren yüzde 5 büyüme öngörüyor. Pandemi süreci yeni dengelenme, yeni normal ve yeni ekonomi kavramlarının kullanıldığını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“OLUMSUZ ETKİLERİ OLDU”

İç belirsizliklerde jeopolitik risklerin yansımasını da aktaran Prof. Dr. Bayraktutan, “Risk primi seyrine bakarsak 550 düzeyinde. Dünyada bu risk primi pek yok Arjantin dışında. Türkiye’nin uluslararası finansmana erişimi ve onun maliyetini gösteriyor. Bu Türkiye’ye fon aktarımındaki kötümser bakışın resmi. Bu resim, fon bulma ve bu konuda zorlanmamız anlamına geliyor. Türk lirası önemli bir değer kaybına uğradı. Merkez Bankası üzerinden verileri takip ediyoruz. Yılın başından bu yan TL’nin önemli bir değer kaybına uğradığına tanık olduk. Enflasyon bakımından da önemli olumsuz etkiler oldu. Sanayide riskli bir toparlanma pandemi sürecindeki kapanmanın toparlanmasına tanık olduk” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇE AÇIĞI ARTIYOR”

Bütçe açığının oluşuğu bilgisini de veren Bayraktutan, “Türkiye bütçe konusunda uzun yıllar iyi değerler sahipti. Pandemi süreci ve öncesinde bütçe önceliği biraz ötelen. Bütçe açığı oluşmaya ve artmaya başladı. 111 Milyar TL bütçe açığımız var. Temmuz verilerine göre yüzde 6 ihracat daralması var ve ihracat 15 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. İthalat yüzde 8 daralırken 17,7 Milyar Dolar seviyelerinde. Turist sayısı ve turizm gelirlerinde ciddi azalma var” diyerek yatırımlarla alakalı bilgi verdi.

“YABANCILAR YATIRIM YAPMIYOR”

Prof. Dr. Bayraktutan’a açıklamaları sonrası üyelerden sorular geldi. KOTO Üyesi Mehmet Yıldırım, Bayraktutan’a “Yabancılar dolar da satıyor, hisse de satıyor. Tahvil de satıyor. Kimileri güven olursa bu ülkeye tekrar sıcak para gelir diyor. Hissesini satıp cebine parasını koymayan yok. Peki bu kadar uygun ortam varken bu adamlar neden sıcak para getirmiyor. Dolar 8 lira olmuş, enflasyon yüksek. Yabancılar için elverişli ortama var ama adamlar hala gelmiyor. Çok ciddi altın rezervi ar yastık altında bunları ne kadarı bozdurulursa bu ülke biraz olsun rahatlar” şeklinde soru yöneltti.

“TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞIYORLAR”

Bayraktutan, Meclis üyesi Mehmet sorusunu, “Temel ekonomik göstergelerimiz yabancıların fonlarını nereye aktaracakları konusunda risk algısının yönetilmesi. Batılı kamuoyu Türkiye aleyhine çalışıyor. Hem bunun varlığı hem kültürel ve tarihi sorunlar karar vericileri bu yönde hareket ediyor. Haftalık verileri incelediğimizde yabancılar net satıcı durumunda kalıyor. Cari açık problemi, yüksek enflasyon problemi, paranın değer kaybı, dolarizasyon sıkıntısı yabancılar yatırım yapmasını engelliyor. Ayrıca altın ya da dövizin bozulmasından ziyade sisteme girmesi gerekiyor. Biz bireler olarak dolar satın alarak döviz talebini artırmaya devam ediyoruz” diyerek cevapladı.

“ERMENİSTAN’I SAHİPLERİ ŞIMARTTI”

Soruların ardından Ağustos ayı toplantı zaptının onayına geçildi. Zapt, oy birliğiyle kabul edildi ve gündem maddelerine devam edildi. Aylık faaliyet raporu KOTO Başkanı Necmi Bulut tarafından meclis üyelerine sunuldu. Bulut ayrıca, Van’da şehit düşen askerlere rahmet dileyerek “Onlarca yıldır toprağının yüzde 20’si işgal altında bulunan Azerbaycan’ın topraklarını işgal eden Ermenistan’ın sahipleri herhalde kendilerine işaret verdi daha fazla şımarabilirsiniz diye. Sivil halka yaptıkları saldırının karşılığını veren Azerbaycan askerlerine ve halkına başarılar diliyorum. İnşallah topraklarının hepsini geri alırlar. Bizler de kanımızın son damlasına kadar yanlarındayız” dedi.

“KGF MUTLAKA OLMALI”

Başkan Bulut, geçtiğimiz nisan ayında açıkladığı ve iş dünyasına nefes olacak olan KGF (Kredi Garanti Fonu) ile ilgili konuşarak, “ Kocaeli İstanbul’dan yönetilecek kadar küçük bir köy değil. Bizim daha aktif daha dinamik olmaya ihtiyacımız var. Bunun için KGF’nin Kocaeli’de mevcudiyetini mutlaka sürdürmesi gerekiyor. Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bunu için bina tahsis ettik. Yeter ki Kocaeli’de KGF olsun. Kocaeli’nin ticaretini temsil ediyorsak bu hakkımızı geri almak zorundayız” dedi. Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi İbrahim İbrahimoğlu, “Ağustos ayında 898 Bin 968 TL gelirimiz, 943 Bin 894 TL giderimiz olduğu görülmektedir. Ağustos ayı sonunda toplam 5 Milyon 701 Bin 308 TL gelir bütçemizin yüzde 39,32’sini, 6 Milyon 772 Bin 388 TL gider bütçemizin yüzde 46,71’ini oluşturuyor” dedi.

SEYAHATTEN EĞİTİME 200 BİN TL

Meclis toplantısında, 2020 yılı bütçesi seyahat ve yol giderleri faslı maddesinden 100 Bin TL eğitim ve fuar giderleri maddesinden 100 Bin TL, toplamda 200 Bin TL bağış ve yardım giderleri faslına oy birliği ile aktarıldı. Konuyla ilgili söz alan Başkan Bulut, “Aslında aktarıma ihtiyacımız yok ama bir minibüsümüz var programlar için yetersiz kalıyor. Valilikten pandemi sürecinde talep edilen aracı satın almayı mantıklı bulduk. Bundan dolayı bu aktarımları yapıyoruz. Virüs de olsa bir sıfır araba konusu var bilginiz olsun” şeklinde konuştu. Bulut ayrıca, eğlence sektöründe yer alan üyelerinin sorunlarını da gerekli mercilere ileteceklerinin altını çizerek, “ İzmit’e daha nezih eğlence yerleri kazandırmak isteyen arkadaşlarımızın haklı taleplerini gerekli mercilere bildireceğiz” diye konuştu.

“ESNAF COVİD’E YAKALANDI”

Necmi Bulut’un ardından kürsüye gelen KOTO Meclis Üyesi Eray Bodur ise “Esnafımız maalesef Covid’e yakalanmış durumda. Bazı esnaflarımız entübe halinde yaşamaya mecbur edilmiş durumda. Faaliyetlerine son verilen işletmeler giderlerinin var olduğu eve nasıl ekmek götürme durumları olduğu söz konusu. Bu el birliği ve güç birliği ile olacak. Dar çerçeveden değil geniş çerçeveden bakarak yarınlar için düşünmeye çalışıyoruz. Türkiye’de ne yazık ki işletme enflasyonu da var. Gereğinden fazla işletme var. Girişimci bir milletiz bunu da destekliyoruz ama planlı ticaret yapmamız gerekiyor” diyerek yerel yönetimlerden bu konuda çözüm beklediklerini aktardı.

“KONUNUN TAKİPÇİSİ OLALIM”

Son olarak toplantıda söz alan bir diğer meclis üyesi Yaşar Can, “Pandemi sürecinde insanlar alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi. Restoranlar zor zamanlardan geçiyor. En çok etkileşim restoranlarda oluyor. Burada önlemler alınıyor. Düğün işiyle iştigal edenlerin, ikramlar kalktığı için işlerinde azalmalar var. Devletimiz bu kişileri biraz daha desteklemeli. Kantinciler, yemekhanecilere de gerekiyorsa hibe, destek verilmeli. Biz de takipçisi olalım” dedi.

30 Eyl 2020 - 14:14 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?