İstifa eden isimler açıkladı: Parti içi demokrasi kalmadı

Son günlerde istifa haberleriyle çalkalanan İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı, Derince’den gelen haberle yine sarsıldı. İlçe yöneticisi Muhammed İşcen, sosyal medyadan yaptığı açıklamada; kendisiyle birlikte 6 ilçe yöneticisinin, bunun yanında kurucu üyelerin de içinde bulunduğu birçok ismin partiden istifa ettiğini duyurdu. Görüşlerini aldığımız partililer, teşkilat içerisinde demokrasi olmadığını ifade ederek çarpıcı açıklamalarda bulundular

İYİ Parti  Kocaeli teşkilatlarında yaşanan istifalarla birlikte yaprak dökümü sürüyor. Şubat ayında İYİ Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Okan Can Karadeniz ile başlayan istifa sürecini, 2. Olağan İl Kongresi sonrası Başiskele ilçe teşkilatından gelen 36 ilçe yöneticisi izledi. Kısa süre öncesinde ise yine Başiskele’de mahalle başkanları; İsmail Örçen, Hüseyin Helvacı, Serhat Gençer ve Murat Ekim görevlerinden istifa ederek dilekçelerini Başiskele İlçe Başkanı Ayşe Rüzgar Sönmez’e sundu.

DERİNCE BİRÇOK İSİM

İYİ Parti Kocaeli teşkilatı, 15 Temmuz günü şok bir istifa ile yine sarsıldı. İYİ Parti Kocaeli Kurucu Yönetim Kurulu üyesi ve İl Gençlik Kolları Yöneticilerinden Canboray Soykan, “İYİ Parti bambaşka noktaya gitti” diyerek partisinden istifa ettiğini duyurdu. Art arda gelen istifalara dün son olarak Derince eklendi. İlçe yöneticisi Muhammed İşcen sosyal medyadan yaptığı paylaşımda kendisiyle birlikte; Cavit Çakmak, Erkan Sayanoğlu, Seçkin Segün, Kadir Cana Yakın ve Recep Aktaş’ın partiden istifa ettiğini duyurdu. İşcen ayrıca, partinin Derince’de kurucularından Eski Teşkilat Başkanı Önder Gündoğdu ile kuruculardan Enver Bayram’ın, ilçe delegelerinden; Eyüp Dinç, Taner Kara, Seyfi Tekoğul, Adnan Serindere, Sevim İşçen, Haldun Emir, Makbule Emir, Aynur Din, Bülent Durmuş ve Volkan Türkmen’in de e-devlet üzerinden parti üyeliğinden istifa ettiklerini söyledi.

GAZETEMİZE KONUŞTULAR

Süreç ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Recep Aktaş, Eyüp Dinç, Önder Gündoğdu, Erkan Sayanoğlu ve Enver Bayram, İYİ Parti içerisinde demokrasinin tamamen yok olduğunu ifade etti. Son kongrede oy pusulalarının kontrol edildiğini söyleyen parti üyelerinden Erkan Sayanoğlu ile Enver Bayram, bunun demokrasiye yakışmadığının altını çizdi. Eyüp Dinç ise ilçe başkanı Metin Savaş Sulu’nun çok pasif kaldığını ifade ederek, Derince Yenikent’ten 100-150 kişilik bir grupla başka bir siyasi partiye geçeceklerini dile getirdi. Görüşlerini aldığımız İYİ Partililer, 2. Olağan Kongre’de mevcut il başkanı Şanbaz Yıldız’ın karşısına çıkan Nurcan Acaroğlu’na haksızlık yapıldığı konusunda hemfikir.

“AKTAŞ: BİZE HEP YALAN SÖYLEDİ”

İlk olarak görüşünü aldığımız İYİ Parti Derince İlçe Yöneticilerinden Recep Aktaş, “Verilen sözler yalan dolan çıktı. İlçe başkanı bize sürekli yalanlar söyledi. Kendisinin Derince’ye hizmet verdiğini ben dahil kimse görmedi. Bundan sonraki süreçte de vereceğini sanmıyorum. Bu yüzden partiden istifa ettim” dedi. Siyasi yaşamıyla ilgili de konuşan Aktaş, şu anda aktif siyaseti düşünmüyorum, zaman her şeyi gösterecektir” dedi.

DİNÇ: “DERİNCE’DE 100-150 KİŞİ HAZIRIZ”

Kendisine ulaştığımız Derince ilçe delegesi Eyüp Dinç ise, “Demokrasinin olmadığı bir yerde durmam söz konusu olamazdı. Bunun dışında Derince olarak hiçbir sosyal aktiviteye imza atamadık. Mevcut başkan Metin Savaş Sulu’nun bugüne kadar bir esnaf gezmişliği dahi yok. İl ve ilçelerdeki seçimlerde adil düzen de yoktu. Metin Savaş Sulu, insanları kullanarak herhangi bir yere gelmek için çabalıyor. Bu siyasi ortamı kınıyorum” dedi. Bundan sonraki süreçle ilgili de açıklama yapan Dinç, “Şu an düşünme aşamasındayım. Benim gibi düşünen çok fazla arkadaşım var. Derince Yenikent Mahallesi olarak 100-150 kişilik bir ekibiz. Kararımızı verip başka bir partiye üye olacağız” ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞDU: “DEMOKRASİDEN UZAKLAŞILDI”

Eski Teşkilat Başkanı Önder Gündoğdu’da gazetemize açıklamalarda bulunarak, “Ben bu partinin kurucu üyelerindenim. İlk zamanlar da her şey çok güzel gidiyordu. Meral Akşener’in büyük mücadelesinin yanında demokrasi ve özgürlüğe dayanan bir temel görünce İYİ Parti’ye üye oldum. Ama partimiz zamanla o çizgisinden ayrıldı. Tamamen demokrasi dışı hareketler sergilenmeye başladı. İnsanları asker durumuna getirdiler. İl başkanlığı seçiminde Nurcan Hanım’a karşı yapılan hakaretler bizi çok yaraladı. Baktık ki demokrasiden uzaklaşıldı; biz de gerekeni yaptık” dedi. Siyasi geleceğini de aktaran Gündoğdu, “Siyaset uzun solukludur. Şu anda sadece dinleniyorum. Gelişen durumlara göre yolumuza ya devam ederiz ya da evimizde otururuz” şeklinde konuştu.

SAYANOĞLU: “İĞRENÇ SİYASET YAPISI”

Bir başka ilçe yönetim kurulu üyesi olan Erkan Sayanoğlu, oldukça net ve açık ifadeler kullandı. Sayanoğlu, “Bir süre il yönetiminde yöneticiydim. Mevcut il yönetiminin çalışmalarından hiç memnun kalmadım. Parti yerelde başarılı değildi. Bundan dolayı Nurcan Hanımı destekleme kararı aldım. Nurcan Hanımın geçmişini araştırdığımda çok sağlam kişilikli olduğunu gördüm. Eğitim ve özel sektörde birçok başarısı olan bir isimdi. Parti adına çok başarılı olacağını düşünüyorduk. Projeleri de üst düzeydi. Seçimi kazanıp bunları hayata geçirebilseydi Türkiye’de diğer partiler bizi siyaset anlamında örnek alabilirdi. Kocaeli ve Türkiye kazanabilirdi. Ancak, Türkiye’nin iğrenç siyaset yapısı buna izin vermedi. Seçim sürecinde kendisine çok fazla haksızlık yapıldı” dedi.

SAYANOĞLU: “CEPTEN PUSULALAR ÇIKTI”

Mevcut koltuk sahipleri kendi askerleriyle maça çıktı diyerek sözlerine devam eden Sayanoğlu, “Maçı kazandılar. Parti binasının nerede olduğunu bilmeyen il delegeleri vardı. Seçim günü arabayla getirdiler. Bunlar kağıt üzerinde delege sadece. Geldiler o gün oy verdiler ve gittiler. Çok yazık. Seçim günü iğrenç bir olayla karşılaştım. İmza karşılığında insanlar oy pusulasını istediler. İnsanlardan söz almışlar. Bu yetmiyormuş gibi cebinden oy pusulalarını çıkartıp sordular. Bu beni çok soğuttu. Körfez teşkilatında yakaladım ben bunu. Polis ve gazeteci çağırdık o gün zaten” dedi.

SAYANOĞLU: “MERAL HANIMIN ALEYHİNE”

Açıklamalarını sürdüren Sayanoğlu, “Ben MHP’de 20 sene yöneticilik yaptım. Oradan da demokrasi olmadığı için ayrıldım. Ama bir baktık ki MHP’den gelen arkadaşlar, İYİ Parti’de bu alışkanlıklarını sürdürdüler. Koray Aydın Ankara’da üst kurul delegesi olmak için hazırlıyor. Koray Aydın’a oy verecek olan isimleri partiye topluyorlar. Meral Hanımın aleyhine işleyen bir süreç bu. Bunu hiç kimse demokrasi diye anlatamaz. Aktif olan kişilere delegelik verilmedi, Partinin yolunu bilmeyenlere delegelik verildi” dedi.

SAYANOĞLU: “TEK DERTLERİ VEKİL OLMAK”

Konuşmasını sürdüren Sayanoğlu, “Böyle seçim de kazanılmaz. İnsanların tek derdi milletvekili olmak. Şanbaz Yıldızın da tek dergi bu. Tüm servetini buna yatırabilir” ifadelerine yer verdi. Siyasi geleceğine daha karar vermediğini de söyleyen Sayanoğlu, “Benim hakkımda Babacanın kurduğu partiye gidecek diyorlar. Ben kariyer sahibi insanım. Kimsenin partisine gitme niyetim ve zorunluluğum yok. Asla öyle bir şey yok. Sosyal projelerde yer alacağım. Eğer İYİ Parti’nin zihniyeti değişirse tekrar yuvama dönerim. Bunun haricinde hiçbir partide olmayacağım” dedi.

BAYRAM: “SEÇİMLER USULSÜZ YAPILIYOR”

Son olarak görüşlerini aldığımı kurucu üyelerden Enver Bayram ise partinin demokratik çizgisinden saptığını ifade ederek, “Partide son süreçte kontrol mekanizması yok oldu ve adam kayırmalar başladı. Kocaeli, Meral Başkanın memleketi. Kongreye gelmiyor, genelgesi yok, il ve ilçe teşkilatlarında seçim işlemleri usulsüz yapılıyor, demokratik değil gruplaşmalar var. Benim olmazsa olmazım demokratik birlikteliktir. Nurcan Hanımı destekliyorum diyorlar, seçimlerde delegeler kabine girmeden kullanacak pusulalar toplanıyor. Bunlar demokratik değil” dedi.

“SİYASET BİR VİTRİNDİR”

Siyasetin bir vitrin olduğunu söyleyen Bayram, “Tüm bunların dışında Metin Savaş Sulu’nun ne yaptığı belli değil. Toparlayıcı değil ve karşılığı yok. Hiçbir yeri ziyaret etmez, insanlarla diyalog kurmazlar. Yarın kimden oy isteyeceksiniz? Şimdiki yönetimin toplumda karşılığı sıfır ve vasıfsız. Siyasi partilerin il ve ilçe yönetimleri vitrinleridir. Müşteri, vitrine bakarak kararını verir ve içeri girer. Maalesef vitrinin iyi olmadığını düşünüyorum. Siyasi geleceğine nasıl devam edeceğini de açıklayan Bayram, “Sürekli hareketi seven bir insanım. Parlamenter sisteme inananlardan bana teklif gelirse siyaset yapmaya devam ederim. Bundan sonra ilkeli oluşumun içine girmek istiyorum. Siyasi rant olan yerde olmayacağım” dedi.

 

18 Tem 2020 - 09:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Kenan - Çürük elmalar bunlar, tanıyorum hepsini, iddia ettiklerininin hiçbiri doğru sonuna kadar Metin Savaş SULU,

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 19 Temmuz 05:05
02

Tevfik Çetinkaya - Hemen 150 kişi başka partiye nasıl geciyorsunuz hep menfaat hep çıkar ondan sonra demokrasiden gem vurma mücadeleden kaçma bırakın bu işleri güverte bazen temizlenmesi buda öyle bişey

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 18 Temmuz 11:26
01

Reyyan - İyi partiden istifade edenlerin hepsi zaten partili değildi , asıl gidenlerle iyi olacaktır

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 18 Temmuz 11:03Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?