800'den fazla ürüne ilave vergi geldi

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan yeni bir karara göre yurt dışından ithal edilen 800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi. Ek vergiler, 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a kadar uygulanacak ve sonrasında yüzde 10'a kadar düşürülecek.

İş ve tarım makinelerinin de aralarında bulunduğu 800’den fazla ürünün Türkiye ithalatında ilave vergi uygulanacak. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ithalat rejimi kararına ek karara göre, ilave gümrük vergisi kapsamında, inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünler, bazı demir-çelik ürünler, otomotiv sanayide kullanılan yedek parçalar, televizyonlar, plastik ve kauçuk ürünler, bazı kimyasal maddeler, kağıt, tekstil sanayinde kullanılan iplikler ile bazı sayaç ve kalibrasyon makineleri yer alıyor. Cumhurbaşkanı kararıyla getirilen ilave gümrük vergisi 30 Eylül’e kadar yüzde 30’a varan oranlarda, 1 Ekim’den itibaren 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak. Hükümet geçen hafta da aralarında beyaz eşyadan motor parçalarına kadar bir çok ürünün yer aldığı bazı ürünlere ek ithalat vergisi getirmişti. vergi 30 Eylül 2020’ye kadar geçici yüzde 30’a kadar, bu tarihten sonra ise yüzde 25’e kadar değişen oranlarda belirlenmişti. İlgili artışlar Gümrük Birliği gibi halihazırda başka bir anlaşma ile ticaret şartları belirlenen ülkeleri kapsamıyor.

ÇOK SAYIDA ÜRÜN

Yayınlanan Gümrük Tarifelerinde kimyasallar, hayvansal ürünler, kauçuk ve plastik mamüller, pamuk, sentetik dokumaya elverişleri mamüller, cam ve cam eşya, çimento, demir çelik ve ürünleri, mekanik cihazlar, jeneratör, elektrik motoru ve türevleri, traktör, motor, kara taşıtları aksam ve parçaları gibi çok sayıda ürün yer aldı.

20 Mayıs 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?