Resmi Gazete'de yayımlandı! Hastanelerde ücret alınmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği´nde (SUT) değişikliğe gidilerek ‘acil hal’ tanımı yeniden belirlendi. Değişiklikle Korona virüsüne yönelik tanı ve tedaviler, hastanelerde ücret alınmayan işlemler arasına eklendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tebliğine göre; acil hal tanımı, “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir” şeklinde yeniden belirlendi.

Tebliğle birlikte ayrıca, pandemi süresince pandemi olguları tanı ve tedavileri hastanelerce ücret alınmayacak işlemlere eklendi.Buna göre, söz konusu kuruluşlarda pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedaviler için sağlanan sağlık hizmetleri, acil sağlık hizmeti olarak kabul edilecek.

"ÜCRET ALINAMAZ"

Bu değişiklikle birlikte acil ve yoğun bakım sonrası da corona virüsü hastalarından ilave ücret alınmayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özel hastanelerin Korona virüsüne ilişkin tanı ve tedavilerde ücret alamayacağını belirtirken, “Yoğun bakımdaki hastalarımızdan özel ve devlet hastaneleri hiçbir şekilde ücret alınamaz. Bununla ilgili takibimiz de devam ediyor” demişti.

09 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?