“Devlet sorumluluğunu yerine getirecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünü yaptığı kampanyanın yeterli olmadığını söyleyen Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Zafer Mutlu, “Önce devlet sorumluluğunu yerine getirecek” dedi

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

SP İl Başkanı Zafer Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka duyurduğu yardım kampanyasını gazetemize değerlendirdi. Yardım çağrısını ‘olumlu ancak eksik’ diyerek yorumlayan Mutlu, “Direkt bağıştan başlandı. Tabi yardım kampanyası düzenleyelim, birlik ve beraberliği sağlayalım ama öncesinde devlet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek. Yapılan çağrı olumlu ama eksikleri var” diye konuştu.

“SAADET’İN ETKİSİ”


“Bu fikri Türkiye’de ilk kez gündeme getiren Saadet Partisi’dir” diyerek değerlendirmelerine başlayan SP İl Başkanı Zafer Mutlu, “Meclisteki tek Saadet Partisi Milletvekili olan Abdülkadir Karaduman, ilk olarak 3 ay maaşını bağışlayacağını, bununla alakalı da bir yardım kampanyası başlatılması gerektiğini ifade etti. Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu kampanyada Saadet Partisi’nin etkisi olduğunu düşünüyorum. Ama bir yönüyle bu zor günlerde mutlaka durumu iyi olan vatandaşın durumu biraz daha kötü olana yardım etmesi, dayanışmanın güçlenmesi, insanımızın birlik ve beraberliğini pekiştirecek adımlar atılması olumludur” ifadelerini kullandı.

“ACZİYET İFADE EDİYOR”

Devamında Mutlu, “Ancak bunun yanında devletin yegane öncülüğünü yapması sadece atılan adımlardan bir tanesi olması gerekirdi. Devlet bağış kampanyası yapılmasının organizasyonunu yapabilir ama bunun ötesinde ülke kaynaklarını, hazine kaynaklarını da iyi bir şekilde, şu zor dönemde millete aktarabilmesi gerekirdi. Bu yönüyle eksiklik olduğunu düşünüyorum. Tamamen yardım kampanyalarına bel bağlanarak insanların nakit ihtiyacını gidermek devlet adına da acziyet ifade ediyor. Devlet öncelikle hazine kaynaklarını seferber edecek, insanımıza rahatlatıcı adımlar attıracak” dedi.

“DİREKT BAĞIŞTAN BAŞLANDI”

“Örneğin daha önce teklif edildiği gibi kişi başı bin TL, toplamda 83 Milyarlık bir ödenek sağlayacak, buna benzer adımları
bir müddet yaptıktan sonraki aşamanın bağış olması gerekirdi” diyen Mutlu, “Direkt bağıştan başlandı, tabi dolaylı destekleri bu anlamda saymıyorum. Ötelemeler, ertelemelerin faizleri alınma şartı var. Dünya çapındaki yardımlara baktığımızda Türkiye Cumhuriyet hükümetinin milletine yapmış olduğu yardımların yeterli olmadığını düşünüyorum. Öncelikle kendi imkanlarını sunacak daha sonra toplu olarak bağış yapılabilir” şeklinde konuştu.

“KENDİ İÇİMİZDE BAŞLATTIK”

Son olarak yapılan çağrının eksikleri olduğunu vurgulayan Mutlu, “Şu aşamada parti içerisinde 65 yaş üstü üyelerimiz ve
durumu iyi olmayan insanlarımıza çok önceden başlattığımız bir yardım hareketliliğimiz var zaten. Önceliğimiz onlar. Biz de bir nevi bu çağrının aynısını daha önce kendi içimizde başlatmış olduk. Tabi ki yardım kampanyası düzenleyelim, birlik
ve beraberliği sağlayalım ama öncesinde devlet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek. Bu kadar açık ve net. Yapılan çağrı olumlu ama tekrar söylemek gerekir ki eksikleri var” diye konuştu.

01 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?