"Milletin bağışlarını devlet yardımı gibi sahiplenmeyin”

Gelecek Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, "Milletin bağışlarını devlet yardımı gibi sahiplenmeyin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yardım kampanyasını değerlendiren Gelecek Partisi İl Başkanı  Ömer Faruk Başaran, şöyle konuştu; "Yardım kampanyası başlatılması ve bunun devlet eliyle yapılmasını doğru buluyoruz. Elbette bu zor günlerde durumu iyi olanlar olmayanlara yardım yapmalı. Ancak milletten toplanan paraların devlet yardımı gibi sunulması da doğru değil. Bu hem hükümet hem de belediyeler için geçerli. Milletin bağışlarını devlet yardımı gibi sahiplenmeyin.

"RAHATLATACAK TEDBİR ALINMALI"

Suriyeli mülteciler için 30-40 milyar dolar harcandığı, IMF’e borç verecek durumda olduğumuzun dillendirildiği hafızalardayken, bu sözde destek paketini neyle izah edeceksiniz?  Vaka ve ölüm oranlarının hızla arttığı bir dönemde vatandaşın sokağa çıkma yasağı beklerken açıklanan bu yardım kampanyası sorunları çözmede etkin olmayak. Bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir. Seyahat etmek yasak ama uçak seferlerinde KDV yüzde 1’e indiriliyor. Bir an önce işsiz, işini kaybetme korkusu yaşayan asgari ücretli, emekli, memur gibi kesimleri rahatlatacak tedbirler alınmalı. İşten çıkarmaların önüne geçilmeli, zorunlu tüketim kalemleri olan elektrik, su, doğalgaz ve gıda maddelerinde KDV indirilmelidir.

"HATALAR TEKRARLANMAMALI"

Her felaket döneminde aziz milletimiz birbirine destek olmak amacıyla yardım kampanyaları yapıyor. Ancak toplanan yardımlarla ilgili kötü örnekler var. Toplanan ve nereye harcandığı, nereye gittiği izah edilemeyen yardım paraları var. Geçmişte yapılan yanlışlıklar, eksiklikler ve hatalar tekrarlanmamalı. Açık ve şeffaf bir şekilde süreç yönetilmeli ve kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Gelecek Partisi olarak sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

31 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?