Valilik duyurdu: Kocaeli’de hepsi yasaklandı!

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında hafta boyunca, sahil bantları, göl ve baraj çevreleri ile mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında, yasaklama kararı alındığı belirtildi.

Kocaeli Valiliği, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi ve vatandaşların sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara istinaden Kocaeli genelinde bulunan piknik alanları ve ören yerleri hafta içi ve hafta sonu kapalı olacak.

SOSYAL HAREKETLİLİK

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle; “Koronavirüs (Covid19) salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemenin en temel yolu vatandaşlarımızın evlerinde sosyal izolasyona geçmeleridir. Ancak başta gençler olmak üzere orta yaştaki vatandaşlarımızın virüsün etki alanı içinde olmadıkları duygusu ile yürütülen çalışmaların aksine cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde oldukları gözlemlenmektedir. 

FAALİYETLER YASAKLANDI

Virüs, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı daha çok etkilemekle beraber tüm yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sosyal hareketliliği virüsün yayılmasını hızlandıracağı değerlendirilmekle; Ayrıca önümüzdeki hafta sonunda vatandaşlarımızın sahil bantları, göl ve baraj çevreleri, mesire, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiğinden, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27.03.2020 tarihli yazıları gereği; 28-29.03.2020 tarihleri başta olmak üzere virüsle mücadele sonuçlanıncaya kadar haftanın her günü, il/ilçelerimizde vatandaşlarımızın sahil bantları, göl ve baraj çevrelerinde, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetleri yapmaları yasaklanmıştır.

ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Zorunlu nedenler olmadıkça evlerinden çıkarak alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlarayilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. Bu yasak kararına uyulması halkımızın sağlığının korunmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.”

28 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?