Yılmaz, “İşverenlere yardımcı oluyoruz”

Ülkemizde de görülen koronavirüsle etkin mücadele kapsamında alınan tedbirlere işletmeler de destek veriyor. Bu kapsamda evden veya esnek çalışma modeline geçen işletmelerin personellerini sıkıntıda bırakmayacak ödenek Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından karşılanıyor

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Çin'de başlayan, dünya genelinde etkisini gösteren ve son olarak da ülkemizde görülen koronavirüs ile mücadelede hükümet tarafından alınan tedbir çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Uyarıları göz ardı etmeyen işletmeler çalışanlarının sağlığı açısından süreçte esnek çalışma modelini uyguluyor. Bu kapsamda işverenin ödemelerinde sıkıntıya düşmemesi adına uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği'ni genel hatlarıyla gazetemize değerlendiren İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “Bazı şartlar var, onlara uyduğu takdirde işin durması, ara verilmesi gibi durumlar başta olmak üzere işyeri sıkıntıdaysa bu noktada onlara yardımcı oluyoruz” dedi.

“YARDIMCI OLUYORUZ”

“İşletmeler genelinde bu ödenekten yararlanmak adına herhangi bir ayrım yok, medya sektörü de buna dahil” diyen İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “Tabi bazı şartlar var, onlar uyduğu takdirde işletmenize bakmadan başvuru yapabilirsiniz. İşin durması, ara verilmesi, eksilmesi gibi durumlar başta olmak üzere işyeri sıkıntıdaysa bu noktada onlara yardımcı oluyoruz. İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği formunu doldurarak gerekli evraklar mail adresimize gönderiliyor” şeklinde konuştu.


“MÜFETTİŞLER  KARAR VERİYOR”

Uygulanması gereken işlemlere ve sonuçlanmasına değinen Yılmaz, “Kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte Kısa Çalışma Talep Formu ile kimleri kapsayacağını belirten işçi bilgilerini içeren listeyi bağlı olduğu İŞKUR birimine gönderiyor. Bize gelen başvuruları değerlendirilmek üzere Ankara’ya gönderiyoruz, müfettişler o noktada şartları taşıyıp taşımadığınıza karar veriyor. Kısa çalışma talep eden işverenlere başvurularının sonucu, elektronik posta yoluyla taleplerini gönderdikleri adrese yapılıyor. Talebi uygun bulunan işverenler, kurumca bildirilen sürede Kısa Çalışma Bildirim Listesi’ni güncelleyerek başvuru yaptıkları İŞKUR biriminin elektronik posta adresine gönderir” dedi.

“3 AYLIK SÜRE”

Ödenekten yararlanmada çalışanın 600 iş günü priminin ödenmiş olmasına dikkat çeken Yılmaz, “Çalışanların işsizlik maaşını hak edecek konumda olmaları lazım. Şu an uygulama 3 aylık bir süreyi kapsıyor, uzadığı durumda ki o da Cumhurbaşkanlığı kararıyla oluyor, en fazla 6 ay şeklinde gerçekleşir. O da bakanlığın da oluruyla uygulamaya geçiyor. İnternette yaptığınız belge işleminde eğer eklerle ilgili bir sıkıntınız yoksa başka bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Kısa çalışma uygulaması çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetlerini sağlıyor” şeklinde konuştu.


PTT ARACILIĞIYLA VERİLİYOR”

Ödenekten yararlanacak kişilerin ödemelerinin Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) üzerinden yapılacağını vurgulayan Yılmaz, “Konuyla ilgili muhatabımız işveren, işçinin ayrıca başvurmasına gerek yok. İşveren gerekli formları dolduruyor biz de kurum olarak sitemizde de kimlerin faydalanması gerektiğini vurguluyoruz. İşlemler bittikten sonra değerlendirme süreci başlıyor. İş Müfettişleri tarafından yapılan uygunluk tespiti sonucu ve detaylı incelemeden sonra olumlu olan duruma göre ödemeler çalışanlara PTT aracılığıyla veriliyor” dedi.

“BİN 765 İLE  4 BİN 414 TL ARASI”

“Sürece baktığımızda geçen yıl başvuru sayısı 180 iken bugün 420 oldu” diyen Yılmaz, “Bu büyük bir oran. Biz işletmelere bu anlamda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu rakamları da işçinin bir yıllık maaşını bölüp yüzde 60’ını ödeme şeklinde ayarlıyoruz. Bin 765 ile 4 bin 414 TL arasında bir miktara denk geliyor. Yani asgari ücret üzerinden değil de kişinin 1 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’da gösterildiği tutar üzerinden yüzde 60’ını kapsıyor” dedi.


“İŞLEMİ SONLANDIRIYORUZ”

Son olarak ödeneğin kesilmesinin zorunlu olduğu durumlara dair konuşan Yılmaz, “İş yerinde durumların tamamen düzelmesi, kişinin o sürede işten çıkması ya da o süreçte askere alınması gibi durumlar ödeneğin kesilmesine neden oluyor. İşverenin kısa çalışma uygulaması devam ederken normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde durumu kurum birimine, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına ve işçilere altı işgünü önce yazılı olarak bildirmesi zorunlu. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma işlemini sonlandırıyoruz” şeklinde konuştu.

24 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?