Yolcu sayısı 600 binden 126 bine düştü!

Koronavirüsün (COVİD-19) “pandemik hastalık” ilan edilmesinin ardından tüm meslekler olumsuz etkilenirken en fazla sıkıntının toplu taşınma araçlarında yaşandığı ortaya çıktı. Alınan önlemler sonrası koronavirüs öncesi ve sonrası toplu taşıma araç ve yolcu sayılarını karşılaştırdığımızda yüzde 25 ile yüzde 60 arası bir azalma olduğu görüldü

Galip Ataman
Galip Ataman Tüm Haberleri

YOLCU SAYISI AZALDI

Koronavirüsün (COVİD-19) “pandemik hastalık” ilan edilmesinin ardından alınan ve uygulanan önlemlerden en çok etkilenen meslek grubunun toplu taşıma araç sahipleri olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kocaeli’de 600 bin olan günlük yolcu sayısı 126 bine, İzmit’te 120 binden 80 bine düştüğü kadar düştü. Ulaşım Park A.Ş.’ye ait otobüslerde taşınan yolcu 30 binden 7 bine, tramvayda 44 binden 10 bine geriledi.

 

ARAÇ SAYISI DA AZALDI

Okulların tatil edilmesi, işyerlerinin kapanması, 65 yaş ve kronik rahatsızlığı olanların evlerinde kalmasının ardından günlük yolcu sayısı azalırken araçların sefer sayılarında pazar tarifesi uygulanmaya başladı. Buna göre koronavirüs öncesi İzmit’te 5 Nolu Kooperatif’e ait özel halk otobüs sayısı 540 iken koronavirüs sonrası 250 oldu. Bu sayı, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park A.Ş.’ye ait araçlarda 81’den 57’ye düştü.

 

KOLTUKLARA TEK KİŞİ

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüsün bulaşmaması için sosyal mesafe aralığına dikkat edilmesiyle ilgili 23 Mart 2020 tarihli genelgesine göre, toplu taşıma araçlarında yolcu sayısına kısıtlama getirildi. Dünden itibaren şehirlerarası ve şehir içi toplu taşıma araçlarında ruhsatlarda belirtilen yolcu kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıyabilecek. Araç içinde yan yana olan koltuklarda bir koltuk boş bırakılacak

24 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Galip Ataman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?