Tüm hastaneler koronavirüs hastanesi oldu

Sağlık Bakanlığı, 81 ile gönderdiği genelgeyle tüm özel ve vakıf hastanelerinin koronavirüs hastanesi olacağını duyurdu

Sağlık Bakanlığı’ndan 12 maddelik koronavirüs genelgesi yayınlanarak özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. Sağlık Bakanlığı, Türkiye çapında tüm hastanelere yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) genelgesi göndererek alınacak tedbirleri açıkladı. 12 maddelik genelgede, hangi hastanelerin ‘pandemi hastanesi’ olarak nitelendirileceği açıklandı. Hastane yönetimlerinin alması gereken önlemler anlatıldı.

ZORUNLU

Genelgede yer alan kararlar şu şekilde; Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, Kovid-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.

PANDEMİ HASTANESİ

Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. Seviyede erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilir. Pandemi hastanelerinde, Kovid-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve bakımlarda izleneceği belirlenmelidir.

REZERVE EDİLMELİ

Pandemi hastanelerinde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir.

DEVAM EDİLECEK

Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakil klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.

20 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?