Vali Aksoy, "Kocaeli'de bir sıkıntı yok"

Koronovirüs ile mücadele etmek için ilimizde alınan mevcut tedbirler ile ilave alınacak tedbirleri değerlendiren Vali Hüseyin Aksoy, "Kocaeli olarak ilimizde önemli bir sıkıntı yok" dedi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen koronavirüsün sebep olduğu salgınla mücadele etmek için devlet tarafından çok sıkı tedbirler alındı. Vali Hüseyin Aksoy da bu tedbirleri gözden geçirmek, kamu kurumları arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi. 

YOĞUN KATILIM

Makam Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Görkem Aksu, İl Müftüsü Sinan Cihan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, İl Afet Acil Durum Müdürü Salim Tekoğul, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Şeker, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Haluk Saygılı ve Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Cengiz İpek katıldı.

"İLİMİZDE BİR SIKINTI YOK"

Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, şu ifadeleri kullandı; “Birçok kurumumuz koronavirüs ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli olarak ilimizde önemli bir sıkıntı yok. Kurumlar arasındaki çalışmalar da gayet güzel ve diyalog içerisinde devam ediyor. Mevcut durumumuzu gözden geçirmek, varsa kurumlar arasındaki çalışmalarda bir aksaklık onları görmek adına vali yardımcımız başkanlığında bir kriz merkezi oluşturduk. İlgili kurumlarımızdan da arkadaşlarımızı bu amaçla davet ettik. Bu Türkiye’yi değil, dünyayı tehdit eden bir salgın.

"BİR NOKTAYA GELDİ"

Bu anlamda bütün kurumlarımızın yürüttüğü çalışmalar belli bir noktaya kadar geldi. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın 14 günlük karantina süreci içerisinde Kocaeli’de ikamet etmeleri öngörüldü. Bugün itibariyle 859 vatandaşımız burada ikamete tabi tutuldu. Onların Gençlik Spor Bakanlığımıza bağlı Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarında konaklamaları sağlanıyor. Birçok bakanlık farklı talimatlar gönderdi. Bu talimatlar çerçevesinde de yürütülen çalışmalar var.

"PERSONELLERE İZİN VERİLDİ"

Hamile, süt izninde, 60 yaşın üzerinde ve kronik hastalığı olan personellere izinler verildi. Kocaeli genelinde izin verilmiş personellerimizin oranı ortalama yüzde 7. Bazı kurumlarımızda yüzde 20’leri buldu. Bazı kurumlarımızda ise oran yüzde 1-2 civarında. Kocaeli genelinde önemli bir sorunumuz yok. İl Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda sağlıkla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Büyükşehir Belediyemiz önemli çalışmalar yapıyor ve diğer kurumlarımızın da taleplerini karşılıyor. Bugün bu toplantımızdan benim temel beklentilerimden birisi de özellikle kurumlarımızın yaptığı birçok çalışma var. Bu çalışmaları da çok özet olarak bunu rapor haline getirmektir.

"SIKINTIMIZ OLMADI"

Böyle bir kriz anında Kocaeli’de neler yapılmış diye bir arşiv oluşturmak. Bundan sonraki benzer durumlarda hangi kurum ne yapmış bunları görmek veya yapılmasında yarar görülen hususlar varsa onları burada tartışmak ve kurumlarımızın imkanı ölçüsünde bu çalışmalarımızı ortaya koymaktır. Şu ana kadar önemli bir sıkıntımız olmadı. Sadece bir koordinasyon içerisinde olmak ve varsa da kurumlar arasında görüş alışverişini sağlamak, adına bu toplantımızı gerçekleştiriyoruz."

20 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?