"Ekmeğin temini konusunda sıkıntı yaşanmayacak”

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, fırınlarda uygulanacak tedbirler neticesinde, “Ekmeğin temini konusunda bir sıkıntı yaşanmayacak” dedi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı koronavirüs salgını çerçevesinde alınacak önlemlere ilişkin basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Fırıncılar Odası binasında yapılan açıklamada Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ile yönetimi yer aldı. Halkın temel gıda maddesi olan ekmeğe yönelik vatandaşların sorun yaşamayacağını dile getiren Balcı, “Halkımızın ekmek sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağı konusunda çok soru var. Buğday ve unda bir sıkıntı yok. Vatandaşların ekmeksiz kalması gibi bir durum yok. Ekmeğin temini konusunda bir sıkıntı yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.

“DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını nedeniyle alınması gereken tedbirlere dikkat çeken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Ülkemizde baş gösteren koronavirüs nedeniyle Tarım Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapmış durumda. Üretim aşamasında dikkat ettiğimiz ekmeğin tüketim ve alım noktasında vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor. Bakkal ve marketlerin dışında kesinlikle ekmek satılmamalı. Buralarda görev belediyelere düşmektedir. Bakkal ve marketlerin dışında arabada ekmek satışı, pazarda ve kaldırımda ekmek satışının önüne geçilmesi lazım.  Aynı duyarlılığı tüketici olan vatandaşlarımızdan da bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“BUĞDAY VE UNDA SIKINTI YOK”

“Vatandaşlarımızın ekmekleri alırken hijyene dikkat etmesi gerekir” diyen Balcı, “Olağanüstü durumda sokakta satışların önüne geçilmesi gerekmektedir. Yetkili olan kişilerin görevlerini yapması gerekmektedir. Yoksa alınan tedbirlerim bir anlamı yoktur. Halkımızın ekmek sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağı konusunda çok soru var. Buğday ve unda bir sıkıntı yok. Vatandaşların ekmeksiz kalması gibi bir durum yok. Ekmeğin temini konusunda bir sıkıntı yaşanmayacak. Buğdayda ve unda bir sıkıntı olmadığını ve alınacak tedbirlerin mevcut olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla vatandaşımız ekmek konusunda sıkıntı yaşamaz” dedi.

“İSRAF EDİLMEMELİ”

Devamında Balcı, “Bu yüzden fazla ekmek alıp israf edilmemeli. Fırıncı esnafı böyle hassas zamanlarda zam konusunu gündeme getirmemiştir. Türkiye genelinde kilosunun 7 buçuk TL’nin üzerinde olmaması konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Vatandaşımız gereksiz yere 5 çuval, 10 çuval un alıp evine koyarsa sıkıntı yaşarız. Bizim buğday ve un sıkıntımız şu an yok. Olağanüstü tedbirlerin artması durumunda da vatandaşımızın ekmeğini tedarik etme imkanı var. Ekmekte kota gibi bir söz konusu yok. Vatandaş aldığı ekmeği israf etmediği sürece sıkıntı yok” diye konuştu.

18 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?