Cantürk, “Her yaşta insana bir meşgale şart”

Kocaeli Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, ‘Hayatın İçindeyim’ projesi kapsamında seminer verdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılar için başlattığı ‘Hayatın İçindeyim’ projesi kapsamında seminerler düzenleniyor. Bu kapsamda projeye katılan vatandaşlara “Yaşlılıkta Hastalıklarla Baş Etme konulu” seminer verildi. Bilgilendirme yapan Kocaeli Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, "Yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi gerekiyor. Bir meşgale olmadığı sürece insanların çok daha kolay hayattan vazgeçtiklerini görüyoruz. Bunun için her insana bir meşgale şart" dedi.

“HER YAŞIN KENDİNE HAS GÜZELLİKLERİ VAR”

Kocaeli Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Her yaşın kendine has güzellikleri var. Yaşlanmanın getirdiği fiziksel ve ruhsal sorunlarla uğraşmaya başlanılan dönem olarak niteleniyor. Bireyin işleri azaldıkça da yalnızlaşıyor ve çeşitli hastalıklar baş göstermeye başlıyor. Dünya nüfusu da yaşlanıyor. Bunun için “Hayatın İçindeyim” gibi projelerin artması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“HAYATIN İÇİNDE YER ALIN”

Yaşlılık sınırının değiştiğini ifade eden Cantürk, "65-75 yaş arasının genç yaş, 75’den sonra yaşlı, 85 sonrasının ise en yaşlı dönem oluyor. Dünyanın her yerinde en yaşlı insan sayısı artıyor. Hayat bir döngü. Çocukluk ve yaşlılık dönemlerinin birbirine çok benziyor. Sorunlarla başa çıkabilirseniz yaşlılıkta da keyif alabileceğiniz bir dönem olarak geçecektir. Mutlaka hayatın içinde yer alın” dedi.

“BİR MEŞGALE ŞART”

Yaşlılıkta karşımıza çıkan sorunların ise, kronik hastalıklar, yıpranmaya bağlı hastalıklar ve bir takım yeteneklerin kaybı ile karşımıza çıktığını belirten Cantürk, “Yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi gerekiyor. Bir meşgale olmadığı sürece insanların çok daha kolay hayattan vazgeçtiklerini görüyoruz. Bunun için her insana bir meşgale şart. Bunun yanında spor yapılmalı. Genç dönemde iyi beslenmeyen ve sportif aktivitelere katılmayan kişilerin yaşla birlikte kas hücreleri azalmaya başlıyor. Kendilerini güçsüz ve bir şey yapamaz halde hissetmelerinin doğal olduğunu, bu anlamda gençlerin fiziksel aktivite ve iyi beslenmenin önemli” ifadesini kullandı.

14 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?