Zeytinoğlu, "Sanayi üretimi yüzde 7,9 arttı"

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksi ocakta yıllık yüzde 7.9 arttı" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.9’luk büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Son 5 aydır sanayi üretiminin kesintisiz büyüyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz. Sanayi üretim endeksi ocakta yıllık yüzde 7.9 arttı. Bu tabi önemli bir artış. Ancak ekonomimizin duraksadığı bir döneme kıyasladığımızdan dolayı baz etkisinin de olduğunu biliyoruz. Aylık bazda baktığımızda ise sanayi üretiminde binde 2 ile sınırlı bir gerileme oldu” dedi.

"5.7 ARTIŞ"

Sektörler ve ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak ayında ara malı imalatında aylık yüzde 1.2, yıllık yüzde 10.4 artış, enerji üretiminde aylık yüzde 2.1, yıllık yüzde 5.7 artış oldu. Sermaye malı üretiminde aylık yüzde 5.7 gerileme olurken, yıllık yüzde 3.5 artış oldu. Benzer şekilde imalat sanayinde de aylık yüzde 0.3’lük gerileme olurken, yıllık yüzde 8.2 artış olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

"KÜRESEL EKONOMİDE GERİLEME"

Zeytinoğlu, “Biliyorsunuz koronavirüs Çin’de ocak ayında yayılmaya başlamıştı. Bunun küresel ekonomiye etkisinin 1.1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor ve küresel ekonomik büyüme beklentisi OECD tarafından yüzde 2.9’dan yüzde 2.5’e düşürüldü. Salgının yayılmaya devam etmesi durumunda ise bu oranın yüzde 1.5’a kadar düşebileceğini öne sürdü. Tabi küresel ekonomideki gerilemenin, özellikle ihracatçı firmalarımızın üretimlerini etkileyebileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

13 Mart 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?