Tarhan, "Türkiye sanayisi koronavirüs karnesini çıkarmalı”

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Koronavirüs’ün sanayideki etkilerini yönetebilmek için hızlıca çalışma yapılması gerektiğini belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Koronavirüs’ün sanayideki etkilerini yönetebilmek için hızlıca çalışma yapılması gerektiğini belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı. 

"110 BİNİ AŞMIŞ"

Değerlendirmelerde bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, şu ifadelere yer verdi;  "Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve haftalar içinde 20'den fazla ülkeye yayılarak binlerce kişinin ölümüne neden olan ölümcül koronavirüs ile bağlantılı ilk vaka ülkemizde de görüldü. Bugüne kadar dünya genelinde 4 bine yakın insanın yaşamını yitirmesine neden olan virüsün etkilediği insan sayısı resmi kayıtlara göre 110 bini aşmış durumda.

"HIZLI TESPİT"

Ülkemizde virüs yayılımı ve zararlarını önleme amacıyla bir dizi sağlık ve güvenlik önlemi alınırken, koronavirüsün sanayideki etkileri daha ülkemize gelmeden hissedilmeye başladı. Tüm dünya ile birlikte, sağlık alanı dışında da kendisini hissettiren dolaylı etkiler nedeniyle ekonomi, eğitim, sanayi, ulaştırma gibi pek çok alanda öngörülemeyen gelişmelere karşı hızlı tespit ve önlem çalışmalarının yapılması gerekiyor.

"ETKİLERİ GÖZLEMLEDİK"

Koronavirüs vakası Türkiye’de görülmeden çok daha önce etkilerini hissetmeye başladık. Yaptığımız görüşmelerde hammadde sıkıntısı olduğu, Çin’den temin edilemeyen hammaddelerin başka ülkelerden daha yüksek fiyata temin edilmeye çalışıldığını gördük. Birtakım ürünlerin ise ikamesi yok, otomotivde bazı parçalar Çin’de üretilip getiriliyor. Bu sıkıntılar üretimi sekteye uğratarak pek çok fabrikada da ciddi kayıplara neden olabilir. Yedek parça ve ara malı üreten işletmeler de göz önüne alındığında zincirleme bir etki olacaktır.

ÖNCELİK İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Elbette öncelik insan sağlığıdır ve ülkemizin bu salgından en az zararla çıkmasını umuyoruz. Ancak Koronavirüs tüm dünyada çok boyutlu bir krize yol açmış durumda, ülke olarak tüm alanlarda etkili bir yönetim yapmak durumundayız. Salgın bizim görüşme yaptığımız tarihten sonra çok sayıda ülkeye yayıldı. Salgının başladığı Çin’den ne kadar hammadde alıyoruz, diğer ülkelerle bu anlamda ticaretimiz nedir, bu ürünlerin bizim ülkemizden sağlanabilmesi için nasıl bir yol izlenebilir? Sanayi sektörüne etkilerini yönetebilmemiz için, bir an önce tespit-önlem çalışmaları yapılması ve üreticilerin bilgilendirilmesi gerekir."

12 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?