CHP’den Aygün’e tepki

Derince Yenikent Mahallesindeki yeşil alanın imara açılmasına tepki gösteren Derince Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Erhan Akpınar, “Konu sadece yeşil alanın imara açılması konusu değil. Vatandaşın elindeyken çimen yeşili olan alan, Zeki Aygün’ün elindeyken dolar yeşili oluyor. Bu hak mıdır?” dedi.

Derince Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Erhan Akpınar, bir basın açıklaması yaparak, Yenikent Mahallesi’nde belediyenin elinde bulunan yeşil alanın imara açılmasına tepki gösterdi. CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak’ın da hazır bulunduğu basın açıklamasında konuşan Akpınar, konunun sadece yeşil alanın imara açılması olayı olmadığını, ciddi bir vatandaş mağduriyeti ve büyük bir kamu zararının söz konusu olduğunda vurguladı. 

"HAK MIDIR?"

Konu hakkında konuşan Akpınar, şu ifadeleri kullandı; “AK Partili Ali Haydar Bulut’un Derince Belediye Başkanı olduğu dönemde, ilçenin en büyük mahallesi olan Yenikent Mahallesi’nde bazı vatandaşlar, ellerindeki arsaların imara açılmasını istedi. Ali Haydar Bulut, vatandaşın arsasına imar izni vermedi. Bu arazilerin yeşil alan kalmasını tercih etti. Şimdilerde ise Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, bu alana imar izni çıkartmaya çalışıyor. Biz de diyoruz ki; belediyenin işi rant yaratmak olmamalıdır. Hele hele insanları mağdur ederek, zarar ettirerek hiç olmamalıdır. Vatandaşın elindeyken çimen yeşili olan alan, Zeki Aygün’ün elindeyken dolar yeşili oluyor. Bu hak mıdır?

“YANLIŞA DUR DEMELİSİNİZ”

Şimdi biz buradan soruyoruz; o vatandaşlar da soruyor. Madem bu alanı imara açacaktınız, neden vatandaşın elindeyken açmadınız? Başkan Aygün, o insanlarla sokakta karşılaşınca ne cevap verecek merak ediyorum. Biz Derince meclisinde bu yeşil alanın imara açılmaması için elimizden geleni yaptık. Fakat sayısal olarak oyumuz yetmedi. Şimdi konu Büyükşehir Belediye meclisine gelecek. Buradan çevreye duyarlılığı olduğunu iddia eden Başkan Tahir Büyükakın’a da seslenmek istiyorum. Bu yanlışa dur demelisiniz. Bakın konu sadece arazileri imara açma konusuyla da sınırlı kalmıyor. Büyük kamu zararı oluşturuldu. Vatandaş mağdur edildi. İlimizin en önemli sorunu deprem bölgesinde olmasıdır. Bu kent yüz yılın felaketini yaşamış,  park bahçe ve yeşil alanın ne kadar kıymetli olduğunu görmüştür. Kentlerin betona boğulmasının bedeli ağırdır.

"TRAFİK SORUNU ARTACAK"

Ayrıca Yenikent Mahallesi’nin yeşil alan sorunu da ortada. Derince’nin en büyük mahallesi olan Yenikent Mahallesinde düzenlenmiş bir meydan bulmak, kültür sanat etkinlikleri yapacak bir tesis bulmak zaten imkansız. Mahallenin Körfez Kentle birleşmesiyle artan nüfus ve trafik sorunu çözüm bekliyor. İş merkezleri civarındaki trafik sorunu ve karmaşa her geçen gün artıyor. Düğünlerin yoğun olduğu dönemlerde sokaklar araç ve trafik karmaşasından yürünmez hale geliyor. Parklar ve yeşil alanlar mahallenin ihtiyacına cevap vermiyor. Bu düzenleme ile doğaldır ki nüfus artacak dolayısıyla da trafik artacak ve toplanma alanı ihtiyacı park ihtiyacı daha da büyüyecek ve Yenikent Mahallesi yaşanmaz hale gelecektir. Başkan Büyükakın’ın konuya duyarlı olacağını düşünmek istiyoruz. Bu haksızlığa geçit vermesinler diyoruz.”

11 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?