Müzede 'Deprem' konuşuldu

Müzeleri halkla buluşturmak, kültürel mirası koruma bilincini artırmak adına Kocaeli Müze Müdürlüğü farklı etkinliklere imza atarak ‘Deprem’ konusunu değerlendirdi

Kocaeli Müzesi Müdürlüğü, Seniha Sami Moralı Konferans Salonu’nda, “Kültürel Miras ve Deprem” başlıklı bir panel gerçekleştirdi. Müze Müdürü Serkan Gedük moderatörlüğünde gerçekleşen panelde İstanbul Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin İlkışık, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi ve Kızılay Şube Başkanı Doç Dr. Cengiz İpek ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Alparslan Hamdi Kuzucuoğlu birer konuşma gerçekleştirdi.

KENT TARİHİNİN ÖNEMİ


Müze Müdürü Serkan Gedük yaptığı açılış konuşmasında, müzelerin önemli bir eğitim yuvası olduğunu, sadece eserlerin sergilendiği mekânlar olmadığını vurgulayarak kent tarihinin öneminden bahsetti. Ayrıca kültürel mirası doğal afetlerden ve vandalizmden nasıl korunabileceği konusunda özel bilgiler paylaştı.

PLAKET VERİLDİ


Depremle ilgili çok önemli bilgilerin verildiği panelde, afet anında yapısal ve yapısal olmayan risklerin yaratığı tehlikelerin neler olduğu, nasıl azaltılabileceği ve ne gibi önlemlerin alınabileceği konularına yer verildi. Bu konuda yapılan konferans, panel ve eğitim çalışmalarının önemi vurgulandı. Konuşmaların sonunda panelistlere plaket takdimi yapıldı.

10 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?