Babacan'ın partisi bugün kuruluyor

Eski başbakan yardımcısı Ali Babacan, liderliğindeki partiyle ilgili çalışmaların tamamlandığını, kuruluş dilekçesinin bugün İçişleri Bakanlığı’na verileceğini söyledi.

Bir televizyon programına konuk olan Ali Babacan, partinin isminin çarşamba günkü tanıtımda açıklanacağını söyledi.

"DÜNYA DEĞİŞTİ"

Babacan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde; “Ülkede sil baştan gerekli. O dönem sil baştan AK Parti’ydi. Yıllarca güzel hizmet ettim. Ancak aradan 20 yıl geçti. Dünya değişti, Türkiye değişti. Parti, kuruluş ilkelerinden çok uzaklaştı. Mesela özgürlükler. Türkiye 20 yıl sonra yeniden özgürlükler konusunda sıkıntı yaşıyor. 2001 döneminde yaşadığımız sil baştan ihtiyacı yeniden oluştu. Evrensel değerler temeline oturmuş bir Türkiye oluşturmak gerekiyor. Mevcut siyaset tarzıyla bu ülkenin refaha erişmesi artık imkansız. Toplumda böyle bir beklenti de yok. İktidar partisini destekleyenlere nedenini sorduğumuzda daha kötüsünden korktukları için desteklediklerini söylüyorlar.

"ÖZGÜRLÜK"

İnsanların rahat nefes alıp verdiği, korkmadığı bir ülke istiyoruz. Yeniden demokrasi, özgürlük dememiz gerekiyor. Türkiye’de sorunlar konuşulamıyor. Sadece hapisteki gazeteciler değil, tecrit edilmiş gazeteciler de var. İfade özgürlüğü olmayınca problemleri tartışamıyorsunuz. Bu şekilde sorun çözmek mümkün değil. Hastalığını inkar eden bir hasta gibi. Türkiye’nin tedavi aşamasına geçmesi gerekiyor.

"ÇARŞI PAZAR GEZİYORUM"

İnsanlar artık söylenenlere inanmıyor. Ev ev, çarşı pazar geziyorum. Enflasyon kaç oldu diye soruyorum, insanlar ‘Devletin açıkladığı mı yoksa gerçek mi?’ diye soruyorlar.” “Devletin sözlerine yönelik kuşku varsa, artık o yönetimin sürdürülebilir bir durumu yoktur. Ülkenin yeniden güven tazelemesine ihtiyaç var.” ‘GÜL’LE ÇOK ESKİ DOSTUZ’ “Sayın Abdullah Gül’le çok eski dostuz. Beni siyasete davet eden kendisi. Parti kuruluş çalışmalarımızda bize fikri olarak çok destek verdi. Partimiz yeni isimleri siyasete kazandırıyor. Kurucularımızın üçte ikisi daha önce siyaset yapmamış kişiler. Kurucuların yüzde 27’si kadın. Kadın kotamız yüzde 35.” 

09 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?