STK’lar, Ata’yı ziyaret etti

İzmit Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşen program kapsamında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

İzmit Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve çeşitli STK’larla birlikte, kadına seçme ve seçilme hakkını veren dünyada ki ilk liderlerden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtı’nı ziyaret ederek, çelenk bıraktı. Çelenk programı Kocaeli Barosu, İzmit Kent Konseyi, Eğitim-İş, KYÖD, Dernekler Platformu, Türk Kadınlar Birliği, Kocaeli Huzurevi Derneği, Yardımseverler Derneği ve SEKA Çocuk Dostları gibi sivil toplum kuruluşları birlikteliğiyle gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Çelenk törenine İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Emine Çalık, ÇYDD Genel Başkanı Ayşe Yüksel, Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, KYÖD Başkanı Didem Turan, İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ezgi Çalışkan ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

"EŞİTSİZLİĞE KARŞI MÜCADELE"

Çelenk sunma töreninin ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve emek uğruna hayatını yitiren kadınlarımız için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Sivil toplum kuruluşlarının ortak açıklamasını okuyan Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, şu ifadeleri kullandı; “ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü,  Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde kadın-erkek eşitsizliklerine karşı mücadele verenlerin günüdür. Bugün, aynı zamanda kadın ve erkeklerin yaşamın her alanında eşit fırsatlara, eşit hak ve yükümlülükler için var olmanın ve özgürleşmesinin tarihidir. Kadın mücadelesinin üzerinden 163 yıl geçse de her 8 Mart tarihi kadınların, erkek iktidarı karşısında içinde bulundukları kahredici durum ve koşulları sergileme olanağını bulmaktadır.

"YARINLAR DAHA AYDINLIK OLACAK"

Kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmelidir. Kadınların daha fazla istihdama katılabilmeleri için özellikle kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından kreş, gündüz bakım evi, hasta ve yaşlı bakımevi merkezleri açılmalı ve ücretsiz olmalıdır. İşyerlerinde  kadınlara yönelik  mobinge karşı yasal önlemler alınmalıdır. Doğum sonrası iznin ücretli olarak çağdaş ülkelerdeki süre ile eşdeğer olması sağlanmalıdır. Kadınların toplumsal rol ve statüleri, elde ettiği kazanımlar güçlendikçe, siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranları arttıkça Türkiye’nin yarınları daha aydınlık olacaktır. Cumhuriyet aydınlanmasının ışığında, kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı bir dünya dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.”

09 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?