Lastik İş’te sosyal haklara büyük zam

Lastik-İş Sendikası, 4 bin 500 kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi kapsamında Brisa Bridgestone, Prometeon Türkiye ve Pirelli ile 5’inci kez masaya oturdu

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Lastik-İş Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi görüşmeleri adına firmalarla toplantı süreci devam ediyor. 4 bin 500 kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi kapsamında Brisa Bridgestone, Sabancı, Prometeon Türkiye ve Pirelli ile 5’inci kez görüşen sendika, kazanılmış hakları konusunda sergilediği kararlı tutumdan taviz vermedi. Tryp By Wyndham Otel’de yapılan görüşmeye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, şube yöneticileri, iş yeri temsilcileri, Prometeon ve Pirelli’yi temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Direktörü Ayça İnaltekin, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdürü Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan, İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katılım gösterdi. Toplantı sonrası detayları paylaşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Sosyal yardımlarda yüzde 20 ve 47 oranlarında zam aldık. Bu Lastik-İş tarihi için büyük bir rakam” dedi.

“NET BİR KONUŞMA OLMADI”

Yapılan oturumun ardından görüşme sonucunu paylaşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Bu toplantıda ilk defa parasal konulara girildi. Buna bağlı olarak ölüm, doğum, evlenme konularında yüzde 20 ve 47 oranlarında zam alındı. 45 madde geçti 16 madde kaldı. Norm maddelerden üç dört tane kaldı. Kalan 16 madde ise tamamen parasal konularla alakalı. Özellikle parasal konularda net bir konuşma olmadı” şeklinde konuştu.

“SONUÇ BEKLİYORUZ”

“Biz artık toplu sözleşme görüşmelerinde parasal konulara giriş yapmak istiyoruz” diyen Sarı, “20 Mart’ta tekrar toplantı yapacağız. Orada parasal konulara girmelerini ve müzakere yapmalarını istedik. Yüzde yirmi ve kırk yedi rakamları Lastik-İş tarihi için çok yüksek rakamlar oldu. Biz dersimize çalıştık. Kendilerine taslağımızı verdik. Önümüzdeki görüşme parasal konuları konuşacağımız toplantı olacak. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Artık sonuç bekliyoruz” dedi.

06 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?