DTO'da deniz ticareti ve limanlar konuşuldu

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi’nde Deniz Ticareti ve Limanlar Semineri düzenlendi. Konuşmacı Dr. Onur Sabri Durak, katılımcılara Corona Virüsü’nün deniz ticaretine etkileri ve alınan önlemler konusunda detaylı bilgiler aktardı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nde Şanghay Jiaotong Üniversitesi Koguan Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr.Onur Sabri Durak tarafından, ‘Güncel Gelişmeler ve Tehditler Işığında Deniz Ticareti ve Limanlar’ konulu seminer düzenlendi. Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de dikkatle takip edilen Corona Virüsü’nün, dünya denizcilik sektörüne etkileri ve alınması gereken önlemler programın ana konusu oldu. Semineri DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel de takip etti.

DURAK, VİRÜSÜN YAPISINI ANLATTI


Virüsün yapısını ve bulaşma yollarını anlatan Sabri Durak, “İnsanlarda Corona Virüsü’nün neden olduğu hastalık spektrumu basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Kaynağı henüz netlik kazanmayan virüsün, hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı’nda yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaştığı bildirilmiştir” dedi.

“EN ÇOK EBOLA ETKİLEDİ”

Ocak ayının başı itibariyle konuyla ilgili resmi açıklamalara değinen Durak, Corona Virüsünün yeni bir virüs olduğunu, bunun da salgın bir virütik olması sebebiyle Çin’in Wuhan kentinin coğrafi ve taşıma bakımından önemine istinaden yayılmaya başladığını kaydetti. Durak, virüsün deniz ticareti bakımından değerlendirmesini de yaparak, “Baktığımızda 40 senedir 28 farklı şekilde görülen ve deniz ticaretini en çok etkileyen Ebola Virüsü, Batı Afrika’da görülen ebola denizcilik tarihi bakımından ciddi bir evrime yol açtı. SARS, MERS-CoV virüslerinde ise Ebola kadar deniz ticaretini engelleyici bir yapıyla karşılaşmadık” ifadelerine yer verdi.


“TEDBİRİ BIRAKMAMALIYIZ”

Konuşmasında önemli detaylara yer veren Durak, “Şu an gerekli bütün önlemler alınıyor. Ciddi bir çalışma var. Corona Virüsü deniz ticareti bakımından en çok bizi tehdit ediyor. Gerekli hassasiyeti göstermezsek, turizm sektörünün de bundan etkileneceğini unutmamalıyız” diyerek sözlerini tamamladı. Seminerin ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel tarafından Dr.Onur Sabri Durak’a plaket takdim edildi.

06 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?