Bakanlık İzmit Belediyesi'nin Huzurevi arsasına takas izni vermedi

Turgut Mahallesinde yıkıldıktan sonra yerine yapılacak yeni huzurevi ile ilgili Kocaeli Valiliği ve İzmit Belediyesi arasındaki sorun devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın huzurevi inşaat alanı içinde kalan 350 metrekare arsanın hazineye ait arsa ile takasını uygun görmeyerek izin vermediği öğrenildi

Galip Ataman
Galip Ataman Tüm Haberleri

ÖNCE PARA, SONRA TAKAS

Turgut Mahallesinde yıkılan huzurevi yerine 100 yataklı 3 bloktan oluşan yeni huzurevi yapımı Kocaeli Valiliği ile İzmit Belediyesini karşı karşıya getirdi. İzmit Belediyesinin huzurevi inşaat alanı içinde kalan, ihdas, tevhid, yola ve parka terk işlemi yapılan 350 metrekare arsa için Kocaeli valiliğinden önce 350.890.00 TL bedel talep etti. Valiliğin itirazı üzerine emsal değerde takas yapılmasını kabul etti.

 

BAKANLIK RET ETTİ

İzmit Belediyesi’nin 350 metre kare arsanın bedelsiz tahsisini kabul etmemesi üzerine Kocaeli Valili ile Kabaoğlu Köyünde haziney6e ait emsal değerde arsa ile takası konusunda anlaşıldı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kocaeli Valiliği ile İzmit Belediyesinin arsa takası ile ilgili izin talebinin red edildiği öğrenildi. Bakanlığın red yazısında, “Takas edilecek 350 metrekare arsa 18. Madde kapsamında olduğundan uygun değildir” görüşüne yer verildi.

 

MECLİS ‘BEDELSİZ’ DEDİ

Kocaeli Valiliği ile İzmit Belediyesi arasındaki huzurevi inşaat alanında kalan 350 metrekare arsa ile ilgili sorun devam ederken İzmit Belediye meclisi önceki gün yaptığı toplantıda, arsanın Kocaeli Valiliğine “bedelsiz” tahsis edilmesi kararı aldı. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, meclis kararının başkanlık yetkisinin gasp edildiğini iddia ederek kamuoyuna kararı imzalamayarak uygulamayacağını açıkladı.

05 Mart 2020 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Galip Ataman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?