Soydabaş, “82 defa söz istedik, bir kez konuşturulmadık”

İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, mart ayı meclis toplantısında hakaret ve tehditlere maruz kaldıklarını belirterek, “Ben ve arkadaşlarım 82 kez söz istedik, bir kez konuşturulmadık. Yine biz suçlandık. Fatma Hanım, 11 aydır ilk kez sorumluluk altına gireceği için haddinden fazla saldırganlaştı” dedi.

İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, mart ayı meclis toplantısında yaşananlar hakkında açıklama yaptı. Mart ayı meclisine dair tüm gelişmeleri aktaran Soydabaş, “Ben ve arkadaşlarım tam 82 defa kendisine, “Sayın Başkan söz istiyoruz, lütfen” dememize rağmen bir kez olsun konuşturmadı. Yanlışlıkla açık kalmış mikrofon varsa onu bile kapattırdı. Komisyondan gelen olumlu raporları ‘-Bunlar mütaala, beni bağlamaz’ diyerek tek başına kendi kararlarını meclise sözlü olarak oylattırdı. Meclise yok sayan, böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi.

“CEZALANDIRMAYA ÇAĞIRDI”

Mart ayı meclisine ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş şu ifadeleri kullandı: “Grup odamızı keyfi ve kimseye haber vermeden değiştirdiği için bir günlük eylemimizi Kandıra’dan Çayırova’ya kadar belediyenin parasıyla kısa mesaj atarak herkese şikayet etti. Halkı bizi cezalandırmaya çağırdı. Ulusal basına tek taraflı haberler yaptırdı. Milletimizin kendisine emanet ettiği görevi kendi çıkarı ve reklamı için sonuna kadar kullandı, kullanmaya devam ediyor.

“BÖYLE BİR UYGULAMA DÜNYADA YOK”

Biz daha önce de belirttiğimiz gibi bu toplantıya komisyonlarda CHP’li ve İYİ Partili arkadaşlarla anlaşarak geldik. Hiçbir sorun, problem yoktu. Ne zaman ki, Fatma Hanım meclis başkanı olarak kürsüye çıktı, ortalık bir anda gerildi, karıştı. Meclisin başını tekrar izleyin. Kendi meclis üyelerine oturum haklarını Mehmetçiğe bağışladılar diye hem yazılı açıklama yaptırdı, hem de söz hakkı verip bir daha konuşturdu. Belediye başkan yardımcısını, meclis üyelerine de yeri geldiğinde söz istediklerinde mikrofon açtı. Ben ve arkadaşlarım tam 82 defa kendisine, “Sayın Başkan söz istiyoruz, lütfen” dememize rağmen bir kez olsun konuşturmadı. Yanlışlıkla açık kalmış mikrofon varsa onu bile kapattırdı. Komisyondan gelen olumlu raporları ‘-Bunlar mütaala, beni bağlamaz’ diyerek tek başına kendi kararlarını meclise sözlü olarak oylattırdı. Meclise yok sayan, böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

“İKİ TANE DOSTUNU MÜDÜR YAPMAYI KAFAYA TAKTI”

Bu gerilimin nedenini az-çok anlıyoruz. Göreve geldiği günden bu yana söz verdiği iki dostunu müdür yapmaya kafasını takmış durumda. Yılbaşında 29 olmak üzere onlarca kişinin işine son verildiği yerde yeni istihdamdan nasıl bahsedebiliyor? İnsanlara istihdam vereceğim nasıl diyebiliyor? Acı, gözyaşı ve gerilim dışında İzmit’e hiçbir şey getirmedi. Onlarca kişiyi işten çıkardığı gün belediye binası önünde yılbaşı kutlaması yapacak kadar vicdanı kuru olduğunu biliyoruz. Ama konu kendisine geldiğinde duygu sömürüsü yapmayı, beni çalıştırmıyorlar demeyi çok iyi biliyor.

“HADDİNDEN FAZLA SALDIRGANLAŞTI”

Aslında bütün mesele göreve geldiği günden bu yana ilk kez bir sorumluluğun altına girmiş olmasıdır. İlk kez bir iş yapacak olmanın gerilimi ve stresi var. On bir aydır Cedit Mahallesi’yle ilgili kredi talebini meclise getirin diyoruz. Seçim döneminde söz verdiği halde bu işten nasıl kurtulurum diye mücadele verdi. Biz iş yapmasını istemiyor olsaydık, Cedit kredisi meclise ilk geldiğinde kabul eder miydik? Ama bu işi başkasına yıkamadı, sorumluluk üzerine kaldığı için haddinden fazla saldırganlaştı. Oysa bu projenin %82’lik anlaşma bölümünü biz bitirdik. Yapacağı tek şey krediyi alıp, işe başlamak. Belki de iş yaparken tartışmaya fırsat kalmaz diye düşünüp, buna üzülüyordur!

“HALKI KANDIRMAK BU KADAR BASİT Mİ?”

Halk Süt’le ilgili ortada hiçbir bilgi yok. CHP’li meclis üyesi arkadaşlar bile bunu komisyon sürecinde hazırlayalım, ona göre yol alırız dedi. Haktan, hukuktan bahsediyor. Süt üreteceğim, hadi bana kredi verin diye meclisten yetki istenir mi? İzmir’e gidip fotoğraf çektirmekle 7 milyon TL kredi yetkisi alınır mı? Cedit için 8 milyon TL kredi talebinde kendisi bulundu. Komisyona bu şekilde geldi ve onaylandı. Meclis kürsüsünde hiç çekinmeden bağıra bağıra, “12 milyon TL istedik vermediniz, beni çalıştırmıyorsunuz” dedi. Bu hangi vicdana sığar? Yalan konuşmak, halkı kandırmak bu kadar basit mi? Bunun hesabını Allah’a nasıl vereceksiniz?

“MECLİS TOPLANTISINI BİZLERE HAKARET İÇİN KULLANIYOR”

Mecliste hangi sözleri kullandığını gördük. Bizim aramızda da kadın meclis üyesi arkadaşlarımız var. Ağızlarından bir kez olsun kötü söz çıkmamıştır. Kimseye bağırmamışlardır. Ama Fatma Hanım, her meclis toplantısını bizlere hakaret için kullanıyor. Bizler halkımızın oyuyla seçilmiş meclis üyeleriyiz. Herkes işini onuruyla yapmalı. Aslında sadece bize değil, bize oy veren insanlara da hakaret ediyor. Partisinin ilçe başkanlığı, il başkanlığı seçimlerinde bile delegelere nasıl baskı yaptığı gazetelere yansıdı. Bu öfke ve nefretle bırakın İzmit’i yönetmeyi, hayatını kontrol edemez. Bugün bulunduğu makamdan güç alarak bazı şeyleri yapabiliyor ama gün geçtikçe İzmit’e büyük zarar verdiğini hep birlikte göreceğiz.

“BU HANGİ VİCDANA SIĞAR?”

Halk Süt’le ilgili ortada hiçbir bilgi yok. CHP’li meclis üyesi arkadaşlar bile bunu komisyon sürecinde hazırlayalım, ona göre yol alırız dedi. Haktan, hukuktan bahsediyor. Süt üreteceğim, hadi bana kredi verin diye meclisten yetki istenir mi? İzmir’e gidip fotoğraf çektirmekle 7 milyon TL kredi yetkisi alınır mı? Cedit için 8 milyon TL kredi talebinde kendisi bulundu. Komisyona bu şekilde geldi ve onaylandı. Meclis kürsüsünde hiç çekinmeden bağıra bağıra, “12 milyon TL istedik vermediniz, beni çalıştırmıyorsunuz” dedi. Bu hangi vicdana sığar? Yalan konuşmak, halkı kandırmak bu kadar basit mi? Bunun hesabını Allah’a nasıl vereceksiniz?”

05 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?