Demir çelik fabrikasında miras kavgası

Gebze’de faaliyet gösteren Eyüboğlu İnşaat Demir Çelik Ltd. Şti için kapatma kararı verilirken hak sahipleri de paylarını istedi.

Demir çelik sektörünün öncü isimlerinden Eyüboğlu ailesinde miras kavgası başladı. Bini aşkın çalışan ve 10 milyar liraya yakın cirosu bulunan şirketin ortakları, malları paylaşamayınca durum mahkemeye taşındı. Mahkeme 650 milyon TL cirosu olan şirket için tasfiye kararı verdi. Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada karar verildi. Mahkeme, yıllık 650 milyon TL ciroya ulaşan Eyüboğlu İnşaat Demir Çelik Ltd. Şti için tasfiye kararı verdi. Gruba bağlı üç şirket için açılan tasfiye talepli dava ise henüz sonuçlanmadı. 

"ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILIYOR"

Şirketin hissedarları arasında mal paylaşımına ilişkin davalar devam ederken, yeni bir kriz ortaya çıktı. Şirket sahiplerinden Hamdi Alaeddin Eyüboğlu (65) ile kardeşi Hamdi Kemalettin Eyüboğlu (57), diğer hissedarlardan bağımsız üç ayrı şirket kurdu. Bu üç şirketin adresi ve faaliyet alanları da grup şirketleri ile aynı. Diğer hissedarlar, ‘ortağı olduğumuz şirketlerin içi boşaltılıyor, müşteriler bu şirketlere kaydırılıyor’ diyerek suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda ‘haksız rekabet’ suçunun işlendiği öne sürüldü. Yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren Hamdi Alaeddin Eyüboğlu ve Hamdi Kemalettin Eyüboğlu ise, “Davacılar ile fikir ayrılığımız var; bu nedenle ayrı şirket kurduk. Kendileri ile anlaşamıyoruz. Ancak, onların ortak olduğu şirketlerin zararına bir durum yok” dedi. Gebze 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada iki kardeşe ‘haksız rekabet’ten adli para cezası verildi. Ceza ertelendi.

 

05 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?