Soydabaş, “Odalarına yayılıp fırsatı değerlendirebilir”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, mecliste Başkan Hüriyet’in kendisine söz hakkı vermemesinin üzerine basın açıklaması düzenledi

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Mart ayı meclisi bugün 12 maddeyi görüşmek üzere toplandı. Dün yaşanan oda beğenmeme konusuna dair konuşmak isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, Hürriyet’in kendisine söz hakkı vermemesi üzerine basın açıklaması düzenledi. Açıklamalarda bulunan Soydabaş, “Çalışma odası talebimizden de vazgeçtiğimizi bildirmek istiyoruz. Dün kürsüyü, önerge vermemizi bizlere çok görenler, istedikleri kadar odalarına yayılıp, bu fırsatı değerlendirebilir” dedi.

“BİLGİ VERİRİZ”


Basın açıklaması düzenleyerek açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, şu ifadeleri kullandı; “Bilindiği gibi başından beri toplantı odası ismi ile anılan mekanda grup toplantılarımızı yapıyorduk. Ve bu mekanla ilgili herhangi bir sıkıntımız yoktu. Yine bu mekân geçtiğimiz 10 yıl boyunca CHP, yani Ana Muhalefet grubunun toplantı odası olarak kullanılmıştır. Ayrıca geçmiş dönemin CHP’li meclis üyeleri için belediyeye geldiklerinde kullanmaları ve misafirlerini ağırlayacakları bir oda AK Partili yöneticiler tarafından kendilerine tahsis edilmişti. Anahtarı bile kendilerindeydi. Bu dönemde arkadaşlarımız böyle bir mekânın verilmesi için Başkan’dan talepte bulundular. Bu talep grup odası için değil meclis üyelerimizin bir önceki dönemde örneği olan şekilde görüşme odası amaçlı idi. Grup başkanvekili olarak ben ve CHP Grup Başkanvekili Nejat Çakır, her meclis öncesi gündemle ilgili toplanarak son düzenlemeleri yaparak gruplarımıza bilgi veririz”

“GRUP ODASI DEĞİL”


Gündemdeki 3, 4, 5 ve 6.maddelerin oybirliği ile ilgili komisyonlara havalesine, komisyondan gelen 7 ile 12 dahil tüm konuların komisyondan geldiği şekilde oybirliği ile kabulüne karar verdik. Yani meclis gündemimiz konuşmalar hariç birkaç dakikada bitecek durumdaydı. Ancak meclise geldiğimizde grup toplantı odamızın değiştiğini, artık orada oturamayacağımızı koltuk taşımaya çalışan arkadaşlarımızdan öğrendik. Tekrar vurgulamak istiyorum ki, talebimiz grup odası değil, belediyeye sair zamanlarda gelen ve halkla görüşme imkânı sağlayan, daha önce CHP’li arkadaşlara kda sağlanan imkanın yapılması idi.

“NEZAKETSİZLİK”


İtirazımız, tepkimiz bu değişiklikten belediye meclis toplantısına geldiğimiz sırada öğrenmiş olmamızadır. Bu şekilde haberdar edilme şekli, bizlere ve dolayısıyla temsil ettiğimiz İzmit halkına uygun görülen muameleyedir. Biz bu kararı alanların müdürleri değil, İzmit halkının oylarıyla seçilmiş temsilcileriyiz. Oldubittiyle iş bitirme gayreti bize ve halkımıza yapılan nezaketsizliktir. Bizlere en azından CHP Grup Başkanı tarafından böyle bir değişiklik olduğunun bildirilmesi gerekmez miydi? Zannediyorum ki, Nejat Bey’in bile bu durumdan haberi yoktur.


“DÖRT KİŞİNİN TAŞIYABİLECEĞİ MASA”


Başkan bu salona girdiği andan itibaren Belediye Başkanı değil, Meclis Başkanıdır. Görevi, yoklama yapmak, çoğunluk sağlanmışsa yasa gereği bir sonraki toplantı gününe karar verip oturumu kapatmaktır. Bu mekanda Meclis Başkanı unvanı ile Belediye Başkanı gibi açıklamalarda bulunamaz. Bizlere yaptığı suçlamalara vereceğimiz yanıtlar şunlardır: Grup toplantı odası isteğimizi söyledi, küçük bir çalışma odası istemiştik. Çalışma arkadaşlarımız titizlikle çalıştı. Hafta sonu dahil müthiş bir çalışma sağladılar, emeğe saygı dendi. Dört kişinin uçlarından tutup taşıyacağı bir masa ve saat 14.30’da biz oraya geldiğimizde taşımaya çalıştıkları koltukları görmesek bu dediğine inanabilirdik.

“NE İSTEDİĞİMİZİ ANLAMAMIŞLAR”


Odaları beğenmemişler dendi. Tekrar ediyorum. Bizim oda talebimizden ne istediğimizi bile anlamamıştır. Kendine göre bir dizayn ve düzenlemeye girişmiştir. Biz mekana değil, nezaketsizliğe, emrivakiyi, kaba davranışa tepki koyuyoruz. Böylece, Meclis üyeleri nezdinde İzmit Halkı’na yapılan nezaketsizliğe karşı tavrımızı gösteriyoruz.

“BİZE EMANET”


Sayın Başkan’a Cumhur İttifakı ile CHP Grubu’nu karıştırmamasını hatırlatırız. Çözülmesi gereken sonunlar var dendi, elbette var, kararsız tavırlarla gitti geldilerle bu sorunları çözümsüz bırakan kendisidir. 15 senedir yapılmayanları yapmaya çalışıyorum dendi. Elbette yapacaksınız dün dünde kaldı. Gelişen ve değişen ihtiyaçlara cevap vermek için o koltukta oturuyorsunuz. Ancak 15 yılda yapılanların boya ve badanalarını bile yapabileceğinizi düşünmüyoruz. Bir de Cedit konusu var. Cedit, AK Partili Belediye Başkanımızın başlattığı yüzde 82 oranında vatandaşlarla anlaşmanın sağlandığı ve bize emanet bir projedir. Komisyonda da konuyla ilgili istenen krediye olumlu görüş verilmiştir.

“ONURUNUZU KORUYACAĞIZ”


Ancak her konuda kurnazlık arzusu bu konuda da kendini göstermiş ve süt projesi için istenen kredi ile Cedit kredisi aynı talep içine konulmuştur. Buna rağmen Cedit mahalle muhtarımız ve cedit halkı rahat olsunlar. İdare bu projeyi yapalım dediğinde de, vazgeçtiğinde de biz bu emanete sahip çıkacağız. Komisyona gidecek olan Veteriner İşleri Müdürlüğü konusuna da olumlu yaklaşıyoruz. Çünkü süt konusuna girildiği anda takibi iyi yapılmazsa belediyemiz büyük zarara uğrar. Ancak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler konusunda komisyonumuz çalışmadan karar verilmeyecektir. İzmitli vatandaşlarımız bilsin ki, bizlere teslim ettiğiniz zamanınızı, paranızı ve bunlardan daha önemli olan onurunuzu daima koruyacağız.

“NEDEN BU KADAR KİN DOLU?”


Usulen bu toplantının en geç 3 gün içinde tekrarlanacağını ve buna istinaden bir gün sonra toplanma kararı alındığını bildikleri halde, Kocaeli’nin tamamına kısa mesajla bizi şikâyet eden ve sanki kendisini gerçekten engelliyormuşuz gibi göstererek, milletin parasıyla şov yapanları değerli halkımızın takdirlerine bırakıyoruz. Bir günlük protestoyu bahane ederek AK Parti hakkında sarf edilen sözlerini de asla unutmayacağız. AK Partilileri cezalandırın, hesap sorun gibi topluma kin ve nefret tohumları ekmek için bu olayı fırsat gören zihniyet göstermiştir ki, eline fırsat geçse dışarıdan bir saldırıyı beklemeden bizlere tıpkı 20 yıl önceki gibi hayat şansı tanımayacaktır. Oysa biz kendilerine ne yaptık, neden bu kadar kin doludur onu da bilmiyoruz.

“ODALARINA YAYILIP”


Geldiği Tekirdağ’da yaşadığı olaylara mı kafası takılmıştır, yoksa bilmediğimiz bir durum mu vardır açıklaması gerekir. Hayırlı her türlü hizmetle idare ile yan yana, olumsuz işlerde de uyarıcı ve yol gösterici olacağız. Doğru bilgilendirme olmadığından konu ile ilgili bu açıklamayı yapma ihtiyacını hissettik. Ayrıca grup olarak derdimizin oda olmadığını, dün yapılan nezaketsizliğe özür dilememe durumunda bundan sonraki meclis grup toplantılarımızı, İlçe Başkanımızla yaptığımız istişare neticesinde ilçe binamızda yapacağız. Çalışma odası talebimizden de vazgeçtiğimizi bildirmek istiyoruz. Dün kürsüyü, önerge vermemizi bizlere çok görenler, istedikleri kadar odalarına yayılıp, bu fırsatı değerlendirebilir.”

04 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?