Akar, "Sehven dediler vatandaşı yediler"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2019 yılı Ocak ayı sonunda Avrasya Tünelinde yapılan zamma dikkat çekerek, "Sehven zam dediler yine vatandaşı yediler, yine millete fatura kesmişler" dedi.

Avrasya Tüneline yapılan yüzde 56’lık zam tartışılırken geçtiğimiz yıl yapılan zam tekrar gündeme geldi. 2019 yılı geçiş ücretinin 23,30 TL olarak uygulandığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, şu ifadeleri kullandı;  "Ücret 31 Ocak 2019 tarihinde 32,10 TL’ye çıktı. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğünce sehven zammın yapıldığı açıklamasının bugün şirkete yapılan ödeme ile doğru olmadığı ortaya çıktı. 32,10 TL olarak açıklanan zammın ardından gelen tepkiler ve seçim öncesi geri alındığı ancak geçmeyen araçlar için işletmeci firmaya yapılan ödemede 32,10 TL’den 67 Milyon TL fazladan ödendi.

"MİLLETE FATURA KESMİŞLER"

Toplam 17 Milyon 514 bin araç geçişinin olduğu tüneli kullanıp geçen vatandaşlardan 23,30 TL ödeme alınırken geçmeyen vatandaştan 32,10 TL ödeme alındı. Yaklaşık 7 Milyon 611 Bin geçmeyen aracın bedelinin toplam 244 Milyon TL olarak Hazine ödedi. Bu da göstermektedir ki geçmeyen her araç için 32,10 TL ücret alınmış, sehven zam dediler yine vatandaşı yediler, yine millete fatura kesmişler.

"DÜŞÜŞE NEDEN OLACAK"

Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli için 2019 yılında Hazinenin işletmeci firmalara 3 Milyar TL ödeyecek. Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul İzmir otoyolunda verilen araç garantileri ile beraber bu tutar 6 Milyar TL’nin üzerinde olacak. 2020 yılında köprü ve tünel geçiş ücretlerinde yapılan fahiş zam araç geçişlerinde büyük düşüşe neden olacak. 2020 yılı sonunda Hazine tünel ve köprüler için 10 Milyar TL’yi bulan bir rakam ödeyecek" 

03 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?