KYÖD’ün 45 üyesi icrada

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) yönetimi, medyanın gündeminde yer alan üyelerin icraya verilmesi iddialarına yanıt verdi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

KYÖD Başkanı Didem Oral Turan ve yönetim kurulu üyeleri basın açıklaması düzenleyerek yerel medyada yer alan ‘KYÖD üyelerini icraya verdi’ şeklindeki iddialara açıklık getirdi. KYÖD Sosyal Tesisleri’nde yapılan basın açıklamasına KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, Başkan Yardımcısı Vural Atılgan, Yönetim Kurulu Üyeleri Erdem Çakır, Hülya Yolcubal, Görkem Kızıltaş ile Semahat Gün katıldı. Toplantıda basında yer alan icra konusuna değinen Başkan Turan, “Şu an 45 üyemiz icraya verildi. Hiçbir dernek üyesiyle icra dairesinde karşılaşmak istemez, biz de istemiyoruz. Ama maalesef bazı görevleri yapmak zorunda olduğumuz için zamanında aidat yükümlülüğünü yerine getirmeyen ve ödemeyeceğini belirten üyeleri de göz ardı edemezdik. Bu yönetim kent ve kentli için doğru olanı yapmaya devam edecek. Üyelerimizden katkı, destek, moral ve çalışma istiyoruz” dedi.

“BAĞLI OLDUĞUMUZ YÜKÜMLÜLÜKLER VAR”

Son dönemlerde gündemde sıklıkla yer alan derneğin üyelerini icraya verdiği yönündeki haberleri yanıtlayan KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, “Bu açıklamadan kentin gündemini meşgul etmemek için vazgeçmiştik ancak çıkan son günlerde basında çıkan haberlerde yanıltıcı bilgilerin yer alması üzerine bu bilgilendirmeyi yapmayı uygun gördük. Bilindiği üzere KYÖD dernekler yasası ve tüzük çerçevesinde hareket ediyor. Bizler genel kurulun bize yüklediği görevleri süremiz içinde yerine getirme yükümlülüğü içindeyiz. Bağlı olduğumuz mevzuat yükümlülükleri var.  6 Haziran 2018’de göreve geldik. 25 Mart tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul ile bazı kararlar alındı” dedi.

“TAHSİLAT GÖREVİ YÜKLENDİ”

Devamında Turan, “Alınan karar ile KYÖD’ün içinde bulunduğu birtakım mali ve diğer sorunlar üyelerle görüşüldü. Bu sorunları çözme yöntemleri de ele alındı. Genel kurulda alınan karar ile KYÖD’ün içinde olduğu mali sorunları kapsamında dernek üyelerinin aidatlarının 120 TL’den 880TL’ye bir seferliğine çıkarılmasına karar verildi. Yine genel kurulun huzurunda alınan bu karar 6 Haziran’da tekrar tartışılarak benimsendi. Seçilen yönetim kurulumuza mevcut durumun düzeltilmesi için 2018’den bu yana borcu olan üyelerden tahsilatının yapılması görevi yüklendi” şeklinde konuştu.

“ART NİYET SEZİYORUM”

Turan, “18 Eylül’de her üye için farklı şekilde mesaj atıldı. 2018 ve 2019 için 11 tane mesaj gönderildi. Bütün üyelerimiz 4 yıllık üniversite mezunu olup kariyerlerinde eğitim sahibi insanlar. Buna rağmen KYÖD beni hiç bilgilendirmeden icraya verdi diyorsa ben burada bir art niyet seziyorum. KYÖD üyelerini icraya veriyor diye bir algı var. Yönetim kurulu genel kurulun kendisine verdiği görevi yapmak zorunda. KYÖD belli bir yere kadar dayanmış ama şu an dayanma noktası yok. Hiçbir dernek üyesiyle icra dairesinde karşılaşmak istemez, biz de istemiyoruz. Ama maalesef bazı görevleri yapmak zorunda olduğumuz için zamanında aidat yükümlülüğünü yerine getirmeyen ve ödemeyeceğini belirten üyeleri de göz ardı edemezdik” dedi.

“ÜYELERDEN RİCA EDİYORUZ”

“Şu an 45 üyemiz icraya verildi” diyen Turan, “Göreve geldiğimizde 783 aktif üyemiz vardı o dönem 880 TL aidata tepki olarak 184 kişi istifa etti. 19 üyemiz onursal üye oldu ve 11 üyemiz de vefat ettiği için borcu silindi. Şu an 556 aktif üyemiz var. İstifa edenlerle beraber 2020 dahil cari aidatını ödeyen 125 üyemiz var. 880 TL’yi ödemeyenleri icraya veriyorlar diye yanlış bir algı var. 2014’ten itibaren aidat ödememiş üyeler mevcut. O günden beri aidatını ödememekte ısrar eden üyelerden rica ediyoruz. Ben dernek başkanı olarak bu borçları toplamak zorundayım. Hesabı sorulduğunda cevap verebilmem için yapmam gereken işlemi yaptım. Sorumluluklarını ivedilikle yerine getirmelerini bekliyorum. Kendilerinden de bize yardımcı olmalarını istiyorum” ifadelerini kullandı. 

KOCAELİ’YE MAL OLMUŞ BİR DERNEK”

Son olarak Turan, “Kamuoyunda yaptığımız çalışmaları artırıp geleceğe taşımaya ihtiyacımız var. Üyelerimizden hem mali hem de etkinlik anlamında destek istiyoruz. KYÖD, 73 yıldır ayakta kalma mücadelesi vermiş olan bir kurum. Kocaeli’ye mal olmuş bir dernek, onu ayakta tutmak üyelerin borcudur. 2020 yılı itibariyle yılık aidatımız 350 TL. Benim kastım meseleyi aidata indirgemek değil. Bu rakamlar kent gündemini işgal edecek rakamlar olmamalı. KYÖD geçmişte nasıl kentin geleceğe taşınması noktasında önderlik etmişse bugün de onlara ihtiyacı var. Bu sorunları konuşmak yerine yine etkinlik üretmeliyiz. Haziran ayında da Büyükşehir Belediyesi ile bir konserimiz olacak.  KYÖD çalışıyor. 11 Mart’ta koronavirüs ile ilgili bir çalışma yapacağız. Yine 8 Mart’ta ortak etkinlik takvimimiz olacak. Dönemin sonuna kadar bu yönetim kent ve kentli için doğru olanı yapmaya devam edecek. Üyelerimizden katkı, destek, moral ve çalışma istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

27 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?