İSU, İzmit'te 4 km altyapı yenileyecek

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit ilçesine bağlı Mehmet Ali Paşa Mahallesi Zincirlikuyu ve Bağdat Caddeleri’nde altyapı yenileme projesine başlayacak

Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü yöneticileri iki caddenin altyapı problemlerini giderecek proje nedeniyle bölge esnafları ve vatandaşlar ile bir araya gelerek bilgilendirmede bulundu. İzmit Zincirlikuyu ve Bağdat Caddeleri’nde, 1 km uzunluğunda yağmursuyu hattı, 1.25 km kanalizasyon hattı ve 1.77 km uzunluğunda içme suyu hattı olmak üzere toplam 4 km uzunluğunda altyapı hattı yenilenecek.

GENİŞ KATILIM

Mehmet Ali Paşa Düğün Salonu’nda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necati Çalık, Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Celal Civelek, İşletmeler Dairesi Başkanı Kenan Yaralı, KBB Fen İşleri Dairesi Başkanı Ayşegül Yalçınkaya, UKOME yetkilileri, mahalle muhtar temsilcileri, esnaflar ile vatandaşlar katıldı.

PROJE HAZIRLANDI

Bilgilendirme toplantısında konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Zincirlikuyu ve Bağdat Caddeleri’ nde yağmursuyu altyapısı olmadığını, ızgaralar ile kanalizasyon hatlarına bağlantısından dolayı bölgede yaşayan esnafların metan gazı problemi yaşadığını söyledi. İzmit’te içme suyunda kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu yerlerden birisinin Zincirlikuyu Caddesi’nde olduğunu da ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık, iki caddenin problemlerini gidermek için proje hazırladıklarını kaydetti.

“ASIL PROBLEM YAZ AYLARINDA”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın selamını da ileten İSU Genel Müdürü Sağlık, “İzmit Zincirlikuyu Caddesi’nde yağmursuyu hattımız yok. Bundan dolayı esnaflar dükkanlarına yağmur suyunun girmemesi için kanalizasyon hattını çeşitli noktalardan delerek ızgaralar ile bağlantı sağlamışlar. Bu ızgaralar da yağmur yağdığı zaman aşırı yağışlarda taşıyor ve sokaklara zarar veriyor. Asıl problem de yaz aylarında yaşanmaktadır. Yaz döneminde ızgaralarda metan gazı çıkışı oluyor ve kokuya neden olmaktadır” diye konuştu.

KOKU PROBLEMİ YAŞANIYOR

“Genelde Ağustos, Eylül, Ekim aylarında “şehir kokuyor” haberleri basına yansıyor” diyerek açıklamalarına devam eden Sağlık, “Kurum olarak Kocaeli genelinde ve İzmit özelinde caddelerin üzerindeki  yağmursuyu hatlarının büyük bir kısmını tamamladık. Turan Güneş, İstanbul, Atatürk Bulvarı gibi caddelerde yağmursuyu hattı yaptık. Ayrıca İzmit ilçesinde içmesuyunda kayıp kaçağın en yüksek olduğu noktalardan bir tanesi Zincirlikuyu Caddesi’nin sağ ve sol taraflarıdır. Buradaki altyapı elek gibi. Bu suyun ziyanı yanında binaları da çürüterek önemli oranda etkilemektedir. Bundan dolayı da bu iki caddede yeni içmesuyu hatlarının yapılması gerekmektedir” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Proje ile birlikte altyapı problemlerinin giderileceğini sözlerine ekleyen Genel Müdür Ali Sağlık,“Çalışma ile birlikte hem içmesuyu hem kanalizasyon hatları, bütün binaların içme suyu ve kanalizasyon hatlarının bağlantılarını yenileyeceğiz. Yağmursuyu hattı yanı sıra gerekli noktalara da ızgaralar yapacağız. Hem altyapı ve üstyapıyı belirlediğimiz sürede tamamlamayı hedefledik. Müteahhiti ona göre çalıştıracağız. Büyükşehir ekipleri kazı nedeniyle alternatif yollar konusunda çalışmalar yaptı. Vatandaşlarımız mağdur olmayacak şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

4 KM ALTYAPI YAPILACAK

İzmit Zincirlikuyu ve Bağdat Caddeleri’nde, 1 km uzunluğunda yağmursuyu hattı, 1.25 km kanalizasyon hattı ve 1.77 km uzunluğunda içme suyu hattı olmak üzere toplam 4 km uzunluğunda altyapı hattı yenilenecek. Hatların yenilenmesi ile birlikte iki cadde yeni yağmursuyu hattına kavuşacağı gibi koku problemi de yaşanmayacak. Ayrıca, içme suyundaki kayıp kaçağın önüne geçilecek.

26 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?