Tekoğul, '1999 depremi bir milat'

Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen şubat ayı meclisinde deprem konusuna değinen AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “1999 depremi her şey için bir milat. Hem bireysel hem de kurumsal olarak zihni dönüşümlere neden olan bir başlangıçtı” dedi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Kocaeli Ticaret Odası( KOTO) Şubat ayı meclisi, Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkanlığını Akın Doğan’ın üstlendiği meclis toplantısına KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, yönetim kurulu ile üyeler katıldı. Toplam 4 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste afet bilincinin geliştirilmesinin ilimiz açısından hassasiyetine değinen AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “1999 depremi her şey için bir milat. Hem bireysel hem de kurumsal olarak zihni dönüşümlere neden olan bir başlangıçtı” dedi.

KOCAELİ 2’NCİ SIRADA

Mecliste ilk olarak afet müdahale planlamasına dair açıklamalarda bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürü Salim Tekoğul, “1999 depremi her şey için bir milat. Hem bireysel hem de kurumsal olarak zihni dönüşümlere neden olan bir başlangıçtı. Yeni kurulan kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş yönetimi öngörüldü. 11 ilde birlik müdürlüklerimiz mevcut. 6 bine yakın personel 25 ilde lojistik depoyla, ilimizde Kartepe’de 20 konteynırlık cep depomuz var. Bizler afet öncesi, sırası ve sonrasında çalışan bir kurumuz. Afet sonrasında hayatı normale getirme işlemlerimiz var. 4 ana faaliyet alanımız mevcut. İlimizde 46 tane deprem gözetleme istasyonumuz var. Kocaeli Türkiye de İstanbul’dan sonra 2’nci sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOK ZAMANIMIZ KALMADI”

“4 başlık altında yapılan projelerimiz mevcut” diyen Tekoğul, “Afetlere Hazırlık yılı projemiz afet olmadan önce önlem alma adına gerçekleştirildi. Her ay bir tema işliyoruz, Şubat ayında gönüllülük temasına odaklandık. Kocaeli’nin deprem risk analizine baktığımızda önemli bir fay üzerinde duruyor. Bu coğrafyada yüz yılda bir büyük deprem oluyor. Yaklaşık 25 yılda bir oluyor. Son Kocaeli depremini düşündüğümde üzerinden yirmi yıl geçti. Bunu otuz yıl olarak düşündüğümüzde çok bir zamanımız kalmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

KOTO ÇÖZÜM ORTAKLARI

Devamında Tekoğul, “Endüstriyel kazalar kimyasal tesislerde başkent. Su baskını ve heyelanlar riskinde 3’üncü bölgeyiz. Ulaşım kazalarında ana ulaşım riskini taşıyoruz. 1999’dan kalan bin 600 civarı hasarlı binamız mevcut. Büyükşehir Belediyesi ile bu konu üzerinde çalışma yapılmaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ilgili kurumların yetkilileriyle her sene 2 kere toplanarak bu planı güncelleştirmeye çalışıyoruz. Kocaeli’yi ilgilendiren çalışma da 2015 yılında onaylandı. Entegre bir şekilde çalışan bir planlamadan bahsediyoruz. Çok ayrıntılı işleyen bir plan söz konusu. Güncelleme eğitim ve tatbikatlarla sürecimiz devam ediyor. 26 tane hizmet grubuna hitap ediyoruz. Plan içerisinde 16 bin 341 insan kapasitesi mevcut. Kocaeli’de ise 16 tane kuruluş bulunuyor. Bu anlamda sizlerde KOTO olarak satın alma ve çözüm ortaklarısınız” dedi.

“AFETE HAZIR MIYIZ?”

“Afet müdahale kapasitesine katkı açısından ilk 72 saat çok önemli” diyen Tekoğul, “Gönüllülük temelinde Kocaeli’de bin 411 kişiyiz. Biz en azından teorik olarak afet bilincinin alınmasının kolay olduğunu dile getiriyoruz. Afet sırasında gönüllü olarak daha bilinçli yardım AFAD ile mümkün. Afetler bilinmezlikleri barındıran yapıdadır. Gönüllülük konusunda paydaşlığa katkı sunmanızı bekliyoruz. Türkiye olarak depreme hazır mıyız sorusunu herkes hazırsa biz de hazırız demek için ortaya koyduk. Müdahale yerine risk azaltma konusunda önlem alınması gerektiğini düşünüyoruz. Zannediyorum ki yanlış faaliyetlere devam ettiğimiz sürece afetten etkilenmememiz çok zor” diyerek sözlerini noktaladı.

1 MİLYON 8 BİN TL GELİR

Tekoğul’un ardından faaliyet raporunu değerlendirmek üzere kürsüye gelen KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Geçen ay ziyaretimize gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’u ardından anladık ki bazı sıkıntılarımız o kurum üzerinden bir üst tarafa iletebilir ve sıkıntılarımız çözülebilir. Yine 3’üncü meslek komitemizin sıklıkla şikayet ettiği çekici araçların iş makinesi olması meselesi vardı. Bu konuda istişarelerimiz oldu. Önümüzdeki dönemde İDEV ile ilgili çalışmamız olacak. Büyükşehir Belediyemiz ile yapacağımız tarım çalışması ile detaylı incelememiz yapılacak. Yine Çevre ve Şehircilik Müdürümüz ile istişarelerde bulunduk” dedi. Bulut’un ardından Ocak ayı mizanını sunan KOTO Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Şahin, “1 milyon 8 bin gelirimiz, 676 bin 744 TL giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 6, 95’ini, gider bütçemizin de yüzde 4, 67’sini oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

26 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?