Lastik İş'te ara bulucu süreci!

Lastik Sektörü Grup Toplu İş Sözleşme sürecinde diğer firmalardan ayrılarak sendikayla bireysel görüşme kararı alan Goodyear’ın görüşmeleri sürüyor.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Lastik-İş Sendikası ile ayrı görüşmek isteyen Goodyear bugün sendika ile masaya tekrar oturdu. Tryp By Wyndham Otel’de yapılan görüşmeye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetiminin yanı sıra Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci ile yetkililer katıldı. İlk görüşmeden beri süregelen Genel Başkan Alaaddin Sarı’nın da belirttiği geri adım atılmayacağı yönündeki tutum bugün yapılan 5’inci görüşmede de devam etti. Toplantı sonucunda bilgilendirme yapan Sarı, “Bugün Goodyear Adapazarı ve Kocaeli fabrikaları ile alakalı görüşmemizi yaptık. Özellikle üretim işçisi için 3 madde, destek için ise 1 madde geçti. Bunların içerisinde evlenme, doğum, ölüm yardımları diye değerlendirdiğimiz oranlarla alakalı yüzde 22 ile yüzde 47 arasında tarihi zam alınmıştır” dedi.

4 MADDE GEÇTİ

Basına kapalı yapılan görüşmenin sonucunu paylaşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Bugün Goodyear Adapazarı ve Kocaeli fabrikaları ile alakalı görüşmemizi yaptık. Müzakerelerimiz devam ediyor. Özellikle üretim işçisi için 3 madde, destek için ise 1 madde geçti. Bunların içerisinde evlenme, doğum, ölüm yardımları diye değerlendirdiğimiz oranlarla alakalı yüzde 22 ile yüzde 47 arasında tarihi zam alınmıştır. İyi tarafları kadar üzerinde durduğumuz maddeler de var. Yeni işçinin işe giriş ücreti dahil olmak üzere yıllık ücret, izinler, ikramiye geçici işçi ve destek işçisi dediğimiz maddeler duruyor hala geçmiş değil. Her zaman söylediğimiz gibi bunlar bizim kazandığımız haklarımız. Genel manada sürecimiz bu şekilde bitti” dedi.

“DÜNYA EKONOMİSİNE DARBE”

“Bir sonraki görüşmemiz 9 Mart saat 14.00’de buluşacağız” diyen Sarı, “Bu süreçte artık bu arabulucu tarihlerimiz başlıyor. Görüşmemiz bugün bu şekilde bitti. Şunu da söylemekte fayda var ki çok enteresandır ama korona virüs ekonomiyi vurmaya başladı. Ekonomiyi vurmaya başlamasıyla özellikle son dönemlerde Çin’de uluslararası sermayenin yapmış olduğu yatırımlar vardı. Orada durma noktasına geldi. Dünyada hızlı bir şekilde yayılması neticesinde bizim için insan hayatı çok değerli olmakla birlikte dünya ekonomisine müthiş bir darbe vuracağı da ortadadır. Buna da dikkat çekmek gerektiğine inandığım için söyleme gereği duydum” şeklinde konuştu.

LASTİK İŞÇİSİ BİLİNÇLİDİR”

Devamında Başkan Sarı, “Biz de bir sendika olarak duyarlılık oluşacak şekilde önleyici tedbirleri alacağız. Bunu bugün yaptığımız görüşmede Goodyear’ın Çin’deki fabrikanın durmasını ifade etmelerinden dolayı söyledim. Goodyear durduysa diğer firmalarında ekonomik açıdan durmasına neden olabilir. Virüsün İtalya ve İran a gelmiş olması bizim ülkemize gelmeyeceği anlamına gelmez. Önleyici tedbirler almak zorundayız. Özellikle sıcak su ve güneşte virüsün yaşayamadığı yönünde açıklamalar var. Yazın bu gribin kalkacağı konusunda bir değerlendirme var.  Hijyene dikkat edeceğiz. İlan panolarında da buna arkadaşlarımız önem veriyorlar. Lastik işçisi bilinçlidir. Çin’de Goodyear fabrikası durduysa bu bir sıkıntıdır. Ekonomik dengelerin bozulacağı manasına gelebilir. Türkiye’deki dünya borsasıyla alakalı dövizin ve altının ne kadar yükseleceğinin de buna paralel olarak devam edeceği kanaatindeyiz. Sadece Goodyear için değil bunu Çin’deki bütün yatırım firmaları için söyleyebilirim” diyerek sözlerini noktaladı.

25 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?