“Kandıra’yı kimse yok sayamaz”

CHP Kocaeli Doğa Hakları İzleme Kurulu dün il binasında çöp depolama alanı ilgili basın açıklaması düzenledi

CHP Doğa ve İnsan Hakları İzleme Grubu, Kandıra’ya yapılması planlanan çöp tesisi ile ilgili dün basın toplantısı düzenledi. İl binasında gerçekleşen açıklamaya CHP Kocaeli Doğa ve İl Hakkı İzleme Komisyonu Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Demet Özgün Karaman, Çevre Mühendisleri Odası eski Başkanı Sait Ağdacı, Çevre ve Sağlık İl Komisyon Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, Yüksek Ziraat Hüseyin Yücel katıldı.

“OLDU BİTTİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Açıklamada grup adına konuşan Çevre ve Sağlık İl Komisyon Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, “Üç yılda geldikleri nokta bu maalesef, şimdi de bir oldubitti ile karşı karşıyayız. Bu yönetmelikte belirtilen kriterleri yani Kanunen olması gerekenleri sıraladıktan sonra gelelim KBB çalışma ve açıklamalarına KBB ve KAOB birlikte bir çalışma yürüttükten sonra KBB Başkanı tarafından talihsiz bir şekilde Düzenli Depolama Alanı olarak "Kandıra bölgesi Akçakese Köyü mevkiindeki alan olabilir, seçtik yapacağız" şeklinde bir açıklama yapılmış sonra düzeltilmeye çalışılarak akabinde Kandıra ya tarımsal teşvik gibi gerekçesini anlayamadığımız bir takım söylemlerde bulunmuştur.”

“KRİTERLERE UYMAYAN BİR BÖLGE”

Kocaeli’nin bir atık sorunu olduğu belirten Tana açıklamasının devamında, “Bunun çözümü için defalarca önerilerde bulunduk. Bunların başında da atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüm geliyor ne hikmetse bunlar hep göz ardı edilip aspirin tedavisiyle günü geçirmeye çalışıyoruz. Günde 300 ton atık bertaraf etmek varken iki bin tonu bertaraf etmek zorunda kalıyoruz. Kriterler ışığında buradaki posterlerde de gördüğünüz gibi: olabilir olacak denilen Akçakese bölgesi kaynak ve yeraltı sularının olduğu, yerleşim yerlerine mesafesinin çok yakın olduğu kendine özgü orman yapısının olduğu, kuzeyli rüzgarlara hakim hemen yanından doğalgaz hattının geçtiği, kamu memnuniyetinin de olmadığı kısaca hiçbir kritere uymayan bir bölgedir" şeklinde konuştu.

“OYUNLAR OYNANIYOR”

Tan solarak,  “Son zamanlarda Kandıra üzerinde bir takım oyunların oynandığını görüyoruz. Kandıra’nın arsaları tarlaları parsel parsel satılıyor, İSKİ’nin bile bize hak verdiği Sungurlu barajı inatla yapılacak denilip destekleniyor, Babaköy de Kaya Mezarları arazisinde "mezarlar nasıl olsa tahrip edildi" denilerek taş ocakcılığına izin veriliyor. Kocaeli’nin ve Marmara bölgesinin tarım merkezi, süt ve süt ürünleri ile meşhur Kandıra’yı kimsenin yok saymasına izin vermeyeceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

“SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tan’ın ardından konuşan Sait Ağdacı, “Son 3 ayda hadi yer bulalım demekle olmaz bu işler. Bu işin birinci kuralı yerinde ayrıştırma. Yaklaşık 2 bin ton atık bunlar yapıldıktan sonra en fazla yüzde 15 düşecektir, 300 ton olacaktır. 2 bin ton nerde 300 ton nerede? Bu konuda bir çalışma yok. Her şeyi bertaraf edeceğiz, gömeceğiz gibi akıl almaz bir düşünce var. Biz bunu anlayamıyoruz. Bu çapta yapılan bütün projeler yanlış. Hepsi çevreye, kriterlere, insan kullanımına karşı olan faaliyetler. Görüyoruz ki son zamanlarda Kandıra üzerinde bir şeyler oluyor. Köpek barınağı, cezaevi, Sungurlu Barajı, Babaköy’de kaya mezarlarının olduğu bölgede Kandıra’da. Kandıra gözden mi çıkarıldı, parsel parsel de satılıyor, doğru. Kandıra yok edilmek mi isteniyor? Kandıra kentimizin ve Marmara Bölgesi’nin tarım merkezi. Kandıralıların haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

20 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?