Tipioğlu, “Emniyetimiz suçun olduğu her yerde”

İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, bugün Kocaeli’de görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda kentteki suç verilerini değerlendirdi

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Ekim ayı itibariyle ilimizdeki görevine başlayan İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, basın toplantısı düzenleyerek 2019 yılı suç istatistiklerini paylaştı. Polis evinde gerçekleşen toplantıya İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu’nun yanı sıra Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gülşah Yücel, il ve ilçe müdürleri, birim amirleri, polis memurları ve ilimizde görev yapan basın mensupları katıldı. Toplantıda Kocaeli’ye dair emniyet istatistiklerini paylaşan İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, “Ölümlü kazalarda yüzde 21 azalma oldu. Toplumumuzda önemli bir yer tutan narkotik suçlarla mücadele olay sayısında yüzde 6, yakalanan şahısta yüzde 13 artış görülmüştür. Yapılan operasyonlar neticesinde 57 kg esrar, 3 kg bonzai, 30 bin adet uyuşturucu hap, 21 kg afyon sakızı, bin 880 sentetik ecza maddesi yakalanmıştır. Emniyetimiz suçun olduğu her yerdedir” dedi.

“GÜVEN ORTAMI”

Toplantıda emniyet müdürlüğünün rakamlarından bahseden İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, “Teşkilatımızın en az rütbesinden en büyük rütbesine kadar görev alan arkadaşlarıma özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Emniyet teşkilatı olarak halkımızın desteğini almanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Vatandaşın hak ettiği güven ortamını sağlamak adına çalışmaya devam edeceğiz. Sizler de değerli basın mensupları olarak halkın bilgilendirilmesi noktasında bizim için önemlisiniz” dedi.

“İLİŞKİYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Değerlendirmelerine devam eden Tipioğlu, “Halkımızın desteğini alırken medya mensuplarının oynadığı kilit rolü bu aşamada belirtmek isterim. Emniyet teşkilatı olarak çalışmalarımızın halka doğru şekilde aktarılması çok önemlidir. Riskler konusunda kamuoyunu bilgilendirerek insanlarımızın tedbir almasını sağlıyorsunuz. Doğru bilgilendirmelerle ve yasalar çerçevesinde bu ilişkiyi güçlendireceğiz. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde 2019 yılında vatandaşlarımıza genel güvenlik kurallarımızı hatırlatmak adına çok sayıda proje yürüttük” şeklinde konuştu.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Devamında Tipioğlu, “2020 yılında ilimize göç ile gelen suça sürüklenebilecek çocuklara yönelik ‘ Ben Sen Yok Biz Varız’ projemiz başta olmak üzere dün düzenlemiş olduğumuz ‘ Madde Bağımlılığına Hayır’, ‘Sessiz Kalma’, ‘Silahlı Sevince Hayır’ ve kadına şiddete yönelik çalışmalarımızda da hizmete hız kesmeden devam ediyoruz. Görev süremizde 350 bin eğitim kurumunu ziyaret ederek 5 bin 650 kişiye sunum yapılmıştır. Bu alandaki faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecektir. Toplumumuz için önemli olan aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet konusunda sıfır tolerans sistemiyle çalışıyoruz. Yıl içerisinde 22 polis merkezimizde 693 personelimize eğitim verdik. Tüm personelimize eğitim verilecektir” dedi.

“ÖLÜMLÜ KAZALARDA YÜZDE 21 AZALMA”

Tipioğlu, “Önemli bir sorunumuz olan trafikte ise ekiplerimizin araçlara yönelik çalışmalarında yüzde 60 artış görülmüştür Ölümlü kazalarda yüzde 21 azalma olmuştur, ciddi azalmalar meydana gelmiştir. Toplumumuzda önemli bir yer tutan narkotik suçlarla mücadele olay sayısında yüzde 6, yakalanan şahısta yüzde 13 artış görülmüştür. 2019’da yapılan operasyonlar neticesinde 404 kg eroin, 57 kg esrar, 3 kg bonzai, yaklaşık 30 bin adet uyuşturucu hap, 25 kg kokain, 21 kg afyon sakızı, bin 880 sentetik ecza hapı yakalanmıştır. Emniyetimiz suçun olduğu her yerdedir” ifadelerini kullandı.

“HIRSIZLIKTA YÜZDE 25 AZALMA”

“Müdahale edilen olaylarda yüzde 48,5 oranında, yakalanan şahıs oranında yüzde 41 artış meydana gelmiştir” diyen Tipioğlu, “Bu rakamlar bizim uyuşturucuyla mücadele tutumumuzun kararlılığını gösterir. Sıfır toleransla çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Asayişte hırsızlık temelli suçlarda yüzde 25 oranında azalma olmuştur. 45 günlük süreçte yüzde 53’lük oranda azalma olmuştur. Emniyet teşkilatımızın uygulamaya koyduğu konseptin temeli suç işlenmeden önlemeye yöneliktir. Bu bizim için esastır. Suç rakamlarındaki ciddi düşüsün sebebi polisimizin alan hakimiyetini arttırması, suç işlenmeden önce alınan tedbirlerin aktif hale getirilmesine yöneliktir” şeklinde konuştu.

“MÜCADELE DEVAM EDECEK”

Devamında Tipioğlu, “Suç işleyebilecek özellikle aranan şahısların yakalanıp adalete teslim edilmesi gerekir. Bu konuda da ciddi oranda gayretin olduğu gerçektir. 2019’da şok uygulama, sabit uygulama, güvenli okul gibi uygulamalarla halkımıza hizmet noktasında çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Şehrimizde 32 bin 176 uygulama gerçekleşmiş, 2 milyon 154 bin 836 şahıs kontrol edilmiş, 7 bin 5 aranan şahıs yakalandı. 45 günlük süreçte 10 bin 297 uygulama gerçekleştirilmiş, 864 bin 777 şahıs tespit edilmiş, 676 şahsa işlem yapılmıştır. Emniyet teşkilatı halkın huzurunu bozan, şehrin güvenliğini tehdit eden, devletimizin varlığına tehdit oluşturan FETÖ ve PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelemiz devam edecektir. Kanlarıyla topraklarımızı toprak yapan, bayrak yapan, canlarıyla vatan yapan bütün aziz şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğilerek, rahmet diliyorum” dedi.

“BASIN ÇOK ÖNEMLİ”

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularına yanıt veren Tipioğlu, “Kamuyounun doğru bilgilendirmek açısından basın çok önemli. Önceki toplantıda belirlediğimiz gibi bir sosyal medya hattımız var. Oradan gerekli açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz. Bu kullanım 3 aylık süreçte iyi neticeler veriyor, vermeye de devam edeceğini tahmin ediyorum. Sizler de haklı olarak haberi haber yapacak bilgiler, kullanabileceğiniz fotoğraflar istiyorsunuz bununla ilgili de talimat verdik. Bu uygulamanın aksaklıkları giderilecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

20 Şubat 2020 - Asayiş

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?