Ulusoy, “Türkiye ihracatının yüzde 18’i Kocaeli'den"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 8’inci Dönem Meclisi Şubat ayı toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Kocaeli Sanayi Odası ( KSO) Şubat ayı meclisi Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında toplandı. KSO Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy ile meclis üyeleri katılım sağladı. Şubat ayı verilerine dair değerlendirmelerde bulunan Ulusoy, “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre Ocak ayında ihracat 2,5 milyar dolar, ithalat ise 3,4 milyar dolar oldu. Türkiye ihracatının yüzde 18’i ilimizden gerçekleşti. Yıllık cari denge 2019’da 1 milyar 674 milyon dolar fazla verdi. Yıllık bazda 2001 yılından bu yana ilk defa fazla verdik” dedi.

 

“ÜZÜCÜ HABERLER”

 

“2020 yılına maalesef üzücü haberlerle başladık” diyerek sözlerine başlayan KSO Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, “ İdlib’den gelen şehit haberleri, Çin koronovirüs salgını hala devam ediyor, Elazığ ve Malatya depremi, Van Bahçesaray’daki çığ felaketi, Sabiha Gökçen uçak kazası olaylarında hayatını kaybeden askerlerimiz ve vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Sözlerime ekonomik değerlendirmelerimle başlamak istiyorum. Ocak ayında ihracat13,9 milyar dolar olurken ithalat 18,5 milyar dolar, dış ticaret açığı ise 4,6 milyar dolar oldu” dedi.

 

“YILLIK CARİ DENGEDE FAZLA VERDİK”

 

Devamında Ulusoy, “Cari dengenin pozitifte kalabilmesi için ihracat artış oranı yüzde 7-8 seviyelerini aşmalı. Bu bağlamda 2020 yılında aylık bazda 17-18 milyar dolarları aşan seviyeleri görmeyi temenni ediyoruz. Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre ocak ayında ihracat 2,5 milyar dolar, ithalat ise 3,4 milyar dolar oldu. Türkiye ihracatının yüzde 18’i ilimizden gerçekleşti. Yıllık cari denge 2019’da 1 milyar 674 milyon dolar fazla verdi. Yıllık bazda 2001 yılından bu yana ilk defa fazla verdik. Diğer taraftan doğrudan yatırımlardaki girişlerin azalıyor olması istediğimiz bir tablo değil” ifadelerini kullandı.

 

“BÜTÇE AÇIK VEREBİLİRDİ”

 

Ulusoy, “İşsizlik oranı kasım ayında yüzde 13,3 olarak bir önceki yılın 1 puan üzerinde, bir önceki aya göre 0,1 puan geriledi. Aylık bazda gerileme küçük de olsa devam ediyor. Genç nüfustaki işsizlik yüzde 24,5 oldu. Ancak bizi mutlu eden, sanayi üretimindeki toparlanmanın istihdama verdiği katkı oldu. Kasım ayında, Ekim’e göre sadece sanayi sektöründe istihdam artışı oldu. Sanayide 92 bin, inşaatta 53 bin, hizmetlerde -14 bin, tarımda -20 bin artış oluştu. Bütçe Ocak ayında 21,5 milyar TL fazla verdi. Gelirler 122,2 milyar TL iken giderler 100,7 milyar TL oldu. Bunun 40 milyar TL’si Merkez Bankası'ndan geliyor. Bu aktarılmamış olsaydı bütçe 18,5 milyar TL açık verebilirdi. Odanın 2020 Ocak ayı geliri 1 milyon 296 bin 289 TL iken gideri ise 926 bin 278 TL şeklinde oldu” dedi. Ocak ayı mizanı oy birliğiyle kabul edildi.

 

“NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ İHTİYACI”

 

KOÜ, sanayi odaklı tez çalışmalarını teşvik etmek için firmalarınızda yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen ve projesi olan çalışanlarınıza sınavsız hak tanıyor” diyen Ulusoy, “Bunu özellikle Ar-Ge merkezi olan firmalarımıza duyurmak istiyorum. Ar-Ge merkezi olan firmaların bir ödevleri de zaten yüksek lisans ve doktoralı eleman çalıştırmak. Bu uygulama üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye de önemli katkı verecektir. ‘Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP)’ hakkında bilgi aktarmak istiyorum. Bu program bulmakta güçlük çektiğiniz nitelikli işgücü ihtiyacının, kurslar kanalıyla yetiştirilmesine imkan sağlıyor. İŞKUR’un diğer işbaşı eğitim programlarından farklı olarak da, teorik eğitim yerine direkt işbaşı eğitimi ile başlıyor. Yani kursları işyerlerinizde düzenleyip, kursiyerleri kendi elemanlarınız aracılığıyla yetiştirebileceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

“KURSİYER ALMA İMKANI”

 

Devamında Ulusoy, “Kursiyerlerin asgari ücret tutarında günlük cep harçlıkları, genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Kursiyerleri İŞKUR aracılığıyla seçebilirsiniz. Ya da kendi havuzunuzda oluşturulan kişilerin İŞKUR kaydı yapılarak da kurs açılabiliyor. Bu program kursiyer sayısında da avantajlı. Mevcut çalışan sayısının yarısına kadar kursiyer alabileceksiniz. Yeni kurulan firmalara ise çalışan sayısına bakılmaksızın, istedikleri sayıda kursiyer alma imkanı tanıyor. İlimizde 2019 yılında 730 kişilik kurs açıldı. 2020 Ocak ayında 270 kişilik bir talep oldu” diyerek sözlerini noktaladı.

19 Şubat 2020 - Ekonomi

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?