Aracı, “BHC ile 26 yıldır uğraşıyorum”

Koruma Klor Alkali Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, son dönemde gündemde sıklıkla yer alan liman yapımı konusuna ilişkin eleştirilere yanıt verdi  

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Koruma Klor Alkali Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, gündemde yer alan yeni liman konusuna dair açıklamalarda bulundu. Koruma Klor şirket binasında düzenlenen basın açıklamasında Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı başta olmak üzere AKTAŞ Dış Ticaret Terminali Tesis Müdürü Dinçer Demirel, Kırım Tatarları Derneği Başkanı Zümran Aracı, şirket yetkilileri ve semtte yaşayan vatandaşlar yer aldı. Koruma Klor ve Aktaş firmaları tarafından yapılacak olan liman konusuna açıklık getiren Aracı, “Buraya bir liman yapılacak demek doğru değildir. Orada liman yapılmayacak. Burada bir iskele planlanmaktadır” dedi. MERKİM depolama alanından kirlenmiş atıkların çevreye uygun ortadan kaldırılması ve bertarafı projesi kapsamında şirket çalışmalarına değinen Aracı, “26 yıldır BHC ile uğraşıyorum. Benden başka bir Allah’ın kulu bu işle uğraşmadı. Birleşmiş Milletlerden karar çıkarttım. Bu iş için 719 bin 317 Euro para harcadım. Ama bunun tokadını da ben yedim” şeklinde konuştu.

“İYİ İŞLERİN ÖNÜNE GEÇİYORLAR”

Açıklamalarda bulunan Vefa İbrahim Aracı, “Direkt şahsımı ve ailemi hedef alan kişinin söylediklerinin tamamı yalan diyerek sözlerime başlamak istiyorum. İnsan şerefiyle yaşar. Torunlarımın hepsi bu şehrin fanatiği. Bir kişi benim için ispat edemezsen ‘şerefsizsin’ yazmış ve kendisi benim kiracım. Bana, ‘bütün eşyalarımı bırakıp gitsem borcumu siler misin’ dedi. Bu iş köpeksiz köyde değneksiz gezmeye benzemiyor. Gazetelere açıklama yaptım. Bu açıklamalarla ilgili bir şahısın meslektaşlarına yönelik ‘aç köpekler’ yazısı var. Bir insan kendi meslektaşlarına bunu nasıl yazar? Ya psikolojisi bozuktur ya da alkollüdür. Bu insanlar bu şehirde maalesef iyi yapılacak işlerin dahi önüne geçiyorlar. Sefa Sirmen ile Kocaelispor için görüştüm. Her zaman bağış yaptım. Asla makbuzsuz para alışverişi yapmadım. Ertesi gün bir gazeteci yazı yazdı. Son kez bir açıklama yayınlayarak gerekli hukuki süreci başlatacağım, hep beraber mart başını bekleyelim. İcra yolu açıldı” dedi.

“BİR ALLAH’IN KULU BU İŞLE UĞRAŞMADI”

MERKİM depolama alanından kirlenmiş atıkların çevreye uygun ortadan kaldırılması ve bertarafı projesi kapsamında şirket çalışmalarına değinen Aracı, “26 yıldır BHC ile uğraşıyorum. Benden başka bir Allah’ın kulu bu işle uğraşmadı. Birleşmiş Milletlerden karar çıkarttım. Bu iş için 719 bin 317 Euro para harcadım. Ama bunun tokadını da ben yedim. İZAYDAŞ şimdi bunu Birleşmiş Milletlerden alıp yakıyor. 20 senedir neden almıyordunuz? Eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile eski Vali Ercan Topaca konuya çözüm odaklı yaklaştı. Bu memlekette işini yapan herkesin yanındayım. 1975’ten beri BHC’ler orada depolu halde. Kurtulmaya şahsen en çabuk yoldan ben uğraşıyorum” şeklinde konuştu.

“LİMAN YAPILMAYACAK”

Aracı, “Buraya bir liman yapılacak demek doğru değildir. Orada liman yapılmayacak. Burada bir iskele planlanmaktadır. Ayrıca yapılacak iskelenin işletmesini Kortaş yapacak. Oraya yeni bir tank yapılacak yer zaten bulunmuyor. Bizim de mevcut yerlerimizde yeterli tanklarımız var. Gerisi zaten bizim fabrikalarımızdır. Sürekli Cumhuriyet Mahallesi konuşuluyor. Ben İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e bu konuda bir toplantıya katılıp doğru bilgi vermediği için sitem ettim. Cumhuriyet Mahallesi’nde 5-6 parsel yerimiz var. Hiçbirine ne çirkin bir yapı ne de başka bir şey yapmadım. O bölge zaten dolgudur ve milletin alanıdır. Oraya hiç kimse bir şey yapamaz. Buyursun gelsin oraya park yapsın” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR ÇOK NET”

“Mevcut yerlerimizde yeterli tanklarımız var” diyen Aracı, “Cumhuriyet mahallesinin çok büyük bir şansı var. O parsellerin hiçbirine yapı yapmadım. Yapılan alanda mülkiyet yok. İskelenin üzerinde konulacak boru sistemi çok maliyetli. Bu memleket sahipsiz değil. Bu memlekette hala düzgün hizmet eden bürokratlar var. İskelenin yapımıyla ilgili bütün izinleri aldık. Büyükşehir bu konuda çok net, bir kamyon dahi dolgu yapamazsın denildi. Shell zamanında kendi iskelesini yapıp bizi bu alana sıkıştırdı. Bu işi sıkıştıran Shell’dir. Mantıklı olan bir tane platform yapıp devamının borularla dağıtımıdır. Bunun yapılması zamanına bağlı olarak maliyet anlamında değişiklik gösterebilir. Şu anda karşıda bir tane daha liman yapılıyor. Orası iskele değil liman. Bakın orada ne kadar dolgu yapılıyor? Kimse orayı konuşmuyor da neden burada yapılacak iskeleyi konuşuyor” ifadelerini kullandı.

“KAPASİTE ARTTIRMA YOK”

Devamında Aracı, “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında her detay çok açık. 385 tesis bu sözleşme kapsamında. Yönetmelik böyle bir depo yapılıyorsa ne kadar mesafede önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Ona göre önlemini alıp çevrede bulunan cami, okul vb. alanlar için önlem alınması gerektiğini söylüyor. Bu tesis için 6 milyon Euro masraf ettik. Ben bu yapının Derince’de yapılacağını haberlerden öğrendim. Mevcut arsalarımız gereği kapasite arttırma gibi bir durum söz konusu değil. Hem maliyetli hem de gereksiz. Herkes bir liman diye tutturdu gidiyor. İnsanın içi acıyor. Zaten yarın yapılacak ÇED toplantısında da projenin detayları halka sunulacak” dedi.

“GEÇİT YAPAMAYIZ”

“Akıllı, mantıklı bir işe kim hayır der” diyen Aracı, “Örneğin belediyenin demir yolları ile ciddi sıkıntıları var. Açık çek veriyorum, şuraya bir köprü yapın. Araçlar hiç Mahle Piston’a girmesin. Demiryolunun arkasından araçlar kolay çıksın. Zannediyorum Tahir Bey’in söylediği de buydu. Biz taşa kazma vurup bir geçit yapamayız. Biz de bu köprüyü rahatlatmak için elimizden geleni yapalım. Tahir Başkan ve Fatma Hanım bizleri toplasın. Fikir alışverişinde bulunalım. Vatandaştan çok o bölgede köprü konusunda benim şikayetim var” şeklinde konuştu.

“YERİMİZ YOK”

Yeni yapılacak iskeleye dair konuşan AKTAŞ Dış Ticaret Terminali Tesis Müdürü Dinçer Demirel, “Şirket olarak sıvı atıkların sadece taşınması konusuyla ilgileniyoruz. Kara tankerleriyle endüstrinin taşınmasını alt kollarla sağlıyoruz. Bizde herhangi bir üretim süreci yoktur sadece ticaretini yaparız. Zaten bakanlık tesislere kendi özelinde böyle bir ayrıcalık vermiyor. Ortak firma yapılaşması istiyor. Koruma gurubuyla hiçbir ticari ortaklığımız yoktur. 27 bin metrekare depolama alanımız var. 44 tane tank alanımız var daha fazlasına yerimiz zaten yok” dedi.

17 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?