CHP'de gençler yarışıyor

CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları'nın bugün başlayan kongresinde 3 aday başkanlık için yarışıyor

KYÖD binasında yapılan CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Olağan Kongresi gerçekleşiyor. Kongrede mevcut başkan Engin Akbulut yeniden aday olmazken Ahmet Sefa Taşkın, Ahmet Ömer Kavut ve Emre Gümüş başkanlık için yarışıyor. 743 kişinin oy kullanma hakkı bulunurken kongre sonucunda 10 ilçe yöneticisi ve 74 il delegesi de seçilecek. Seçimin divan başkanlığını CHP İl Gençlik Kolları eski Başkanı Ozan Aksu üstlenirken blok listeyle yapılmasına karar verildi.

YOĞUN KATILIM

Yoğun katılımla gerçekleşen kongreye CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay başta olmak üzere İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İl başkan adayları Hikmet Erenkaya ve Harun Yıldızlı, CHP İzmit İlçe Yöneticisi Anıl Deniz Pişkin, CHP İzmit Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, Kocaeli CHP İl Yöneticisi Selim Yıldız, CHP İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Necat Çakır, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi ve İzmit Gençlik Kolları eski Başkanı Devrim Bal, Derince Gençlik Kolları Başkanı Ali Demir, Gölcük Gençlik Kolları Başkanı Furkan Korkmaz, Karamürsel Gençlik Kolları Başkanı Cengiz Can, Kartepe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Keskin ve çok sayıda genç partili katıldı.

“ATATÜRK’E BORCUMUZ VAR”

Kongrenin açılışını yapan İl Gençlik Kolları eski Başkanı ve kongrenin Divan Başkanı Ozan Aksu, “Gençlik kolları kongrelerinin benim için ayrı bir yeri var. Gençlik kolları kongrelerinin yapılmasında benim de imzam var. Bu demokratik ortamda yarışan 3 arkadaşıma başarılar diliyorum CHP bir siyasal parti değildir, dünya siyasal tarihinde de başka bir örneği yoktur. Parti kurmadan önce Cumhuriyet’i kurmuş bir partidir. Cumhuriyet’in ikinci adamını, İsmet Paşa’yı demokrasiyle gönderebilmiş bir partiyiz. CHP bugün iktidarın bir alternatifidir, bu kongreler de iktidara giden kongrelerdir. Bu sorumlulukla hareket etmeliyiz. Bizim tarihimize bir borcumuz var, bizim Atatürk’e borcumuz var. İzmit’i aldık sırada Büyükşehir var” dedi.

“GENÇLER BÜYÜKŞEHİR’İ ALACAK”

Aksu’dan sonra konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Cumhuriyeti kuran Atatürk benim 2 eserim var, biri Cumhuriyet biri Cumhuriyet Halk Partisi diyor. Atatürk ülkeyi gençliğe emanet etti. Başka hiçbir ülkede gençlik bayramı yok. 19 Mayıs size emanet. Bugün seçimde bir arkadaşımız ipi göğüsleyecek. Sonra kol kola verip Büyükşehir’i alacaklar. Biliyorsunuz 1 Mart’ta il başkanlığını bırakıyorum. Hepinizin üzerimde hakkı var bana haklarınızı helal etmenizi istiyorum. Ben sadece il başkanlığını bırakıyorum, unvanı bırakıyorum. Siyaseti bırakıyorum partimi bırakmıyorum” şeklinde konuştu.

“ADAY OLMAYACAĞIM”

Sarıbay’ın ardından konuşan İl Başkanı Emre Andız, “2 yıl önce bu salonda kardeşim Murat Erin ile tatlı bir yarışa girmiştik ve il başkanlığını almıştık. Bu 7 yıllık AK Parti iktidarına bir delik açmaktı. Bunu 31 Mart seçimlerinde başardık ve İzmit Belediyesi’ni aldık. Gönül isterdi tüm belediyeleri alalım. Ama bu bir adımdı. Bundan sonra Büyükşehir Belediyesi sosyal demokratlar tarafından yönetilecek. Buradan iki kişiye teşekkür etmek istiyorum. Partisi için gece gündüz çalışan İzmit İlçe eski Gençlik kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan ve seçim süresince sabah 5’te sokağa çıkan, gece yarılarına kadar çalışan, hakkı olmasına rağmen bugün aday olmayan mevcut İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut. Bu kardeşlerimin herkesin üzerinde emeği var. Biz de Cengiz Başkan gibi görev süremizin sonuna geliyoruz. Ben de aday olmayacağımı bildiriyorum. Yaş haddine takıldım ama takılmasam da aday olmayacaktım. Kocaeli’de 12 ilçede birlik beraberlik sağlandı. Bu birliğin ne olursa olsun bozulmayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

"AYNI AİLENİN EVLATLARIYIZ"

CHP İzmit Gençlik Kolları’na aday olan Ahmet Ömer Kavut, "Bizim bir mücadelemiz var. Bizler hak hukuk, adalet diye yol yürüyenleriz. Bizler her şeye rağmen boyun eğmeyen gençleriz. Yetti artık diyenleriz. Aklı hür vicdanı hür diyen nesilleriz. CHP iktidara yürüyor. Bizler erken seçim görüyoruz. Bizler bu yarışta farklıyız ama aynı ailenin evlatlarıyız. İzmit’te yaşayan 400 bin gencin kanaat öncülüğünü yapacağız. Kimseyi ayrıştırmayacağız. Birleştirici güç olacağız. Mahalle temsilcilikleri kuracağız. Gençlerden oluşan bir hukuk komisyonu kuracağız. Yerelde partimizin iktidarını korumak ve Büyükşehir'i almak için çalışacağız. Asla yorulmayacağız" ifadelerine yer verdi.

“HEDEFİMİZ BÜYÜKŞEHİR”

Kavut’un ardından konuşan Ahmet Sefa Aşkın, “15 yıl sonra İzmit’te gaflete, dalalete ve hatta hıyanete düşenlere karşı büyük bir zafer kazandık. Hepimizin gözlerinde aynı ateş yüreğinde aynı tutku var. Bugün bu salonda geleceğin yöneticileri var. Yeni bir dönem ılık tutacak olan bizleriz. Karanlığa ışık tutacak olan bizleriz. Hepimizin derdi vatan hepimizin derdi Atatürk’ün ilkelerini yaşamak. Yönetim anlayışımız farklı olacak ama hedefimiz aynı. Hepimizin derdi bu partiyi daha yükseklere taşımak. Atatürk’ün öncülüğünde bu partiyi daha ileriye taşımaktır. Kongrenin galibi İzmit'imizi yerelde ve genelde iktidara taşıyacak yönetimlerdir. Hedefimiz Büyükşehir” dedi.

“HALKTAN YANA OLACAĞIZ”

Kongrede 3’üncü aday Emre Gümüş, “Yönetim kurulumuz 10 kişi olacak ama bu partiyi 743 üyemizle birlikte yönetmeye ant içerek yola çıktık. Tek yumruk olmak üzere yola çıktık. Bizler gücümüzü Denizlerden Mahirlerden, Namık Kemallerden alıyoruz. Bagajımızı boşaltıp geldik buraya. Güçlük bir gençlik örgütünü inşa etmeye geldik. 743 üyemizle bu örgütü adım adım ileriye taşıyacağız. Güçten yana tavır koymayacağız. Zulme ve baskıya asla boyun eğmeyeceğiz. Gücümüzü iktidardan kuvvetten değil halktan alacağız. Biz parti içi siyaset yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

16 Şubat 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?